Now Reading
Art Déco: wnętrze rodem z lat 20-tych!

Art Déco: wnętrze rodem z lat 20-tych!

art deco

Ten styl przeszłość łączy się z przyszłością, odległe czasy łączą się z nowoczesnością, a ciężar potężnych mebli przenika aksamit delikatnych, lecz szlachetnych materiałów. Poznaj tajemnicę luksusowego stylu, który wciąż zachwyca ludzi na całym świecie! Oto cechy stylu art déco!


Czym jest art déco?


Nasze rozważania rozpocznijmy od przywołania definicji tego enigmatycznego wyrażenia. Jak podaje Słownik Języka Polskiego Wydawnictwa PWN, art déco to «styl w sztuce dekoracyjnej XX w., operujący prostymi formami geometrycznymi i kontrastowymi kolorami». Styl ten spopularyzował się w latach dwudziestych XX wieku; wywierając znaczący wpływ na ówczesnych sztukach: malarstwie, grafice i architekturze.


art deco

Styl art déco, dążący do harmonii i spójności detali, był niejako formą sprzeciwu wobec dominującego wcześniej stylu secesyjnego (art nouveau), koncentrującego się na przestrzennym nieładzie artystycznym.


Cechy charakterystyczne stylu art déco


Jak już wspomnieliśmy, art déco charakteryzuje się symetrią, ładem i harmonią. Jest to styl, w którym nie ma miejsca na przypadkowość. Styl art déco cechuje także staranność i najwyższa jakość dobranych materiałów. Art déco lubi geometrię, jak i żywe kolory, które spotkamy także w fowizmie.

Art déco znaczy klimatyczny

Kiedy popatrzymy na wnętrze w stylu art déco, dostrzeżemy w nim niesamowitą enigmatyczność: w stylu art déco przeszłość łączy się z przyszłością, odległe czasy łączą się z nowoczesnością, a ciężar potężnych mebli przenika aksamit delikatnych, lecz szlachetnych materiałów.

Art déco to synonim klimatyczności, dobrego smaku, zamiłowania do zamierzchłych czasów, ale również tego, co wciąż przed nami. Lata dwudzieste były przecież takim okresem… czasem pełnym klasy i stylu, czerpiących z minionych stuleci, ale nie bojącym się wybiegać wzrokiem w przyszłość po to, by przyjąć narodziny mass mediów i nowinek technicznych.Art déco znaczy symetryczny

Art déco przenika swoista symetria. Dostrzeżemy ją zarówno w całokształcie danego wnętrza, jak i jego detalach. To w czasach stylu art déco na popularności zyskała posadzka w szachownicę! Jednak najczęściej wybieraną posadzką będzie drewniany parkiet, wykonany z najlepszej jakości surowców naturalnych.  Należy przy tym pamiętać, że podłoga we wnętrzu art déco powinna odznaczać się symetrycznym ułożeniem wzorów, swego rodzaju wyjątkowością i elegancją. Liczy się przecież nie tylko efekt końcowy, ale także detal!

Art déco znaczy geometryczny

Art déco to synonim symetrii. Wnętrza wykonane w tym stylu odznacza niesamowita harmonia, spójność, symetria. Wnętrze art déco powinno niejako samo dla siebie być zwierciadłem i symetrią.  Art déco znaczy żywy

W stylu art déco znajdziemy zarówno stonowane, jak i mocniejsze barwy. Ten styl kocha połączenie czerni i bieli oraz musztardowej żółci bądź fioletu i czerwieni. Te mocniejsze akcenty kolorystyczne możemy spotkać albo w dominancie (wówczas podłogi, ściany mają barwę fioletu, czerwieni, karmelowego brązu lub żółci), albo w postaci ciekawych detali (wówczas we wnętrzach dominuje czerń i biel, a jedynie drobne elementy mają ciekawe i żywe barwy – dywany, lustra, poduszki, koce, itp.).Art déco znaczy staranny

Oprócz staranności o klimat i symetrię, w stylu art déco odnajdziemy niejako dążenie do perfekcji. Takich wnętrz nie da się urządzić „od tak”, jest to raczej długotrwały proces. Staranność dostrzeżemy zarówno na poziomie macro, jak i micro. Od starannie dobranych barw, materiałów, barw i struktur, po uważny dobór drobiazgów, takich jak liczne sztukaterie w postaci gzymsów i pilastrów.

Art déco znaczy bogaty jakościowo

Art déco koncentruje się na bogactwie używanych materiałów. W takim wnętrzu nie ma miejsca na meble ze sklejki, czy dywany z poliestru. Art déco to schronienie dla mahoniu, drzewa dębowego, wełnianych dywanów, kaszmirowych kocy i jedwabnych poduszek. Art déco odrzuca plastik dekoracji na rzecz szkła, drewna, metalu.Mamy nadzieję, że opis tego szlachetnego stylu zachwyci niejedną z Was i zainspiruje do odtworzenia choćby części jego cech w domowym zaciszu. Czy znałaś wcześniej styl art déco? Co Cię w nim najbardziej zachwyca? Szlachetność, bogactwo, symetria, a może jego zakorzenienie w minionych latach? Koniecznie podziel się tym z nami!

View Comment (1)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top