Now Reading
Chanel: moda, która zmieniła świat

Chanel: moda, która zmieniła świat


Czym charakteryzuje się moda w stylu Chanel? Odpowiedź znajdziemy w słowach samej projektantki, która miała niegdyś powiedzieć, że jej stroje stworzone są do noszenia, a nie do pokazywania ich na wybiegach. Chanel była ikoną stylu, a stworzone przez nią projekty po dziś dzień cieszą się ogromną popularnością. Tak naprawdę każda z nas ma w szafie coś, co wymyśliła Coco Chanel!


Mała czarna

Pierwszą rzeczą, z którą kojarzy nam się moda Chanel to mała czarna. To właśnie madame Chanel zawdzięczamy stworzenie projektu tej klasycznej sukienki, tak chętnie noszonej przez kobiety przy różnych okazjach. Taka sukienka wspaniale sprawdza się podczas uroczystości formalnych, ale też codziennych. Świetnie wpisuje się zarówno w styl elegancki, jak i sportowy. To absolutny klasyk, który powinien znaleźć się w szafie każdej kobiety, niezależnie od wieku i typu urody.

Wielu następców Coco Chanel próbowało i nadal próbuje interpretować jej definicję stylu oraz zaproponowany przez nią model małej czarnej. Na rynku znajdziemy przeróżne modele tego typu sukienki – proste, nieco bardziej fikuśne, czy te nawiązujące do stylu retro.

Fot. Aeterie.com

Szmizjerka

Szmizjerka, czyli sukienka o sportowym kroju, nawiązująca do męskiej koszuli. Ta uniwersalna piękność zapinana jest na guziki na całej długości, posiada krótkie lub długie rękawy zakończone mankietem oraz kołnierzyk. Ta sukienka wspaniale sprawdzi się do pracy, na randkę, na spotkania, spacery, a nawet na wycieczkę rowerową.

Według Chanel szmizjerka powinna być uszyta z przewiewnego materiału, najlepiej z bawełny lub lnu. Chanel w swoich projektach stawiała nie tylko na walory estetyczne, lecz także na funkcjonalność.

szmizjerka
Fot. Aeterie.com

Motyw marynarski

To właśnie Chanel wypromowała motyw marynarskich pasków w projektach swoich bluzek, stworzonych w okresie powojennym. Projektantka twierdziła, że motyw ten doskonale rozweseli ponurą powojenną rzeczywistość. Dzisiaj nie jedna kobieta szaleje na punkcie pasków, nie tylko na bluzkach, lecz także na sukienkach, czy spódnicach. Jest to jak widać klasyka, która nie wychodzi z mody.

Fot. Aeterie.com

Spódnice do kolan

Gabrielle Chanel projektowała ubrania, które nie wpisywały się w schematy ówczesnych jej czasów. Projektantka odsłaniała kolejne partie kobiecego ciała, jednak nigdy nie zdecydowała się stworzyć sukienki czy spódnicy krótszych niż do kolan. Coco uważała, że długość mini jest brzydka i niestosowna, dlatego stawiała na klasykę! Oto kilka najpiękniejszych spódnic o długości w stylu Chanel:Pepitka

Czy wiedziałaś, że to właśnie Chanel rozpowszechniła pepitkę w świecie mody XX wieku? Gabrielle z chęcią adaptowała ten wzór do nowych projektów swoich garsonek, spódnic i spodni. Pepitka stała się symbolem luksusu, elegancji i niezwykłej klasy. Tak jest do dziś. Projektanci nieustannie naśladują nieśmiertelną Coco. Sięgają po pepitkę przy okazji tworzenia elementów zarówno kobiecej, jak i męskiej garderoby.Moda Chanel zmieniła świat dosłownie i w przenośni. Tak naprawdę każda z nas ma w szafie coś od Chanel! Jeśli jednak czujesz, że brakuje Ci klasycznych elementów garderoby, to doskonały moment, aby zaopatrzyć się w nieprzemijającą klasykę!

View Comments (0)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top