Now Reading
3 książki psychologiczne, które musisz przeczytać!

3 książki psychologiczne, które musisz przeczytać!

książki psychologiczne

Poznaj 3 książki psychologiczne, które wprost odmienią Twoje życie! Rewolucyjne pozycje książkowe, w których znajdziesz coś więcej niż proste porady. Światowe bestsellery, które pokochały miliony ludzi. Dowiedz się, w czym tkwi sekret ich uniwersalności i sprawdź, czy już je czytałaś!


„Odkryj swoje wewnętrzne dziecko”


Książka niemieckiej psycholog Stefanie Stahl, która w przystępny sposób wyjaśnia czytelnikom psychologiczną koncepcję analizy transakcyjnej. Sama analiza transakcyjna została opracowana przez Erica Berna i dotyczy struktury „Ja” wewnętrznego.

Koncepcja Berna, podobna jest do tej powszechnie znanej koncepcji Zygmunda Freuda, który twierdził, że na wewnętrzne „ja” składa się ego, id oraz superego. Eric Bern twierdzi, że struktura „Ja” składa się z dorosłego, rodzica i dziecka. 


Dorosły, Rodzic, Dziecko

Dorosły (Ja-dorosłe) to ta psychiczna struktura Ciebie, która obejmuje racjonalne działania, rzeczowe podejście do problemów, ogólnie mówiąc: rozum i myślenie. Ja-dorosłe odpowiada za planowanie, rozumienie ryzyka, analizowanie sytuacji i podejmowanie decyzji. Wreszcie, dorosły potrafi regulować nieświadome i schematyczne (często nieprzemyślane) zachowania Ja-dzieciecego, o którym za chwilę.

Rodzic to ta część Ciebie, która pełni funkcję wewnętrznego cenzora, czy wewnętrznego krytyka. Nasz wewnętrzny krytyk kieruje do nas między innymi takie myśli jak: „Nic nie potrafisz!”, „Daj sobie z tym spokój, i tak nie dasz rady!”, „Jesteś niczym, nic ci się nie udaje!”. Głos wewnętrznego rodzica jest często odbiciem zranień z dzieciństwa. Powtarza on bolesne komunikaty, które zdarzało nam się słyszeć od rodziców.

Wreszcie, wewnętrzne dziecko to nieświadoma część osobowości, która została ukształtowana w dzieciństwie. To ja-dziecięce określa nasze życie emocjonalne: ból i strach lub radość życia i entuzjazm. Dziecko składa się z dwóch części: radosnej i smutnej (Dziecko Cienia i Dziecko Słońca). Nasze wewnętrzne dziecko, na skutek zranień z dzieciństwa, wytworzyło w sobie mechanizmy obronne, które stosuje tak długo, aż nie zostaną one odkryte i przepracowane.

Stefanie Stahl zabiera Czytelnika w podróż do najgłębszych zakamarków naszej osobowości. Dzięki licznym ćwiczeniom, pomaga dotrzeć do głęboko zakorzenionych mechanizmów obronnych i schematów myślowych, których wcześniej nie byliśmy świadomi. Wraz z Autorką, Czytelnik zmierza do lepszej przyszłości. Uczy się, jak zaakceptować swoje trudności i odciąć się od błędnych schematów, które mogą być przyczyną licznych problemów w dorosłości.

Stefanie Stahl bardzo jasnym i prostym językiem wyjaśnia funkcje każdego z naszych wewnętrznych (nie)przyjaciół i uczy, jak przekształcać istniejące w nas mechanizmy obronne w zasoby strategiczne. Jest to obowiązkowa lektura dla każdego, kto pragnie lepiej zrozumieć siebie samego oraz być lepszym partnerem i rodzicem! 


„12 życiowych zasad”


Książka kanadyjskiego psychologa klinicznego, Jordana B. Petersona, który podejmuje próbę przedstawienia czytelnikom 12 uniwersalnych zasad pięknego i pełnego spełnienia życia. 

Książka Autora oscyluje wokół znanych od pokoleń mądrości życiowych i prawd moralnych, które mają stać się kompasem współczesnego człowieka, żyjącego w świecie nietrwałych wartości, galopujących zmian i niekiedy uwsteczniającego postępu.


Nieprzemijające prawdy życiowe

Jordan B. Peterson, prezentując każdą z życiowych zasad, odwołuje się do licznych mitów, historii biblijnych i dzieł literackich. Prezentuje również ciekawe badania naukowe potwierdzające skuteczność omawianych przez niego zasad. Choć niektóre zasady Antidotum na chaos mogą się wydawać banalne, kryją w sobie niesamowitą mądrość przodków i pochwałę niejednego autorytetu.

Peterson dotyka licznych dziedzin życia, ukazując uniwersalne prawidła, dzięki którym Czytelnik odnajdzie pomoc na drodze wychodzenia z chaosu. Chaosem Peterson określa „stan, gdy dzieje się coś niespodziewanego. (…) To coś nowego i nieprzewidywalnego, co nagle pojawia się pośród powszechnej powtarzalności”.

Peterson zachęca do gruntownych porządków. Jednak nie przy pomocy miotły i zmiotki, ale rozumu, woli i wytrwałości. Do szczęśliwego i prawego życia nie dojdziesz po drodze usłanej różami, ale dzięki ciężkiej pracy – nie tylko „za chlebem”, ale także pracy nad samym sobą i swoim charakterem.

Obowiązkowa lektura dla tych, którzy pragną życie poświęcić na służbę Prawdzie i Miłości. Służba ta przynosi niesamowitą satysfakcję, ale wiąże się z ciężką pracą. Czy zechcesz ją podjąć?


„Człowiek w poszukiwaniu sensu”


Książka austriackiego psychiatry i psychoterapeuty Victora Frankla, opisująca jego traumatyczne przeżycia z obozów koncentracyjnych Auschitz-Birkenau i Dachau. 

Druga część książki skupia się na logoterapii – metodzie psychoterapii wymyślonej przez Autora i rozpowszechnionej po II Wojnie Światowej. 

W swojej książce Autor pokazuje Czytelnikowi, że odnalezienie satysfakcji z życia dokonuje się nawet w najtragiczniejszych warunkach życia obozowego.


Sens życia

Victor Frankl napisał, że „(…) dążenie do znalezienia w życiu sensu jest u człowieka najpotężniejszą siłą motywującą.” To zdanie znalazło swoje potwierdzenie na kartach książki. Autor, opisując tragiczną obozową rzeczywistość, pokazuje, że nawet w najbardziej nieludzkich warunkach, człowiek jest w stanie odnaleźć sens życia. Mówi o tym właśnie logoterapia.

Głównym założeniem tej metody psychoterapii jest fakt, że każdy człowiek w swojej wolności może decydować o tym, czy zachowa się przyzwoicie, czy też nie. Prawda ta potwierdza się także w rzeczywistości obozowej, a więc, mimo iż pewne czynniki życiowe mogą wpływać na ludzkie decyzje, to nie są w stanie odebrać człowiekowi wolności wyboru i odpowiedzialności za jego autonomiczne decyzje postępowanie.

Dla potwierdzenia tego zjawiska, Frankl przytacza liczne historie obozowe. Opowiada o więźniach, którzy mimo tragicznych warunków obozowych, potrafili zdobyć się na ludzkie odruchy miłosierdzia, dobroci, empatii i zrozumienia. Przytacza też przykłady kapo i współwięźniów, którzy w warunkach obozowych nie potrafili zachować się przyzwoicie.

W drugiej części książki, Frankl opisuje zadania życiowe każdego człowieka, który decydując się je realizować, może odnaleźć głęboki sens życia. Tymi zadaniami, nadającymi ludzkiemu życiu sens, są:

  1. Praca
  2. Doświadczanie dobra, prawdy i piękna w relacjach z innymi ludźmi, a szczególnie w postawie miłości
  3. Akceptacja i znoszenie cierpienia

Za każdym razem, gdy człowiek bierze odpowiedzialność za swoje życie, a odpowiedzialność ta związana jest z którymś z powyższych kryteriów Frankla, może odnaleźć sens i radość życia.

Odnalezienie sensu życia jest więc zadaniem, do którego powołany jest każdy z nas. Jeśli czujesz, że brakuje Ci w życiu sensu, jeśli ciągle narzekasz i nie wiesz, za co możesz być wdzięczny – koniecznie sięgnij po książkę Victora Frankla!Czy czytałaś już te książki psychologiczne? A może chciałabyś opowiedzieć o książkach, które pomogły Ci podjąć zmiany życiowe? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

View Comment (1)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top