Now Reading
Dobre maniery dla każdego: powitania

Dobre maniery dla każdego: powitania

Dobre maniery znacząco wpływają na jakość naszego życia. Znajomość podstawowych zasad savoir-vivre może okazać się pomocna w wielu aspektach naszego życia. W dzisiejszym wpisie opowiemy o zasadach obowiązujących podczas powitań i w momencie zawierania nowych znajomości. Poznaj zasady etykiety i sprawdź ich skuteczność!


Wstawanie podczas powitania

Istnieje zasada, która mówi o tym, że zarówno kobieta, jak i mężczyzna powinni wstać, aby przywitać nowoprzybyłą osobę, niezależnie od jej płci. Zasada ta odnosi się przede wszystkim do spotkań biznesowych, ale nie wyklucza tych mniej formalnych i towarzyskich. Siedzenie podczas przywitania może być odebrane jak przejaw arogancji i braku klasy i dobrych manier. Jeśli okoliczności, w których się znajdujemy utrudniają nam podniesienie się z krzesła, warto przynajmniej pochylić się nieznacznie lub delikatnie unieść, aby nie sprawić wrażenia osoby nietaktownej. Jeśli z przyczyn zdrowotnych lub jakichkolwiek innych nie możesz wstać, aby przywitać nową osobę, powinieneś przeprosić rozmówcę (na przykład tak: „Witaj, miło cię widzieć. Wybacz, że nie wstaję, mam problemy zdrowotne”).

Wyjątki!

Wyżej wymienione zasady nie dotyczą osób starszych, schorowanych lub osób z niepełnosprawnością i mających problemy z poruszaniem się.


Kontakt wzrokowy

Czy wiesz, że utrzymywanie kontaktu wzrokowego odbierane jest jako przejaw szczerości i pewności siebie? Osoba opanowana i pewna swoich umiejętności odważnie spogląda rozmówcy w oczy – tym samym darzy go szacunkiem i pokazuje, że uważnie słucha tego, co do niej mówi. Według zasad savoir-vivre kontakt wzrokowy powinno się utrzymywać przez 40%-60% czasu trwania całej rozmowy, a tym szczególnie podczas powitania czy przedstawiania się!

Nieutrzymywanie kontaktu wzrokowego z rozmówcą lub zbyt mała ilość kontaktu wzrokowego jest sygnałem znudzenia i nieśmiałości. Może też sprawić, że zostaniesz odebrany jako osoba niegodna zaufania. Utrzymuj kontakt wzrokowy przez średnio połowę spotkania, a wzrok kieruj powyżej nosa i między oczy.Dobre maniery: przedstawianie się

Przedstawianie się, czy też reagowanie na przedstawienie nam kogoś, może być stresujące. Zasady savoir-vivre i dobre maniery dotyczące przedstawiania wcale nie są skomplikowane, warto zatem je przyswoić, aby być pewnym swoich zachowań i zachowywać się jak najbardziej swobodnie.

Najważniejsze zasady streścić można jednym zdaniem: w odpowiedzi na przedstawienie kogoś powinniśmy wstać, uśmiechnąć się, uścisnąć dłoń, a następnie odpowiedzieć na przedstawienie pewnym głosem. Takie zachowanie zawsze zostanie odebrane dobrze, nawet jeśli popełnimy inne faux-pas.


Etykieta biznesowa

Zasady przedstawiania w sytuacjach biznesowych i oficjalnych różnią się od zasad obowiązujących podczas spotkań towarzyskich. Najważniejszą różnicą jest z pewnością wyższość hierarchii zawodowej nad dobrymi manierami życia towarzyskiego. Co to oznacza w praktyce?

W świecie biznesu kolejnością przedstawiania nie rządzi wiek czy płeć, lecz stopień zawodowy, dlatego też zapoznawanie dwóch osób zaczynamy od przedstawienia osoby o niższym szczeblu zawodowym osobie na wyższym stanowisku.

Podczas przedsatwiania powinno się używać tytułów (pan, pani) wraz z podaniem imienia i nazwiska danej osoby i jej stanowiska pracy (np. „Panie prezesie, chciałabym przedstawić panu nową menadżerkę do spraw sprzedaży, panią Katarzynę Kowalską).


Należy przy tym pamiętać, że istnieje pewne odstępstwo od tych reguł. Przykładem może być spotkanie z nowym klientem firmy. W takiej sytuacji zapoznanie powinno przebiegać trochę inaczej – to klient traktowany jest jako osoba, której najpierw się kogoś przedstawia. Spotykając się z klientem i prezesem Twojej firmy, powinnnaś rozpocząć spotkanie od przedstawienia klientowi Twojego przełożonego (np. „Panie Henryku, chciałabym przedstawić panu naszego nowego klienta – pana Tomasza Nowaka. Panie Tomaszu, przedstawiam Panu prezesa naszej firmy – pana Henryka Kowalskiego).


Dobre maniery w sytuacjach towarzyskich

W sytuacjach nieoficjalnych o kolejności przedstawiania decydują płeć i wiek. To kobietom przedstawia się mężczyzn, choć jeśli mężczyzna jest znacznie starszy od kobiety, wtedy kolejność przedstawiania jest odwrotna.

Oto kluczowe zasady przedstawiania w sytuacjach nieoficjalnych:

  1. Kobiecie przedstawiamy mężczyznę
  2. Osobie starszej przedstawiamy osobę młodszą
  3. W zależności od stopnia zażyłości z daną osobą, przedstawiamy ją z użyciem tytułu „pan/pani” lub tylko imieniem i nazwiskiem.
  4. Przedstawiając nową osobę, staramy się głośno i wyraźnie wypowiedzieć jej imię i nazwisko.

Odpowiedź na przedstawianie

Kiedy ktoś zostanie nam przedstawiony, często nie wiemy co odpowiedzieć i nerwowo spoglądamy dookoła, aby zapanować nad stresem. Tymczasem odpowiedź na przedstawianie powinna być wypowiedziana pewnym i stonowanym głosem. Wystarczy zacząć od prostego „Dzień dobry” lub „Dobry wieczór” z dodaniem imienia przedstawionej Ci osoby (np. „Dobry wieczór, Mario!”). Powtarzając imię danej osoby, dajesz jej odczuć, że uważnie słuchałeś i jesteś zainteresowany rozmową. Podczas rozmowy staraj się utrzymywać kontakt wzrokowy z rozmówcą.

W odpowiedzi na przedstawienie kogoś powinniśmy wstać, uśmiechnąć się, uścisnąć dłoń, a następnie odpowiedzieć na przedstawienie pewnym głosem. Takie zachowanie zawsze zostanie odebrane dobrze, nawet jeśli popełnimy inne faux-pas.


dobre maniery


Samodzielne zapoznanie

Jeśli nikt nie przedstawił Cię nieznanym Ci osobom, bądź nie znasz nikogo w danym towarzystwie, powinnać przejąć inicjatywę i zapoznać się na własną rękę. Najlepiej będzie jeśli po prostu podejdziesz do kogoś, wyciągniesz dłoń i głośno i wyraźnie, z uśmiechem przywitasz się i przedstawisz (np. „Dzień dobry, nazywam się Hanna Kowalska” lub „Dzień dobry, jestem Hanna Kowalska”). Lepiej unikać szybkich i niewyraźnie wypowiedzianych imion i nazwisk, bez wcześniejszego przywitania się.


Zapominanie imion i nazwisk

Jako iż moment zapoznania często bywa dla nas stresujący, zdarza się nam zapomnieć imię i nazwisko nowopoznanej osoby. Co zrobić w takich sytuacjach? Na pewno nie używaj za to stwierdzenia: „Zapominałem jak się nazywasz”. Takie zdanie koncentruje się na Twoim błędzie i może być odebrane jako prawdziwy nietakt. Najlepiej po prostu przyznaj się do błędu i spokojnie powiedz: „Witaj, miło Cię poznać. Czy mógłbyś powtórzyć jak masz na imię?” lub „Witaj, miło mi Cię poznać. Przypomnij mi proszę swoje nazwisko”.

Skoro już mowa o zapominaniu imion i nazwisk, warto przedstawić kilka trików, dzięki którym ułatiwsz sobie ich zapamiętanie:

  1. Podczas przedstawiania skoncentruj się na zapamiętywaniu imienia i rozmówcy. Skup się chociaż na krótką chwilę.
  2. Powtarzaj w rozmowie imię i nazwisko osoby, która została ci przedstawiona. W ten sposób okazujesz swoje zainteresowanie, a jednoscześnie ułatwiasz sobie zapamiętywanie.

 

Redakcja poleca


Zapoznawanie się z nowymi osobami może być stresujące, dlatego tym bardziej warto zapoznać się z dobrymi manierami i zasadami savoir-vivre, aby w chwilach niepewności przypomnieć sobie o istniejących manierach, które uratują nas z opresji. Przy przedstawianiu się chodzi nam przecież o to, aby pozostać sobą i zaprezentować się jak najlepiej. Zachęcamy do skorzystania z przedstawionych zasad i dzielenia się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach. Dobre maniery naprawdę ułatwiają życie!


Bibliografia:

Johnson, D. i Tyler, L. Współczesne maniery, czyli jak zachowywać się w drodze na szczyt. Wydawnictwo Literackie. Kraków, 2015. [tłum.: Malina, D.]

View Comments (0)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top