Now Reading
Łączenie kolorów ubrań: 5 prostych zasad!

Łączenie kolorów ubrań: 5 prostych zasad!

swetry damskie

Chciałabyś uspójnić swój wygląd? Chciałabyś stawiać na bardziej świadomy dobór elementów garderoby? W dzisiejszym artykule prezentujemy kilka prostych wskazówek, które pomogą Ci stworzyć piękne, przemyślane i dostosowane  do Twoich upodobań stylizacje! Łączenie kolorów ubrań nigdy nie było tak proste!


Łączenie kolorów ubrań: dlaczego to takie ważne?

Jednym z ważniejszych kroków na drodze do formowania własnego stylu jest przeprowadzenie gruntownej analizy kolorystycznej. Zdobyta wiedza podpierana sukcesywnie nabywanym doświadczeniem może doprowadzić do wyżyn naszych możliwości. Kiedy zrozumiemy na czym polega łączenie kolorów ubrań, zaczniemy tworzyć coraz odważniejsze (ale wciąż pasujące do nas) stylizacje. Znajomość tajników łączenia kolorów pomaga lepiej interpretować trendy modowe i dokonywać bardziej świadomych zakupów. Wreszcie posiadanie umiejętności odpowiedniego łączenia kolorów ubrań pomaga tworzyć przemyślaną garderobę czy capsule wardrobe.


łączenie kolorów ubrań
Fot.: primaria.aeterie.com

Zasada 1: poznaj swój typ urody

Pierwszym krokiem, który powinnaś podjąć zaczynając przygodę z tajnikami łączenia kolorów ubrań jest zdiagnozowanie jakim typem kolorystycznym jesteś. Pisaliśmy już o tym w artykule o typach urody. W skrócie chodzi o to, aby dowiedzieć się czy jesteś typem ciepłym czy zimnym, wówczas z łatwością ocenisz jakie barwy najbardziej Ci służą. Jak sprawdzić swój typ urody? Jest na to kilka sposobów.

Ciepły typ urody: ma żółtawy odcień skóry, ciepły odcień włosów, dużo lepiej wygląda w złotej biżuterii.

Zimny typ urody: ma porcelanowy, wpadający w róż odcień skóry, mysie refleksy na włosach i dużo lepiej wygląda w srebrnej biżuterii.Zasada 2: wybierz kolor bazowy

Kolejną zasadą jeśli chodzi o łączenie kolorów ubrań przy szykowaniu stylizacji, jest wybranie koloru bazowego dla całego stroju. Powinien to być któryś z tych kolorów, które najbardziej pasują do Twojego typu urody. Za najbardziej uniwersalne kolory bazowe uważa się czerń, biel i szarość. Możesz wybrać któryś z nich, ale nie jest to jedyne słuszne rozwiązanie. Kiedy już zdecydujesz się na kolor bazowy swojej stylizacji, możesz przejść do wybierania dwóch kolorów uzupełniających. I tu zaczynają się schody.Zasada  3: poznaj koło kolorów

Wybranie kolorów uzupełniających może być albo banalnie proste, albo szalenie trudne. Wszystko zależy od tego, jakie stylizacje chcemy stworzyć. Jeśli zależy nam na odważnych i ekstrawaganckich strojach, wówczas niezbędne będzie zaznajomienie się z zasadami łączenia kolorów na podstawie koła kolorów. Jak do koloru bazowego dobrać barwy uzupełniające? Oto podstawowe metody (przedstawione od najłatwiejszej do najtrudniejszej):Monochromatyczne, czyli jednobarwne łączenie kolorów ubrań

To nic innego jak zestawianie ze sobą różnych odcieni tych samych barw. W efekcie otrzymujemy stonowaną i harmonijną stylizację. Monochromatyczne stroje sprawiają wrażenie eleganckich, schludnych i spokojnych. Przy tego typu doborze barw należy jednak pamiętać o różnicowaniu materiałów i wzorów na ubraniach tak, aby uniknąć nieciekawych i nudnych stylizacji.

Komplementarne łączenie kolorów ubrań

To łączenie kolorów znajdujących się po przeciwnej stronie koła kolorów. Przykładem może być połączenie różu i zieleni, żółci i fioletu czy czerwieni i błękitu. Stylizacje kolorystycznie komplementarne sprawiają wrażenie odważnych i dynamicznych.

Analogiczne łączenie kolorów ubrań

Polega na łączeniu ze sobą barw znajdujących się tuż obok siebie na kole kolorów. Jest to jednak trochę trudniejsze. Stylizacje zawierające w sobie sąsiednie barwy koła kolorów mogą być często przerysowane i przesadzone. Aby uniknąć takiego efektu, należy wybrać maksymalnie trzy kolory do jednej stylizacji. Z jednego koloru należy uczynić bazę stroju (na przykład sukienka), z drugiego – uzupełnienie (na przykład w postaci swetra), a z trzeciego – motyw przewodni dodatków (na przykład torebka, buty, kolczyki).

Triadyczne łączenie kolorów ubrań

To łączenie co czwartego koloru na kole barw. Jest to dość skomplikowany schemat, najlepiej sprawdzi się zatem w przypadku osób, które mają już jakąś wiedzę na temat łączenia kolorów ubrań. Podobnie jak w przypadku analogicznego łączenia kolorów, możemy skorzystać tu z zasady jeden kolor – jedna funkcja (baza, uzupełnienie, dodatek)


Fot.: primaria.aeterie.com

Mamy nadzieję, że nasz poradnik dotyczący łączenia kolorów ubrań okaże się pomocny dla wielu Pań, które chciałyby stworzyć capsule wardrobe. Życzymy powodzenia!

View Comment (1)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top