Now Reading
Płaszcz przejściowy – jak kupić płaszcz, który posłuży nam przez lata?

Płaszcz przejściowy – jak kupić płaszcz, który posłuży nam przez lata?

płaszcz przejsciowy

Szukasz płaszcza, który zachwyci Cię swoją uniwersalnością, ciekawym designem i tym „czymś”, co sprawi, że nie przejdziesz obok niego obojętnie? Ten artykuł jest dla Ciebie! W dzisiejszym wpsie opowiadamy o tym, jak wybrać płaszcz przejściowy pasujący do różnych typów sylwetki i różnych warunkach pogodowych. Sprawdź!


Płaszcz przejściowy – kiedy go nosić?

Płaszcz przejściowy jest okryciem wierzchnim, które (jak sama nazwa wskazuje) nosimy w okresach przejściowych – na jesieni i na przedwiośniu. Warto jednak pamiętać, że płaszcz przejściowy wykonany z tkaniny o wysokiej jakości z pewnością nada się także w cieplejsze zimowe dni, jeśli ubierzemy się pod niego cieplej. Pod tym względem płaszcz przejściowy nie ma sobie równych – jesienią i wiosną sprawdzi się zawsze, zimą zaś będzie doskonałym okryciem wierzchnim pod cieplejsze ubranie!


płaszcz przejściowy
fot.: aeterie.com

Płaszcz przejściowy – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Materiał

Najlepszym płaszczem przejściowym będzie ten wykonany z wysokiej jakości wełny. Wełna jest tkaniną naturalną, mającą doskonałe właściwości termiczne – zatrzymuje ciepło i chroni przed niskimi temperaturami. Wełna wysokiej jakości sprawdzi się także w przypadku dni deszczowych.

Przed zakupem płaszcza dokładnie zapoznaj się z opisem producenta, dotyczącym właściwości tkaniny, z jakiej wykonany jest płaszcz. Wełna wełnie nierówna, dlatego im więcej dowiesz się o tkaninie, tym lepiej. Bądź gotowa na odpowiednie pielęgnowanie wełny. Pisaliśmy już o tym w jednym z naszych artykułów, który znajdziesz pod tym linkiem.

Podszewka

Płaszcz dobrej jakości to płaszcz z podszewką, ale uwaga – nie byle jaką podszewką! Najlepsza będzie ta wiskozowa. Wiskoza to jedna z najzdrowszych tkanin dla skóry, ponieważ umożliwia swobodny przepływ powietrza. Jest przyjemna w dotyku i właściwa nawet dla najwrażliwszej i najbardziej wymagającej skóry. Dzięki takim właściwościom wiskoza znalazła swoje zastosowanie między innymi w produkcji podszewek. Szukając idealnego płaszcza, oprócz wełnienej tkaniny, szukaj wiskozowej podszewki.

Wykończenia

Kolejnym wskaźnikiem jakości płaszcza, tuż obok materiału, z jakiego został wykonany, będzie jego wykończenie. Zwróć uwagę na to, czy płaszcz jest ładnie zaobrębiony; czy posiada lamówki lub inne ozdobniki? Jakie ma zapięcie – na guziki, suwak, a może zatrzaski? Czy te drobne elementy pasują do całości i nadają płaszczowi jeszcze ciekawszego charakteru? Sprawdź też, w jaki sposób został wykończony kołnierzyk, mankiety oraz pas do przewiązania talii.


płaszcz przejściowy
fot.: aeterie.com


Styl

Płaszcz powinien pasować do naszego stylu. Kobiety gustujące w klasycznej elegancji najlepiej poczują się w płaszczu klasycznym – najlepiej jedno- lub dwurzędowym, wykończonym kołnierzem. Wszelkie kaptury i sportowe dodatki odbierają strojowi elegancji. Z kolei klasyka zawsze będzie w modzie i to eleganckie kroje są najbardziej uniwersalne.

Typ figury

Kupując płaszcz, konieczne jest zwrócenie uwagi na swój typ sylwetki. Nie wszystkim pasuje to, co aktualnie jest modne, dlatego niżej przedstawiamy krótki przewodnik po typach sylwetki i płaszczach dla nich najlepszych:

Klepsydra – najlepszym płaszczem przejściowym dla klepsydry (sylwetki o kształcie litery X) będzie płaszcz taliowany, najlepiej wiązany w pasie. Doskonale sprawdzą się zatem proste lu rozkloszowane płaszcze jedno- i dwurzędowe wiązane w talii.

Gruszka – najlepszym płaszczem dla gruszki (sylwetki o kształcie litery A) będzie płaszcz posiadający zamaszysty kołnierz oraz pasek w talii. Te wykończenia pozwolą gruszce optycznie powiększyć biust i odwrócić uwagę od szerszych bioder. Warto też zauważyć, że kobiety o sylwetce gruszki mogą sięgać po płaszcze delikatnie poszerzające ramiona, co pomoże wyrównać niesymetryczną u gruszki linię ramion i bioder.

Jabłko – kobiety o figurze typu jabłko (kształt litery O) powinny sięgać po płaszcze o kroju oversize, dzięki czemu będą w stanie zamaskować większy brzuszek i duży biust. W przypadku tego typu sylwetki sprawdzą się też płaszcze delikatnie taliowane.

Odwrócony trójkąt – panie o typie sylwetki odwróconego trójkąta (o kształcie litery Y) powinny celować w jednorzędowe płaszcze o kroju delikatnie rozchodzącym sięku dołowi lub też rozkloszowanym. Doskonale sprawdzą się płaszcze taliowane, najlepiej wiązane w pasie – wiązanie podkreśli bowiem talię – mocną stronę sylwetki odwróconego trójkąta.

Prostokąt – najlepszym płaszczem dla prostokąta (sylwetka o kształcie litery H) będzie płaszcz przejściowy wyraźnie zaznaczający talię, gdyż typ figury prostokąta charakteryzuje się brakiem wyraźnie zaznaczonej talii. Prostokąty powinny sięgać po płaszcze z dekoltem okrągłym bądź dekoltem typu V.


płaszcz przejściowy
fot.: aeterie.com


Dodatki do płaszcza przejściowego

Dodatki do płaszcza przejściowego należy dobierać przede wszystkim do panujących warunków atmosferycznych. Na cieplejsze dni z pewnością wspaniałym akcentem stylizacji będzie jedwabna apaszka lub delikatny szal. Z kolei późną jesienią i zimą sięgnijmy po wełniane berety, obszerne szale i rękawiczki.

Apaszka i beret to stylowe „wisienki na torcie” całej stylizacji, ale każda stylowa dama wie, że bez eleganckich butów oraz odpowiednio dobranej torebki, strój nie ma w sobie tego „czegoś”. Dlatego na cieplejsze dni polecamy czółenka oraz mokasyny, zaś na okres chłodniejszy najlepiej sprawdzą się stylowe botki. Pamiętaj, aby wszystkie dodatki zgrać ze sobą pod względem koloru i stylu.


płaszcz przejściowy
fot.: aeterie.com


Mamy nadzieję, że nasz poradnik dotyczący zakupu płaszcza przejściowego był dla Ciebie inspirujący. Jak Ty lubisz stylizować płaszcze? Co jest dla Ciebie najważniejsze w płaszczu, na co zwracasz uwagę przy jego zakupie? Czy masz już w swojej szafie płaszcz przejściowy? Daj znać w komentarzu!

View Comment (1)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top