Now Reading
Etykieta w świecie on-line

Etykieta w świecie on-line

zakupy w internecie

Jedną z cech kobiety eleganckiej jest ogłada, która wskazuje kobiecie właściwe zachowanie w danej sytuacji. Czy zastanawiałaś się kiedyś, jak powinno się zachowywać w Internecie? Poznaj podstawowe zasady savoir-vivre obowiązujące w świecie on-line i zachwyć wszystkich swoim taktem i błyskotliwością!


Etykieta w Internecie

Świat wirtualny, podobnie jak ten rzeczywisty wymaga znajomości podstawowych zasad savoir-vivre. Często przecież w Internecie wchodzimy interakcję z kimś do tej pory nam nieznanym, co może (lub nie musi) zaowocować nową relacją w świecie rzeczywistym.

Netykieta, inaczej etykieta internetowa, to słowy zbiór norm i zasad pozwalających taktownie i kulturalnie funkcjonować w świecie on-line. Jako iż wirtualny świat wciąż się zmienia, zmieniają się także obowiązujące w nim zasady. W sieci codziennie pojawia się coraz więcej nowych członków – nowych użytkowników, którzy sami kreują ten świat, wpływają na jego kształt i formę. Ty też jesteś częścią tego systemu, może zatem warto zadbać o to, aby był on bardziej przyjazny dla jego użytkowników?


etykieta w internecie

Złota zasada etykiety internetowej

Podstawową zasadą – złotą zasadą – etykiety w Internecie jest stosowanie się do tych samych reguł, które obowiązują w świecie rzeczywistym – w bezpośrednim kontakcie z innymi ludźmi. Internetowych interakcjach. Dość łatwo o tym zapomnieć wziąwszy pod uwagę niebezpośredniość internetowych kontaktów oraz częstą możliwą anonimowość w sieci.

Starajmy się jednak zawsze pamiętać o tym, że również w Internecie obowiązują nas zasady taktownego i kulturalnego kontaktu z innymi ludźmi. Pomocnym pytaniem, sprawdzającym, czy nasze zachowanie w sieci jest odpowiednie, będzie: „Czy zrobiłbym/napisałbym to samo w rzeczywistym kontakcie z drugim człowiekiem?”

Media społecznościowe

Media społecznościowe wypełniają wiele funkcji. Poza pierwszą, oczywistą funkcją komunikacyjną, stają się też formą rozrywki oraz autopromocji i autoprezentacji. To właśnie tablica na Facebooku czy Instagramie może być „pierwszym wrażeniem” wywartym na nieznanych nam osobach. To w social mediach kreujesz swój wizerunek i wiąże się to z ogromną odpowiedzialnością, choć tak mało się o tym mówi.

W cyberprzestrzeni  znajduje się tyle informacji o Tobie, ile sam ich po sobie pozostawisz. To Ty budujesz swoją wiarygodność bądź jej brak. Twoje posty i komentarze w mediach społecznościowych naprawdę wiele o Tobie świadczą i mogą być doskonałym źródłem wiedzy o tym, jakim jesteś człowiekiem. Obecni oraz przyszli pracodawcy, koledzy z pracy i bliscy mogą oceniać Cię na podstawie Twojej internetowej wizytówki.


etykieta

W cyberprzestrzeni  znajduje się tyle informacji o Tobie, ile sam ich po sobie pozostawisz. To Ty budujesz swoją wiarygodność bądź jej brak. Twoje posty i komentarze w mediach społecznościowych naprawdę wiele o Tobie świadczą i mogą być doskonałym źródłem wiedzy o tym, jakim jesteś człowiekiem.Etykieta w Social Mediach

SM, czyli social media (media społecznościowe), wymagają od swoich użytkowników ogromnej mądrości i taktu. Nie wszystkim łatwo odnaleźć się w tym świecie. Przedstawiamy zatem kilka uniwersalnych zasad etykiety w mediach społecznościowych. Dzięki nim z łatwością uczynisz swój profil wizytówką, która wywrze na odwiedzających Cię użytkownikach dobre pierwsze wrażenie.

 • Stwórz profil, który wiernie odzwierciedli to, kim jesteś.
 • Wybierz takie zdjęcie profilowe, które będzie z tym, jaki chcesz budować wizerunek w sieci.
 • Zachowuj się uprzejmie – zamieszczaj taktowne posty i komentarze.
 • Uaktualniaj swój profil – zamieszczaj wszystkie informacje związane z rozwojem zawodowym, przebytymi kursami i skończonymi studiami – są to te informacje, którymi zainteresuje się Twój pracodawca.
 • Udostępniaj tylko te treści, które zgodne są z Twoimi poglądami i zasadami życiowymi. Staraj się jednak pozostać opanowanym w tej kwestii – nie zasypuj swojej tablicy newsami polityczno-ideologicznymi.
 • Udostępniaj treści związane ze swoją profesją czy działalnością zawodową. Pokażesz w ten sposób swoje zaangażowanie i pasję do pracy.
 • Staraj się także rozważnie zamieszczać wszelkie informacje związane z Twoim życiem prywatnym. Dziel się tylko ważnymi wydarzeniami z Twojego życia, nie zasypuj tablicy zdjęciami z codziennych chwil.
 • Nie pisz złych rzeczy o innych ludziach i nie plotkuj. Słowo pisane nie znika z sieci. Nawet jeśli je później usuniesz, ktoś może wcześniej zapisać, udostępnić lub zrobić zrzut ekranu na którym widać to, co napisałeś.
 • Nie bądź zawistny i nie pisz tego, czego nie powiedziałbyś komuś prosto w twarz.
 • Nie publikuj więcej niż jeden post dziennie.
 • Zaproszenia do grona znajomych wysyłaj tylko do tych osób, które naprawdę znasz.

etykieta

Pisanie e-maili służbowych

Kolejnym niezwykle ważnym obszarem związanym ze światem on-line jest pisanie e-maili służbowych. Należy pamiętać, że e-maile służbowe – czy to te pisane do pracodawcy, czy też pisane do kolegów i koleżanek – nie są treściami poufnymi. 
W przypadku e-maili pierwsze wrażenie może okazać się równie ważne, jak przy spotkaniach twarzą w twarz. Każda wiadomość może zostać niezwykle surowo oceniona, dlatego też należy dbać o profesjonalizm i stosowność wysyłanych wiadomości.

Oto kilka porad związanych z pisaniem e-maili służbowych:

 • Wpisz temat e-maila, odpowiednio precyzując treść całej wiadomości i dobrze ją kondensując. Może się to okazać niezwykle pomocne dla odbiorcy.
 • Adres odbiorcy e-maila wpisz na końcu, dopiero gdy upewnisz się, że Twoja wiadomość nie zawiera żadnych błędów językowych, ortograficznych czy interpunkcyjnych. Zawsze też sprawdzaj, czy dodałeś do wiadomości odpowiedni załącznik.
 • Pisz krótko i na temat. Jeśli chcesz przesłać dłuższe sprawozdanie, dodaj je w załączniku.
 • Dokładnie sprawdź adres odbiorcy, aby na pewno go nie pomylić.
 • W każdym e-mailu zawrzyj formuły grzecznościowe, a więc powitanie oraz końcowe pozdrowienie wraz z Twoim pełnym imieniem i nazwiskiem, stanowiskiem, nazwą firmy i jej adresem. Możesz także dodać swój adres e-mail oraz numer telefonu.
 • Nie korzystaj z formuły „odpowiedz wszystkim”, jeśli chcesz, aby tylko nadawca otrzymał tę wiadomość.

Mądre korzystanie z dóbr świata internetowego to niełatwa umiejętność, której trzeba się nauczyć. W dzisiejszym świecie taktowne i przemyślane funkcjonowanie w świecie on-line to niewypowiedziany wymóg wielu pracodawców. Takie umiejętności przyjmowane są jako „oczywiste”, dlatego tak ważne jest zapoznanie się z etykietą także w sferze internetowej.

Mamy nadzieję, że nasz poradnik dotyczący etykiety w Internecie okaże się rzetelną pomocą dla naszych Czytelniczek. 

View Comment (1)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top