Now Reading
Domowa maseczka DIY- 7 maseczek dla różnych typów cery!

Domowa maseczka DIY- 7 maseczek dla różnych typów cery!

domowa maseczka

Chcąc zadbać o prawidłową pielęgnację swojej cery, wcale nie musisz szukać przesadnie drogich produktów, wystarczy domowa maseczka! Już nasze babcie wiedziały, że sekret młodości ukryty jest w naturalnych produktach, które najlepiej zadbają o potrzeby naszej skóry. Poznaj proste przepisy na domowe maseczki do twarzy i poznaj ich skuteczność! 


Domowa maseczka, czyli najbardziej ekologiczny kosmetyk!

Domowa maseczka to doskonały sposób na pielęgnację każdego typu cery. Dlaczego? Po pierwsze, robiąc maseczki samodzielnie, mamy całkowity wpływ na dobór składników. Własnoręcznie przygotowana domowa maseczka jest najbardziej ekologicznym produktem, jaki tylko możemy sobie wymarzyć! W dobie powrotu do ekologicznych składów, produktów cruelty free, warto zainteresować się domowymi sposobami dbania o cerę, ciało i włosy.

Po drugie, wykonując maseczki samodzielnie, możemy w znacznej mierze ograniczyć niepotrzebne wydatki. Maseczkę możesz przygotować przy pomocy produktów, które znajdziesz w swojej kuchni. Efekty działania takiej maseczki widoczne są niemal natychmiast! Powróćmy zatem do sekretnych receptur naszych babć i wyczarujmy proste i bogate w naturalne składniki maseczki. W kolejnych akapitach znajdziesz maseczki dla wielu różnych typów cer:

  1. Cery suchej
  2. Cery wrażliwej
  3. Cery naczynkowej
  4. Cery pozbawionej blasku
  5. Cery mieszanej
  6. Cery tłustej
  7. Cery dojrzałej

domowa maseczka

W dobie powrotu do ekologicznych składów, produktów cruelty free, warto zainteresować się domowymi sposobami dbania o cerę, ciało i włosy.


Zanim nałożysz maseczkę…

Dobrze przeprowadzona pielęgnacja zaczyna się od oczyszczania. Pamiętaj o dokładnym oczyszczeniu i tonizowaniu cery jeszcze przed nałożeniem maseczki. Myjąc twarz, sięgaj po produkty o neutralnym poziomie pH, czyi takim, które jest zbliżone do naszej skóry. Prawidłowe pH skóry waha między 4,5 a 6,0. Jeśli ta równowaga zostanie zaburzona, wówczas Twoja cera może się zbytnio przesuszać lub produkować nadmierną ilość sebum, skutkiem czego będzie powstawanie zaskórników. Zanim sięgniesz po domową maseczkę, zatroszcz się o właściwe oczyszczenie swojej skóry, używając delikatnych płynów do mycia twarzy.

Bezpośrednio przed nałożeniem maseczki możesz także położyć na twarz ciepły ręcznik, aby skóra się odpowiednio nagrzała. Dzięki temu otworzysz swoje pory i odblokujesz skórę, która lepiej przyjmie cenne składniki zawarte w maseczce. Dobierając maseczkę, zwracaj uwagę na aktualne potrzeby swojej skóry.



Domowa maseczka dla cery suchej

Otulające nawilżenie siemienia lnianego

5 łyżeczek siemienia lnianego zalewamy 250 ml wrzącej wody, pozostawiając na około 20 minut. Maseczkę nakładamy na twarz i pozostawiamy na 15-20 minut.

Siemię lniane to bogaty składnik nawilżający, zawierający między innymi naturalną witaminę E, kwasy tłuszczowe omega-3 oraz cynk. Składnik ten wyjątkowo sprawdzi się w przypadku cery suchej i wrażliwej. Odpowiednio zaparzone siemię lniane samo w sobie będzie wspaniałą maseczką.


domowa maseczka

Siemię lniane to bogaty składnik nawilżający, zawierający między innymi naturalną witaminę E, kwasy tłuszczowe omega-3 oraz cynk.


Domowa maseczka dla cery wrażliwej        

Delikatny rumianek i naturalna owsianka

Naszykuj pół szklanki zmielonych płatków owsianych oraz łyżkę rumianku. Składniki wymieszaj z 1/3 szklanki jogurtu naturalnego. Maseczkę nałóż na twarz i pozostaw na 20 minut, potem spłucz letnią wodą.

Ta maseczka, choć ma właściwości złuszczające, jest niezwykle delikatna i stosowna nawet dla najbardziej alergicznej cery. Płatki owsiane wspaniale załagodzą podrażnienia i odżywią wrażliwą cerę. Rumianek przywróci skórze świeżość, a jogurt naturalny nawilży przesuszone miejsca.


domowa maseczka

Rumianek wykazuje właściwości łagodzące, przeciwzapalne i antybakteryjne.


Domowa maseczka dla cery naczynkowej

Delikatne działanie ziół

Przygotuj po łyżeczce skrzypu, kwiatu nagietka oraz rumianku. Przygotowane zioła zalej wrzątkiem, wymieszaj i pozostaw do zaparzenia na 15 minut. Do wywaru dosyp 3 łyżki mąki ziemniaczanej. Wystudź maseczkę i nałóż na twarz na 15-20 minut.

Nie sposób wymienić wszystkich zalet wymienionych ziół. Skrzyp polny zawiera wiele mikroelementów, takich jak magnez, potas i wapń. Jest on także źródłem flawonoidów, czyli naturalnych antyoksydantów, które opóźniają procesy starzenia. Skrzyp wpływa również na poprawę elastyczności skóry. Nagietek wspaniale regeneruje skórę, zwalcza niedoskonałości i działa na skórę antyoksydacyjne. Pozwala także zlikwidować szorstkość skóry, doskonale nawilża i zmiękcza cerę. Z kolei rumianek wykazuje właściwości łagodzące, przeciwzapalne i antybakteryjne.


domowa maseczka

Nagietek wspaniale regeneruje skórę, zwalcza niedoskonałości i działa na skórę antyoksydacyjne. Pozwala także zlikwidować szorstkość skóry, doskonale nawilża i zmiękcza cerę.


Domowa maseczka dla cery pozbawionej blasku

Kojące rozświetlenie gruszki

Na tarce zetrzyj gruszkę. Trzy łyżki stołowe papki połącz z żółtkiem i łyżką oliwy. Rozprowadź na twarzy i pozostaw na 20 minut.

Gruszka to owoc o wspaniałych właściwościach. Zawiera pokaźną dawkę witamin, między innymi witaminę A, B1, B2, oraz witaminę C. Dzięki zawartości kwasów owocowych, wspaniale wygładza cerę i nadaje jej blasku.


domowa maseczka

Gruszka zawiera pokaźną dawkę witamin, między innymi witaminę A, B1, B2, oraz witaminę C.


Domowa maseczka dla cery mieszanej

Oczyszczające działanie lawendy

Przygotuj ¼ szklanki suszonej lawendy, 10 łyżek wrzątku, 2 łyżki zielonej glinki kosmetycznej i kawałek gazy. Rozetrzyj lawendę, zalej ją wrzątkiem i pozostaw pod przykryciem na 10 minut. Po ostudzeniu lawendy, dodaj do niej 2 łyżki glinki, dokładnie mieszając składniki. Powinnaś uzyskać gęstą konsystencję. Maseczkę nałóż na twarz, szyję i dekolt.

Lawenda słynie ze swoich licznych zalet pielęgnujących cerę – lawenda rozjaśnia i wygładza cerę, spłyca drobne zmarszczki i zwęża pory. Lawenda znana jest także ze swoich bakteriobójczych właściwości, stąd zaleca się ją w walce z zaskórnikami i trądzikiem. Dodatkowo, ta naturalna roślina bogata jest w substancje odżywiające skórę, zwiększające jej gęstość i poprawiające owal twarzy. Niewątpliwą zaletą lawendy jest również jej odprężający zapach.


domowa maseczka

Lawenda znana jest ze swoich bakteriobójczych właściwości, stąd zaleca się ją w walce z zaskórnikami i trądzikiem.


Domowa maseczka dla cery tłustej

Antyseptyczne działanie pokrzywy

Przygotuj 3 łyżki płatków owsianych, mleko i pokrzywę. Płatki ugotuj w takiej ilości mleka, aby uzyskać zbitą i gęstą papkę. Do uzyskanej masy dodaj świeży sok z pokrzywy (możesz zrobić go w mikserze lub sokowirówce). Maseczkę nałóż na twarz i pozostaw na 15-20 minut, następnie spłucz letnią wodą.

Pokrzywa ma wiele wspaniałych właściwości, dzięki czemu często nazywa się ją naturalnym antybiotykiem. Wspaniale działa na skórę, włosy i paznokcie, dzięki wysokiej zawartości witamin B1, C, E i K. Zawiera też fosfor, mangan, krzem i wapń. Herbata z pokrzywy często zalecana jest osobom z problemami skórnymi, zwłaszcza w przypadku trądziku, który ma podłoże bakteryjne. Picie wywaru z pokrzywy oraz stosowanie domowej maseczki z tej rośliny znacząco poprawi kondycję tłustej cery.


domowa maseczka

Pokrzywa wspaniale działa na skórę, włosy i paznokcie, dzięki wysokiej zawartości witamin B1, C, E i K. Zawiera też fosfor, mangan, krzem i wapń.


Domowa maseczka dla cery dojrzałej

Wygładzająca marchew i delikatne otręby

Przygotuj 1/3 szklanki zagęszczonego soku z marchwi. Połącz go z kilkoma łyżkami otrąb pszennych. Po uzyskaniu gęstej papki, nałóż maseczkę na twarz i pozostaw na 15-20 minut. Spłucz ciepłą wodą.

Marchew doskonale zwalcza wolne rodniki, dodaje skórze zdrowego kolorytu i opóźnia proces starzenia, dzięki wysokiemu stężeniu beta-karotenu. Marchew bogata jest także w witaminy K i B oraz cynk i potas, które przyspieszają regenerację naskórka. To niezwykle ważna zaleta w przypadku skóry wrażliwej.


domowa maseczka

Marchew doskonale zwalcza wolne rodniki, dodaje skórze zdrowego kolorytu i opóźnia proces starzenia, dzięki wysokiemu stężeniu beta-karotenu.



Domowa maseczka do twarzy to wspaniały wybór na wiosenną porę, kiedy zioła rozkwitają na łąkach i w naszych ogrodach. Po którą maseczkę sięgniesz? 

View Comments (0)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top