Now Reading
Naturalne sposoby czyszczenia: 3 niesamowite produkty, które znajdziesz w każdym domu

Naturalne sposoby czyszczenia: 3 niesamowite produkty, które znajdziesz w każdym domu

Wiele z nas pragnie zadbać o swój dom w zgodzie z zasadami less waste. Ekologiczne porządki nie dość, że doskonale wpisują się w wyżej wymieniony trend, to w dodatku bywają dużo bardziej skuteczne niż standardowe sposoby sprzątania. Przedstawiamy naturalne sposoby czyszczenia łazienki, kuchni, podłóg i okien!


Ocet

Ocet ma wiele zastosowań. Poza tym, że świetnie sprawdza się w kuchni, to ma w dodatku doskonałe właściwości czyszczące. Dzięki dużej zawartości kwasu, który świetnie usuwa bakterie, ocet zastąpi wiele detergentów, między innymi płyny do mycia szyb i okien, mleczka do czyszczenia kabin prysznicowych i wiele innych.


Zastosowanie octu

Ocet jako środek czystości stosować możemy między innymi do:

 1. Czyszczenia baterii łazienkowych i kuchennych

Przygotuj roztwór wody i octu w proporcji 1:1. Zamocz ścierkę w preparacie i pozostaw ją na 15 minut na baterii łazienkowej. Ocet sam powinien usunąć większość kamienia. Po 15 minutach zdejmij ściereczkę, a baterię przemyj ciepłą wodą. Wytrzyj do sucha.

 1. Mycia okien

Przygotuj roztwór wody i octu 1:1. Prreparat wlej do opakowania po płynie do mycia okien. Spryskaj szyby roztworem i przetrzyj je suchą ściereczką.

 1. Czyszczenia podłóg

Przygotuj roztwór wody i octu w proporcji jedna szklanka octu (250 ml) na cztery litry wody. Przetrzyj podłogę preparatem przy pomocy ścierki lub mopa.

 1. Pozbycia się nieprzyjemnego zapachu w zlewie kuchennym

Jedną szklankę octu (250 ml) wlej do odpływu, po upływie 15 minut spłucz go wodą.

 1. Mycia lodówki

Przygotuj roztwór wody i octu 1:1. Przemywaj lodówkę preparatem przy pomocy ściereczki.

 1. Odkamienienia czajnika i ekspresu do kawy

Wlej szkalnkę octu do czajnika lub ekspresu do kawy, następnie włącz urządzenie. Po przegotowaniu octu wylej go i dwa razy zagotuj wodę w czajniku bądź ekspresie w celu pozbycia się zapachu octu.

 1. Czyszczenia plam na ubraniach

Przygotuj roztwór wody i octu 1:1. Preparat wlej do opakowania po płynie do mycia okien. Plamy pozostawione na ubraniach spryskaj roztworem, a następnie przetrzyj ściereczką przed włożeniem ich do pralki.Soda oczyszczona

Soda oczyszczona to doskonały środek czyszczący i dezynfekujący, który można wykorzystać na wiele sposobów. Oto niektóre z nich:

 1. Czyszczenie umywalki, kabiny prysznicowej oraz płytek łazienkowych i kuchennych

Przygotuj pastę z sody i octu w proporcjach 2/3 sody i 1/3 octu. Taki preparat świetnie zastąpi wszystkie mleczka do czyszczenia umywalek i płytek.

 1. Pranie dywanu na sucho

Okurz dywan, a następnie rozprowadź na nim opakowanie sody oczyszczonej. Pozostaw sodę na dywanie na kilka godzin, a następnie odkurz ją odkurzaczem.

 1. Pozbywanie się brzydkich zapachów

Łyżkę sody wsyp do miseczki i napełnij ją wodą. Miskę wstaw do lodówki na kilka godzin. Soda usunie nieprzyjemne zapachy.

 1. Mycie spalonych garnków

Dno spalonego garnka zalej wodą i zagotuj ją. Następnie wsyp do garnka pół szklanki sody i pozostaw garnek w takiej postaci na kilka godzin.

 1. Czyszczenie sedesu

Muszlę klozetową zasyp sodą, dodaj trochę octu i pozostaw na kilka minut, a następnie wyszoruj szczotką do czyszczenia sedesu.Proszek do pieczenia

Ten biały proszek prawdza się nie tylko do pieczenia! Ma wiele praktycznych zastosowań, o których wiele z nas nie ma pojęcia. Oto zastosowanie proszku do pieczenia:

 1. Czyszczenie żelazka

Przygotuj pastę z proszku do pieczenia i odrobiny wody. Żelazko czyść pastą przy pomocy ściereczki.

 1. Pozbycie się brzydkiego zapachu z torebki lub walizki

Do torebki lub walizki wsyp opakowanie proszu do pieczenia. Zamknij torbę i pozostaw na kilka dni, a następnie odkurz proszek do pieczenia. Torebka powinna pachnieć nowością.

 1. Czyszczenie zabrudzonych ścian

Pasta z proszku do pieczenia i odrobiny wody doskonale usuwa plamy ze ścian. Sprawdzi się nawet przy czyszczeniu ścian pomalowanych kredkami. Pastę nałóż na czystą ściereczkę i przetrzyj nią brudną ścianę.


Mamy nadzieję, że nasze naturalne sposoby czyszczenia przydadzą się naszym Czytelniczkom i pomogą w usunięciu nie jednej nieczystości. Zachęcamy do wypróbowania ekologicznych detergentów i podzielenie się swoimi sposobami na czyszczenie domu przy użyciu prostych i naturalnych składników.


View Comments (0)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top