Now Reading
Emocje – jak wpływają na Ciebie i Twoje małżeństwo? 5 prostych porad!

Emocje – jak wpływają na Ciebie i Twoje małżeństwo? 5 prostych porad!

emocje

Emocje – dlaczego tak ważne jest świadome ich przeżywanie? Jak kontakt z samym sobą poprzez świadome nazywanie emocji wpływa na Twoje życie, Twój związek oraz inne relacje? Jak lepiej zrozumieć samego siebie? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule!


Emocje – co warto o nich wiedzieć?

Większość z nas doskonale potrafi opisywać swój stan zdrowia – umiemy zdiagnozować ból głowy, przebodźcowanie, czy problemy z zasypianiem. Procesy te są łatwo dostępne; są namacalne, możliwe do zbadania, bo dotykają bezpośrednio naszego ciała. Jednak mało kto z nas potrafi trafnie zdiagnozować i opisać przeżywane emocje, szczególnie te trudne. Szkoda, bo sporo na tym tracimy!


Co mówią emocje?

Emocje są nośnikiem informacji o stanie naszego wnętrza. Emocje informują człowieka o jego sytuacji życiowej. Emocje mówią mi o mnie samym, o mojej aktualnej kondycji, o stanie moich relacji z innymi ludźmi, o mojej codzienności, ale też o przeszłości. Trafnie nazwane emocji, na które odpowiednio zareagujemy, może pomóc w zapobieganiu wielu chorobom i schorzeniom.

Jak to ujął ksiądz Marek Dziewiecki w swojej książce „Emocje – klucz do zrozumienia”, emocje są „rodzajem termometru – miernika mojej kondycji fizycznej, psychicznej, duchowej, moralnej, religijnej i społecznej. Są informacją o tym, w jaki sposób odnoszę się do innych ludzi oraz w jaki sposób inni odnoszą się do mnie”.


emocje

Emocje są „rodzajem termometru – miernika mojej kondycji fizycznej, psychicznej, duchowej, moralnej, religijnej i społecznej. Są informacją o tym, w jaki sposób odnoszę się do innych ludzi oraz w jaki sposób inni odnoszą się do mnie”.


A jeśli nie dopuszczasz do siebie emocji?

Osoby nieskontaktowane ze swoim wnętrzem, odcięte od swoich emocji, mogą przeżywać wiele problemów w życiu codziennym, jak i być trudne w kontaktach z bliskimi. Ich sposób przeżywania emocji znacznie się zmienia:

 • Emocje mogą być tłumione osoby zazwyczaj nie dopuszczają do świadomości swoich prawdziwych uczuć, a szczególnie tych trudnych. Receptą będzie świadome nazywanie swoich emocji, np.: „Teraz czuję smutek” i akceptowanie ich.
 • Emocje mogą być magazynowane – w konsekwencji osoby nie potrafią właściwie odreagowywać emocji. Sięgają więc po używki lub zatracają się w nałogach i nie potrafią przebywać sami ze sobą w ciszy. Receptą będzie świadome nazwanie emocji, zaakceptowanie ich i poszukanie ciekawego i dobrego zajęcia, które sprawi radość.
 • Trudne emocje (np. lęk, gniew) mogą być podsycane. Receptą będzie nazwanie emocji, zaakceptowanie ich i pielęgnowanie wdzięczności.
 • Osobom, które są odcięte od swoich emocji może towarzyszyć nieustający niepokój. Receptą na ten problem będą wszystkie podpowiedzi wymienione w poprzednich punktach: nazwanie i zaakceptowanie emocji, pielęgnowanie wdzięczności oraz zmiana negatywnych nawyków.


Jak lepiej zrozumieć swoje emocje?

Jeśli czujesz, że zdarza Ci się odcinać się od emocji, możesz skorzystać z naszych porad. Pamiętaj jednak, że przy większych problemach i długotrwałymi zaburzeniami warto udać się do specjalisty. Zdrowa troska o samego siebie powinna przecież prowadzić do lepszego rozumienia samego siebie, a tym samym – bycia lepszym człowiekiem. Jeśli jednak szukasz prostych sposobów na lepsze zrozumienie samego siebie, możesz skorzystać z tych porad: 

 1. Staraj się świadomie nazywać swoje emocje, szczególnie te trudne. Mów sama do siebie w trudnych chwilach i pozwalaj sobie na smutek, łzy, chwile niepewności.
 2. Gdy już nazwiesz swoje emocje, spróbuj je zaakceptować. Pamiętaj, że są one częścią Ciebie i dopiero ich świadoma akceptacja może przynieść Ci ukojenie.
 3. Pozwól sobie na chwile słabości. Jeśli przeżywając trudne emocje, możesz na chwilę przerwać obowiązki, zrób to. Poświęć choćby 10 minut na rozmowę z samym sobą. Jeśli jednak nie możesz przerwać pracy, powiedz do siebie to zdanie: „Teraz przeżywam … (wstaw emocję). Nie mogę zostawić pracy. Bądź spokojny/a. Wrócimy do twoich trosk już niedługo. Akceptuję to, co się dzieje”.
 4. Staraj się zastanawiać nad tym, co jest przyczyną przeżywanych przez Ciebie emocji. Czułaś dziś ogromne szczęście? Świetnie, wykorzystaj wiedzę o przyczynie Twoich emocji do zmieniania codzienności? A może czułaś się zmartwiona i zestresowana? Postaraj się zatem dotrzeć do przyczyny tych trudnych emocji i zmień to, co sprawia Ci smutek, a co zależy od Ciebie!
 5. Znajdź jakieś zajęcie, które sprawi Ci radość! Malowanie farbami, jazda na rowerze, prowadzenie pamiętnika, a może karaoke? Wybór należy do Ciebie!


Emocje a związek

Brak kontaktu z samym sobą u jednej ze stron związku może prowadzić do problemów. Jeśli widzisz, że Ty lub Twój mąż wypieracie swoje emocje, uciekacie w zachowania kompulsywne, to znak, że warto poświęcić czas na przeanalizowanie emocji. Możecie to zrobić na trzy sposoby:

 1. Umówcie się na szczerą i długą rozmowę. Opowiedzcie sobie o tym, co Was boli. Niech każde z Was w atmosferze akceptacji i miłości opowie drugiej stronie, jak najlepszemu przyjacielowi, o tym, co go blokuje, co przeżywa. Dzięki takiej rozmowie może się Wam udać dotrzeć do źródeł większych problemów.
 2. Codziennie spisujcie na kartkach Wasze emocje. Po rozmowie umówcie się, że każdy dzień będziecie przeżywać z większą troską o to, co przeżywacie. W miarę możliwości spisujcie na kartkach swoje emocje.
 3. Wspólnie analizujcie przeżywane emocje. Na koniec dnia poświęćcie kilkanaście minut na analizę emocji, które spisaliście na kartkach. Wróćcie myślami do sytuacji, które wywołały te emocje. Taka analiza może być dla Was niezwykle cenną lekcją o Was samych!

emocje

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże Wam zatroszczyć się o samych siebie oraz o Wasze rodziny! Rozmawiajcie o emocjach i bądźcie dla siebie dobrzy!


Bibliografia:

 1. Dziewiecki, M. Emocje. Klucz do zrozumienia. Wydawnictwo RTCK. Nowy Sącz, 2018.
 2. Stahl, S. Odkryj swoje wewnętrzne dziecko. Klucz do rozwiązania (prawie) wszystkich problemów. Wydawnictwo Otwarte. Kraków, 2019.
View Comments (0)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top