Now Reading
Dwujęzyczność: 3 proste sposoby na wprowadzenie dwujęzyczności

Dwujęzyczność: 3 proste sposoby na wprowadzenie dwujęzyczności


Wprowadzenie dwujęzyczności wcale nie jest takie trudne i nie wymaga od rodziców tak wiele, jak się wydaje! Poznaj proste sposoby na wprowadzenie dwujęzyczności i przekonaj się, jak bardzo możesz pomóc swojemu dziecku!


Dlaczego warto wprowadzić dwujęzyczność?

Wprowadzenie dwujęzyczności niesie za sobą wiele zalet. Pierwszą oczywistą zaletą płynącą z wprowadzenia dwujęzyczności jest wczesne osłuchiwanie się dziecka z językiem, które może poskutkować dobrą znajomością języka obcego na wczesnym etapie życia lub przynajmniej rozwinięciem się u dziecka naturalnych zdolności przyswajania języków obcych. Dziecko, które od najmłodszych lat życia słyszy nie tylko mowę ojczystą, lecz także dźwięki obce dla jego języka rodzimego, lepiej wykształca swój aparat mowy. Dzięki temu dziecko, które osłuchuje się z językiem obcym już jako niemowlę czy młody przedszkolak, w przyszłości będzie miało większą łatwość odtworzenia akcentu języka, którego się uczy.

Wprowadzając dwujęzyczność,  obdarzamy dzieci ogromnym skarbem. Rozwijamy nowe obszary mózgów naszych maluchów, ukazujemy dzieciom złożoność tego świata, istnienie innych kultur i języków. Wprowadzając dwujęzyczność rozwijamy nasze dzieci na wielu płaszczyznach, nie sposób wymienić je wszystkie.

 

A jeśli nie znam dobrze języka?

Wiele mam obawia się wprowadzić dwujęzyczność dlatego, że nie zna płynnie języka obcego. Drogie mamy! Wprowadzenie dwujęzyczności wcale nie musi odbywać się od razu na poziomie konwersacji z native speakerem.

Dwujęzyczność może tak naprawdę wprowadzić każdy rodzic, który zna język angielski na poziomie około B2. Wówczas nauka języka będzie wyglądała nieco inaczej niż w przypadku biegłych użytkowników danego języka, jednak mimo wszystko nie warto z niej rezygnować!

Wystarczy uczyć nowych słów, zadawać proste pytania i udzielać prostych odpowiedzi (np. przy nauce j. angielskiego: „How are you today?” „I’m feeling fine”). Nie warto się zniechęcać, poznaj proste sposoby na wprowadzenie dwujęzyczności.


Ucz prostych słów

Jednym z najprostszych sposobów na wprowadzenie dwujęzyczności jest uczenie dziecka prostych słów w języku obcym. Możesz zacząć od kolorów albo nazw mebli w domu. Ucz dziecka nazw takich przedmiotów czy cech, które będziesz mogła zobrazować, posługując się przedmiotami z Waszego otoczenia. Dzięki temu Twój maluch „wyobrazi sobie” znaczenie danego słowa, co jest jedną z najskuteczniejszych technik wykorzystywanych przy nauce języków obcych.Słuchanie radia i oglądanie bajek w języku obcym

Kolejny prosty sposób na wprowadzenie dwujęzyczności. Możemy go praktykować niemal zawsze i wszędzie. Włącz radio lub podcast w języku obcym nawet wtedy gdy dziecko zajęte jest zabawą. Naukowcy dowiedli, że nasz mózg „zapisuje” słowa czy konstrukcje składniowe danego języka nawet wtedy, gdy słuchamy go wykonując inne czynności. Słuchaj z dzieckiem radia i podcastów. Obejrzyj z maluchem bajkę w języku obcym. To rozwinie również Twoje kompetencje językowe!


Śpiewanie piosenek i czytanie książeczek

Staraj się śpiewać z dzieckiem piosenki edukacyjne w języku obcym. Wiele ciekawych i bezpłatnych materiałów do nauki znajdziesz na YouTube czy na bezpłatnych stronach internetowych. Pomocną stroną do nauki j. angielskiego jest na przykład strona www.britishcouncil.com. Oprócz śpiewania piosenek, staraj się czytać dziecku książeczki w języku obcym. Stopień trudności treści książek dobieraj do wieku swojego malucha. Czytając historyjki, staraj się zadawać dziecku pytania w języku obcym.Mówienie do dziecka w języku obcym

Ostatni, chyba najskuteczniejszy sposób nauki języka obcego to rozmowa. Wie o tym każdy, kto nauczył się języka za granicą. Staraj się mówić do dziecka w języku obcym. Zwracaj się do dziecka używając najprostszych zdań! W zależności od Twojego poziomu językowego, urozmaicaj konwersacje i wprowadzaj coraz trudniejsze zdania. Jeśli nie znasz języka wystarczająco dobrze, spróbuj to naprawić. Im lepiej Ty znasz język, tym lepiej dla Twojego dziecka. Niech to będzie dla Ciebie motywacja. Jeśli jednak zabraknie Ci czasu na naukę języka, skorzystaj z wcześniejszych porad, które wprowadzić może każdy rodzic!

Znajomość języków obcych w dzisiejszych czasach nie jest już niczym niesłychanym. Biegła znajomość współczesnej lingua franca to jeden z podstawowych wymogów współczesnych pracodawców. Dlatego właśnie naukę języka angielskiego, czy też każdego innego języka obcego rozpoczynać należy jak najwcześniej. Wprowadzenie dwujęzyczności u malucha może odbywać się niemal od razu po jego narodzinach.

Mamy nadzieję, że nasz wpis okaże się pomocnym narzędziem dla wszystkich mam, które pragną rozwijać kompetencje językowe swoich dzieci. Zachęcamy do skorzystania z naszych porad i podzielenia się swoimi sposobami na wprowadzenie dwujęzyczności. Pamiętajmy, że przy nauce języków obcych najważniejsza jest systematyczność i intensywność. Im więcej sposobów wykorzystasz, tym lepiej dla Twojego dziecka!


Redakcja poleca


2 komentarze

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top