Now Reading
Koszule uniwersalne – dopasowane do każdej okazji

Koszule uniwersalne – dopasowane do każdej okazji

Koszula damska to ważny element garderoby. Zawsze elegancka, w zależności od doboru dołu stroju oraz dodatków, mniej lub bardziej formalna. Jaką koszulę wybrać, aby móc cieszyć się jej uniwersalnością?


Koszula kiedyś…

Czy wiesz, że aż do XIX wieku koszula była elementem bielizny? Noszono ją pod ubraniami. Jedynymi wystającymi spod ubrań elementami mogły być kołnierzyk i mankiety. Koszule szyto niegdyś z lnu, konopii, wełny lub jedwabiu. Na przestrzeni wieków modele koszuli znacznie udoskonalano, wporwadzano hafty i zdobienia mankietów i kołnierzyków. Wreszcie u schyłku XIX wieku koszula przestała być  bielizną, stała się elementem garderoby męskiej i aż do XX wieku zarezerowowana była tylko dla mężczyzn.


Koszula zastępuje gorset

Koszula damska została wylansowana za sprawą samej Gabrielle Chanel, która chciała zapewnić kobietom choć odrobinę wygody w trudnych powojennych czasach. Gorsety nie były już ani trochę funkcjonalne w świecie, który zmusił kobiety do podjęcia ciężkiej pracy, często fizycznej. Znana projektantka zauważając przemiany społeczne i niefunkcjonalną garderobę ówczesnych kobiet, odważnie projektowała nową odzież damską, o czym pisaliśmy już tu…


koszule uniwersalne

Cechy koszuli uniwersalnej

  1. Uniwersalna koszula powinna być uszyta z wysokiej jakości materiału, najlepiej z bawełny o luźnym splocie. Taki materiał pozwala skórze oddychać.
  2. Uniwersalna koszula damska powinna mieć jednolity kolor (lub delikatny i klasyczny wzór, np. prążki), dzięki czemu sprawdzi się zarówno w okolicznościach bardziej formalnych, jak i codziennych. Jednolity kolor koszuli pozwoli Ci również zestawiać ją z różnymi dodatkami.
  3. Uniwersalna koszula powinna mieć kołnierzyk, stójkę lub zawiązywaną kokardę. Najważniejsze, aby któryś z tych elementów był dobrze wykończony.

Redakcja poleca


koszule uniwersalne
Fot. Aeterie.com

Z czym nosić koszulę damską?

Koszulę damską można nosić na wiele sposobów. Sama Coco Chanel najchętniej zestawiała ją z eleganckimi spodniami i prostymi ołówkowmi spódnicami za kolano. Takie stroje będą zawsze wyglądały klasycznie i elegancko. Koszule można zakładać również do jeansów i nieco bardziej rozkloszowanych spódnic. Koszule przepięknie wyglądają także w połączeniu ze sweterkiem z dekoltem typu „V”, który odkrywa tylko kołnierzyk. Połączenie swetra z koszulą nawiązuje poniekąd do stroju z czasów, gdy koszula uznawana była za bieliznę i jedynym jej wiodocznym elementem był kołnierzyk.


Koszule uniwersalne


Koszula to wbrew pozorom niezwykle kobiecy i uniwersalny element garderoby. Warto zaopatrzyć sie choć w jedną, dobrą jakościowo koszulę damską i zestawiać ją z różnymi dodatkami. Przy zakupie nowej koszuli zwracajmy szczególną uwagę na tkaninę, z jakiej została wykonana oraz jej wykończenie w postaci kołnierzyka, czy też stójki bądź wiązania. Kupujmy świadomie!


View Comments (0)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top