Now Reading
3 sposoby na uczenie dziecka patriotyzmu

3 sposoby na uczenie dziecka patriotyzmu

Jak nauczyć dziecko postawy patriotycznej? Jak wzbudzić w dziecku zdrową miłość do Ojczyzny? Jak nauczyć poszanowania tradycji i szacunku do wysiłków oraz poświęceń poprzednich pokoleń? Dowiedz się jak uczyć dziecko patriotyzmu.


Jaka matka taka córka

Pierwszą zasadą, o której powinniśmy pamiętać wychowując nasze dzieci, jest fakt, że maluchy najwięcej uczą się poprzez obserwowanie swojego otoczenia. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim to, że dzieci bardzo często naśladują swoich rodziców i wychowawców. Naśladują naszą mowę, nasze zachowania i sposób bycia. Uczą się od nas wielu postaw, w tym postawy patriotycznej bądź jej przeciwieństwa.

Zatem jeśli chcesz wychować swoje dziecko na zdrowego patriotę, sama musisz mieć taką postawę. Udawanie nic nie da – dzieci potrafią wyczuć ułudę i fałsz. Nie nauczysz dziecka niczego, czego nie praktykujesz Ty sama lub Twój mąż. Bądźcie dla nich prawdziwym przykładem w czynach i słowach, a dzieci nauczą się od Was konkretnej postawy życiowej.

Wychowywać w duchu przynależności narodowej

Jeśli Ty i Twój mąż żyjecie według zasad, których chcecie nauczyć swoje dzieci, to już połowa sukcesu. Kolejnym etapem w kształtowaniu konkretnych postaw życiowych będzie wprowadzenie działań, w które zaangażujecie się całą rodziną. Takie poprowadzą Waszą rodzinę ku rozwojowi oczekiwanych postaw i cnót. Poznaj sposoby na uczenie dziecka patriotyzmu.


Sposób 1: Opowiadaj dziecku o historii

Opowiadanie dziecku o historii Polski i świata nie tylko uczy je patriotyzmu, lecz stanowi fundament jego dalszego rozwoju i umiejętności krytycznego myślenia. Dziecko, które zna swoją historię, wyrasta na świadomego obywatela, który nie daje sobą łatwo manipulować. Dziecko znające historię swojego kraju i świata, potrafi interpretować współczesne zjawiska i trendy społeczne, lepiej rozumie schematy działania różnych środowisk politycznych. Człowiek znający swoją historię i dzieje swojego narodu, interesuje się aktualnymi wydarzeniami kraju i świata. W dzisiejszych czasach między innymi na tym polega patriotyzm.


Sposób 2: Świętujcie święta narodowe

Jeśli chcesz nauczyć swoje dziecko postawy patriotycznej, powinnać nauczyć je świętować święta narodowe. Wywieś z dzieckiem flagę z okazji 11 listopada czy 3 maja. Tłumacz swojemu maluchowi dlaczego 1 sierpnia o godz. 17.00 cała Warszawa zamiera na minutę, a wszystkie syreny w tym mieście jednogłośnie wydają ten sam sygnał. Wybierz się z dzieckiem pod Pomink Małego Powstańca, obejrzyjcie razem film historyczny. Czytajcie dzieła narodowe. Patriotyzm na tym właśnie polega.


Sposób 3: Zabieraj dziecko na koncerty, parady, rekonstrukcje i inne inicjatywy historyczno-patriotyczne

Przy tym sposobie trzeba wykazać się niesamowitą roztropnością. Zabierając dziecko na różnego rodzaju marsze i koncerty, musisz mieć pewność, że nie zderzycie się tam z negatywnymi postawami uczestników tych wydarzeń. Choć w mediach huczy od tego rodzaju doniesień, wciąż można znaleźć inicjatywy odpowiednie dla najmłodszych. Zabierz swoje dziecko na koncert piosenek powstańczych czy partyznackich, odwiedźcie Muzeum Powstania Warszawskiego lub Muzeum II Wojny Światowej. Zabierz swoje pociechy na rekonstrukcje historyczną. Pokaż dzieciom groby bohaterów narodowych. Możliwości nauki postaw patriotycznych jest wiele, wystarczy tylko dostosować je do własnych potrzeb i upodobań.Redakcja poleca


Mamy nadzieję, że nasz wpis okaże się pomocny dla wszystkich rodziców, którzy chcą uczyć swoje dzieci patriotyzmu. Zachęcamy do dzielenia się w komentarzach swoimi spostrzeżeniami.

4 komentarze

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top