Now Reading
3 naturalne sposoby na bolesne ząbkowanie

3 naturalne sposoby na bolesne ząbkowanie

sposoby na bolesne ząbkowanie

O ząbkowaniu powstał już niejeden mem czy dowcip. To niezwykle wymagający czas dla każdego rodzica, kojarzony przede wszystkim z bezsennymi nocami. W dzisiejszym wpisie przedstawimy objawy ząbkowania oraz trzy domowe sposoby na bolesne ząbkowanie.


Objawy ząbkowania

Czas ząbkowania rozpoczyna się zazwyczaj w 4-5 miesiącu życia dziecka, ale należy pamiętać o tym, że u niektórych maluchów ząbki pojawiają się nieco późnej, nawet pod koniec 12 miesiąca życia. Oto najczęstsze objawy ząbkowania:

  • Płaczliwość i marudny humor dziecka
  • Często przerywany sen
  • Wkładanie do buzi paluszków i zabawek
  • Podwyższona temperatura
  • Lekka nieustępująca opuchlizna
  • Stany zapalne dziąseł
  • Brak apetytu

Częstym objawem ząbkowania może być także luźny stolec maluszka oraz ciągłe ciągnięcie się za uszy. Kiedy zauważysz pierwsze symptomy ząbkowania postaraj się przede wszystkim poświęcać dziecku jeszcze więcej uwagi i przytulać je tak często, jak to tylko możliwe (polecamy zaprzyjaźnienie się z chustą).


bolesne ząbkowanie


Sposób 1: Pieluszka tetrowa namoczona w naparze z rumianku

Zanurz pieluszkę tetrową w naparze z rumianku, następnie zamroź ją. Wyjmij ściereczkę z lodówki bądź zamrażarki, ogrzej ją w dłoniach, aby nie była zbyt twarda dla dziecka. Ściereczkę przyłóż do dziąseł maluszka. Rumianek ma niezwykłe właściwości przeciwzapalne i działa kojąco na rany. Sprawdzi się także w przypadku bolesnego ząbkowania.


bolesne ząbkowanie


Sposób 2: Masaż swędzących dziąseł

Wymasuj dziąsła swojego dziecka przy pomocy silikonowej nakładki na palec bądź silikonowej szczoteczki do zębów. Masuj dziąsła delikatnie, przy pomocy kolistych ruchów. Taki masaż ukoi ból pulsujących dziąsełek i uspokoi Twojego maluszka.


Sposób 3: Gryzaczek drewniany

Kup swojemu maluszkowi drewniany gryzaczek. W sytuacjach podbramkowych możesz schładzać go w lodówce, aby lepiej uśmierzyć ból dziąseł. Gryzaczki to jedne z lepszych sposobów w walce z bolesnym ząbkowaniem. 


bolesne ząbkowanie


Wyżej wymienione sposoby mogą okazać się prawdziwym wybawieniem dla dzieci i mam w okresie bolesnego ząbkowania. Zachęcamy do dzielenia się swoimi sposobami w walce z ząbkowaniem. W swoim przemęczeniu i niewyspaniu pamiętajmy przede wszystkim o dzieciach, które potrzebują jeszcze więcej uwagi, przytulenia i ciepła.


Redakcja poleca


View Comments (0)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top