Now Reading
Zacznij prawidłowo oddychać, a pozbędziesz się bólów głowy

Zacznij prawidłowo oddychać, a pozbędziesz się bólów głowy

Czy wiesz, że nieprawidłowy oddech może być przyczyną pojawienia się w organizmie napięcia, stresu oraz bólu głowy, a w konsekwencji nawet przewlekłych migren? Czy wiesz, że większość z nas oddycha nieprawidłowo?


Czym jest prawidłowy oddech?

Prawidłowy oddech to oddech przeponowo-żebrowy, czyli taki, który swój początek bierze w okolicach miednicy. Jest to oddech niczym nieskrępowany i angażujący żebra oraz mięsień przepony. Taki oddech jest zdecydowanie głębszy niż oddech piersiowy (oddech płytki, charakterystyczny dla sytuacji stresowych). Przeponą i żebrami oddychamy podczas snu. Oddech przeponowo-żebrowy to oddech najzdrowszy, redukujący wiele napięć w organizmie. Oddechu przeponowo-żebrowego uczą się osoby pracujące głosem, a więc nie tylko wokaliści i aktorzy, ale także nauczyciele, mówcy, prawnicy i wielu innych.

Praktykowanie głębokiego, przeponowo-żebrowego oddechu jest kluczowym elementem walki z przewlekłymi migrenami! Wypróbuj sama, a zobaczysz jak zmieni się Twoja codzienność!


Przyczyny nieprawidłowego oddechu

Nieprawidłowy, czyli płytki piersiowy oddech spowodowany jest wieloma czynnikami. Pierwszym z nich są sytuacje stresowe, stany lękowe oraz towarzyszące nam niepokoje. Oddychamy wtedy krótko i nerwowo. Drugą, bardzo powszechną przyczyną nieprawidłowego oddechu jest wciąganie brzucha, blokujące przeponę i uniemożliwiające zaczerpnięcie odpowiedniej ilości powietrza przeponą i żebrami. Przy wciągniętym brzuchu nie da się oddychać prawidłowo. Niestety dzisiejsza kultura skoncentrowana jest wokół idealnej sylwetki, płaskiego brzucha i nieskazitelnego wyglądu. Podążamy za tą kulturą trochę na oślep, zupełnie nieświadome tego, jakie może wywołać skutki. Ciągłe wciąganie brzucha (a w konsekwencji płytki oddech) niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji.


prawidłowy oddech

Niestety dzisiejsza kultura skoncentrowana jest wokół idealnej sylwetki, płaskiego brzucha i nieskazitelnego wyglądu. Podążamy za tą kulturą trochę na oślep, zupełnie nieświadome tego, jakie może wywołać skutki.


Skutki nieprawidłowego oddechu

Przy nieprawidłowym oddechu obserwuje się takie symptomy jak: częste ziewanie (spowodowane niedotlenieniem mózgu, który wręcz „upomina się” o dostarczenie mu porządnej dawki tlenu), osowiałość, senność, napięcie w ciele, bóle głowy
i brzucha. Nieodpowiedni oddech często powoduje również ból gardła i krtani oraz chrypkę w głosie.


Prawidłowy oddech: ćwiczenia oddechowe

Nauczenie się prawidłowego oddechu wcale nie jest takie trudne. Wystarczy codziennie skupiać swoją uwagę na oddechu, wykonywać krótkie ćwiczenia oddechowe i wyrabiać w sobie nowe nawyki. Oto kilka sposobów na przyzwyczajenie organizmu do oddechu głębokiego:

  1. Przestań wciągać brzuch. Gdy zorientujesz się, że twój brzuch jest wciągnięty, daj mu odpocząć. Odetchnij z ulgą, pozwól sobie na ziewanie na tyle, na ile dopomina się o nie twój organizm. Wyrównaj oddech (tak, jak na wizycie lekarskiej, gdy lekarz prosi o głęboki oddech podczas badania).
  2. Wyobrażaj sobie, że twój oddech swój początek bierze w okolicy miednicy. Oddychając, myśl o tym, żeby strumień powietrza wyobraźnią skierować do przepony i pod żebra. Gdy poczujesz, że przy wdechu dolna część twojego brzucha nieznacznie się powiększa, będzie to znak, że oddychasz głęboko i prawidłowo. Dotykaj podbrzusza, aby sprawdzić, czy oddychasz prawidłowo: jeśli brzuch nieznacznie się powiększa, to dobry znak.
  3. Każdego wieczoru przed zaśnięciem oraz w sytuacjach stresowych, gdy czujesz, że twój oddech jest płytki i nerwowy, staraj się oddychać świadomie. Wyrównaj oddech i użyj siły wyobraźni, aby zapoczątkować oddech przeponowo-żebrowy.
  4. Kluczem do sukcesu jest wyrobienie odpowiedniego nawyku. Staraj się więc jak najczęściej myśleć o tym jak oddychasz i czy przypadkiem twoje zmęczenie i złe samopoczucie nie jest konsekwencją niedotlenienia mózgu.
  5. Początki bywają trudne. Osoby uczące się prawidłowego oddechu często skarżą się na mdłości i zawroty głowy. Jest to normalna przypadłość, spowodowana zmianami, do jakich przyzwyczajamy nasz organizm. Bądź cierpliwa i nie ustawaj w praktykowaniu prawdiłowego oddechu, bóle głowy powinny minąć po kilku dniach.

prawidłowy oddech
Prawidłowy oddech jest najprostszym lekarstwem na bóle głowy, przewlekły stres, przemęczenie organizmu. Praktykowanie głębokiego, przeponowo-żebrowego oddechu jest kluczowym elementem walki z przewlekłymi migrenami! Wypróbuj sama, a zobaczysz jak zmieni się Twoja codzienność!
View Comments (0)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top