Now Reading
Dobre maniery w świecie pełnym smartfonów?

Dobre maniery w świecie pełnym smartfonów?

Współczesne rozwiązania techniki niewątpliwie ułatwiają nam fuknkcjonowanie w świecie. Przyspieszają proces komunikacji i przychodzą na ratunek w sytuacjach kryzysowych. Często jednak, korzystając z udogodnień technologicznych, zapominamy o dobrych manierach. W dzisiejszym artykule przedstawiamy zasady etykiety związane z korzystaniem z telefonu. Przestrzegając tych zasad z łatwością zachowasz klasę w kontaktach biznesowych i towarzyskich.


Dobre maniery a smartfony

Chyba wszyscy czujemy się czasem przytłoczeni zdobyczami techniki, a szczególnie wszechobecnymi smartfonami. Trudno jest się odnaleźć w naszym dwuwarstwowym świecie, gdzie życie realne tak bardzo przeplata się z życiem on-line. Telefony towarzyszą nam zawsze i wszędzie, coraz trudniej nam stawiać pewne granice w korzystaniu z tego medium i coraz trduniej przestrzegać dobrych manier. Są jednak pewne sytuacje czy okoliczności, w których powinniśmy ograniczyć korzystanie z telefonu.


Kiedy powinniśmy odłożyć telefon?

Szczególną okazją do odłożenia telefonu są wszelkiego rodzaju spotkania – czy to biznesowe, czy też towarzyskie. Spotykając się z innymi ludźmi, powinniśmy przede wszystkim skupiać się na nich. Korzystanie z telefonu podczas rozmowy ze znajomym czy klientem może zostać odebrane jako brak szacunku i ogłady. Dlatego też przed każdym tego rodzaju spotkaniem postaraj się wyciszyć telefon i schować go do torebki bądź kieszeni.

Drugim przypadkiem, w którym powinniśmy ograniczyć posługiwanie się telefonem jest przebywanie w miejscach publicznych. Szczególnie dotyczny to wizyt w restauracjach, teatrach i kinach, kościołach i świątyniach innych wyznań. Odłożenie telefonu w takich sytuacjach bez wątpienia wynika z hołdowania dobrym manierom i jest wyznacznikiem kultury osobistej.

Oczywiście czasami nie da się zupełnie zrezygnować z korzystania z telefonu. Jeśli już musisz odbyć rozmowę w miejscu publicznym, to postaraj się, aby była zwięzła i cicha. Jeśli sprawa nie jest zbyt pilna, zapytaj, czy możesz oddzwonić później. Co więcej, podczas rozmów w miejscach pulicznych nigdy nie poruszaj tematów związanych z problemami zdrowotnymi, finansowymi, prywatnymi czy zawodowymi.


dobre maniery


SMS czy rozmowa?

Kolejna wątpliwa kwestia wiąże się z tym, kiedy właściwsze będzie wykonanie telefonu, a kiedy wystarczy wysłanie SMS-a. Obie formy komunikacji mają swoje plusy i minusy, jednakże należy pamiętać o tym, że nic nie zastąpi bezpośredniej rozmowy.

Rozmawiając przez telefon znacznie łatwiej dojść do porozumienia, łatwiej też odczytać intencje rozmówcy, dzięki temu, że słyszymy ton jego głosu, co w przypadku smsowania jest niemożliwe. Z drugiej strony odczytywanie wiadomości tekstowych jest dużo bardziej dyskretne niż prowadzenie rozmowy, co jest szczególnie ważne gdy przebywamy w miejscach publicznych.

Naszym zdaniem najlepiej ustalić zasady komunikacji z osobą, z którą musimy pozostawać w stałym kontakcie. Polecamy odbycie rozmowy dotyczącej preferowanych form komunikacji już na samym początku nawiązywania współpracy. Takie rozwiązanie ułatwi obu stronom prowadzenie skutecznej komunikacji.Kultura osobista

Przy wszelkiego rodzaju kontaktach międzyludzkich, w tym również tych teleofnicznych, należy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad ogłady.  Komunikując się z innymi za pośrednictwem telefonu, maili czy wszelkich innych dostępnych form, powinniśmy zachowywać się równie taktownie, jak w bezpośrednich rozmowach z ludźmi. Powinniśmy starać się być mili, uprzejmi i opanowani.


dobre maniery

Starajmy się pilnować sami siebie i hołdować dobrym manierom –znacznie łatwiej obrazić kogoś przez telefon, niż podczas bezpośredniej rozmowy „na żywo”, ponieważ w tym pierwszym przypadku kontakt z drugą osobą jest mimo wszystko ograniczony.

Pamiętajmy o przestrzeganiu zasad dobrego wychowania również wtedy, gdy korzystamy z telefonu. Hołdowanie etykiecie i dobrym manierom zawsze wyjdzie nam na dobre i pozytywnie wpłynie na nasz wizerunek.


Bibliografia:

Johnson, D. i Tyler, L. Współczesne maniery, czyli jak zachowywać się w drodze na szczyt. Wydawnictwo Literackie. Kraków, 2015. [tłum.: Malina, D.]

View Comments (0)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top