Now Reading
Wełna: cechy włókna i wskazówki pielęgnacyjne

Wełna: cechy włókna i wskazówki pielęgnacyjne

wełna

Wszyscy uwielbiamy wełniane ubrania. Kojarzą się nam z ciepłem, dobrą jakością i swego rodzaju luksusem. Wełna może służyć nam niezwykle długo, jeśli tylko zadbamy o jej odpowiednią pielęgnację. W dzisiejszym artykule prezentujemy charakterystyczne cechy włókna wełnianego oraz związane z nimi wskazówki pielęgnacyjne. Sprawdź!


Czym jest wełna?

Wełna to nic innego jak naturalne włókno zwierzęce o przeznaczeniu tekstylnym. Jednak pod tym określeniem kryje się zazwyczaj nic innego jak wełna owcza, gdyż stanowi ona około 90% wszystkich rodzajów wełen. Liczba ras owiec hodowanych we wszystkich zakątkach świata przekracza kilkaset. Poza owcami, wełnę zawdzięczamy takim zwierzętom jak: króliki, kozy, wielbłądy, lamy, a także guanako. Pozostałe włókna pochodzenia zwierzęcego o przeznaczeniu nietekstylnym określa się takimi nazwami jak: sierść, włosie czy szczecina.


Charakterystyka włókna

Tworzywem wełny jest keratyna, czyli białko, które swoją budową chemiczną przypomina białka pierza i włosów. Jako iż budowa chemiczna wełny znacznie różni się od budowy włókien roślinnych, jej zachowanie chemiczne jest inne niż włókien roślinnych.

Rdzeń włókna wełnianego tworzą komórki o niezwykle cienkich ściankach, które wypełnia powietrze, chroniące włókno przed utratą ciepła. Podstawą klasyfikacji wełny jest grubość jej włókna. Im grubszy włos, tym większa grubość włókna. To właśnie grubość włosia wraz z miejscem na skórze, z którego włosie zostało zdjęte, świadczą o jakości wełny.Trochę historii

Naukowcy spekulują, że pierwszymi wyrobami wełnianymi były wkładki do obuwia wykonane z wełny wielbłądziej. Nosili je koczownicy Azji Centralnej. Najstarsze znalezione szczątki tego sukna pochodzą sprzed 9000 lat. Odnaleziono je na wykopaliskach Catal Huyuk w Turcji.

Od około XIV wieku największym i najważniejszym producentem wełny była Anglia. Za czasów królowej Elżbiety I Anglia była dostarczycielem około 80% wyrobów wełnianych w skali świata. Wraz z rozwojem kolonialnym Anglii, hodowla owiec i produkcja wełny rozprzestrzeniały się na wszystkich podbitych przez mocarstwo terenach: od Australii po Afrykę.Odporność wełny na czynniki zewnętrzne

Wełna, mimo szeregu zalet, ma niestety kilka wad, które ujawniają się zazwyczaj podczas użytkowania tworzyw wykonanych z tego właśnie sukna. Wełna jest bowiem mało odporna na działanie otoczenia – materiał może się mechacić i przecierać. Wełna już podczas dłuższego składowania może tracić swe właściwości, szczególnie jeśli jest narażona na dłuższe działanie promieni słonecznych. Światło słońca powoduje bowiem jej rozkład, czego przyczyną jest utlenianie siarki zawartej w keratynie.

Choć brzmi to nieco strasznie, nie należy zniechęcać się do wełny. Proces utleniania keratyny jest naturalnym zjawiskiem. Wełna, jak każdy inny materiał, jest podatna na przetarcia, zniszczenia, mechacenie się. Jednak mimo tego wełna przewyższa inne sztuczne tkaniny, będąc surowcem naturalnym.


Pielęgnacja wełny

Wełna może posłużyć nam bardzo długo jeśli tylko zadbamy o jej odpowiednią pielęgnację: o odpowiednie pranie tworzyw wełnianych, o odpowiednią konserwację oraz o ich odpowiednie przechowywanie.


Pranie

Wełnę należy prać najrzadziej jak to tylko możliwe, posługując się delikatnymi środkami piorącymi. Wełnę należy prać (i płukać!) w wodzie letniej, stosując delikatne ruchy (nie pocierać i nie trzeć!). Należy przy tym pamiętać, że ubrań wykonanych z wełny nie należy wirować oraz wyciskać. Najlepiej pozwolić im wyschnąć „na płasko”.Konserwacja

Wełniane ubrania lubią „odpoczywać”. Staraj się zatem nie chodzić w swoich ulubionych wełnianych swetrach kilka dni pod rząd. Po całym dniu noszenia ubrania wełnianego, połóż je na płasko, aby ubranie powróciło do swojego pierwotnego kształtu.

Jeśli chodzi o prasowanie, również należy się go wystrzegać kiedy ubrania go nie potrzebują. Jeśli musisz uprasować wełniane tkaniny, przełóż je na lewą stronę i prasuj przez bawełnianą bądź lnianą ściereczkę, aby uniknąć świecenia się wełny.

Bardzo ważnym elementem konserwującym wełnę jest jej golenie. Wszystko, co wykonane jest z wełny, będzie się kulić i mechacić – jak już pisaliśmy, jest to naturalny i nieunikniony proces. Zdradzimy jednak małą wskazówkę: im lepszy gatunek wełny, tym mniejsze jej kulenie! Warto zatem inwestować w tworzywa nieco droższe.

Wracając do golenia wełnianych ubrań, wykonuj tę czynność zgodnie z własnymi preferencjami estetycznymi. Jeśli zmechacona wełna Ci przeszkadza i zaburza estetykę stroju, od razu sięgnij po golarkę. Golenie wełny nie wpływa negatywnie na jej kształt i formę. Polecamy zaopatrzenie się w golarkę elektryczną. Ubrania należy golić na sucho i niezwykle delikatnie, aby ich nie uszkodzić.Przechowywanie

Wełnę najlepiej przechowywać na leżąco – a szczególnie cięższe ubrania wełniane. Co jednak z płaszczami i marynarkami wełnianymi? Takie oczywiście trzeba umieścić na wieszakach i pod żadnym pozorem nie należy ich składać w kostkę, aby się nie odkształciły. Wieszając ubrania, zwracaj uwagę na kształt wieszaka i tworzywo z jakiego jest wykonany. Najlepiej sprawdzą się drewniane, pozbawione ostrych wystających zakończeń wieszaki, odpowiednio wyprofilowane do danego elementu garderoby.

Przechowując wełnę, trzeba liczyć się z możliwością pojawienia się nieprzyjaciół – moli. Skuteczną ochroną przed inwazją insektów będzie częste wietrzenie wełnianych ubrań (które często może zastąpić normalne pranie!). Należy też wieszać ubrania luźno – ciasna przestrzeń szafy pełnej wełny jest najlepszym zaproszeniem dla moli. Staraj się więc unikać przepełnienia szafy.Mamy nadzieję, że nasz wełniany poradnik okaże się pomocą dla naszych Czytelniczek. A jakie są Wasze sposoby na pielęgnację wełny? Podzielcie się nimi w komentarzach!

Bibliografia: Pawłowa, M., Skoracki, J., Smirnow, W. Materiałoznawstwo odzieżowe. Zakład Poligraficzny Politechniki Radomskiej. Radom, 2001.

View Comment (1)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top