Now Reading
Capsule Wardrobe w 5 prostych krokach!

Capsule Wardrobe w 5 prostych krokach!

capsule wardrobe

W dzisiejszym artykule przedstawiamy kilka prostych porad, które pomogą Ci stworzyć prostą i spójną garderobę – inaczej szafę kapsułową (Capsule Wardrobe). Wbrew pozorom, stworzenie takiej szafy nie jest aż tak trudnym zadaniem, choć z pewnością trzeba na nie poświęcić trochę czasu. Poznaj nasze proste sposoby i stwórz szafę, o jakiej marzyłaś! Stwórz swoją Capsule Wardrobe!


Co to jest Capsule Wardrobe?

Capsule Wardrobe to inaczej szafa kapsułowa. Jest to garderoba, składająca się z niewielkiej ilości (choć to oczywiście zależy od danej garderoby) jak najlepszej jakości elementów, które pasują do siebie i pozwalają tworzyć wiele stylizacji. Im więcej stylizacji możesz stworzyć ze swojej kapsuły, tym lepiej. Dla przykładu: w szafie możesz posiadać wiele kardiganów i wiele spódnic – im więcej swetrów będziesz mogła zestawić ze spódnicami, tym lepiej! Chodzi o to, aby jak najwięcej rzeczy do siebie pasowało.


Capsule Wardrobe

Jak stworzyć Capsule Wardrobe?

Aby stworzyć spójną i ponadczasową szafę, trzeba uzbroić się w cierpliwość i dać sobie odpowiednią ilość czasu. Trzeba bacznie obserwować swoje codzienne wybory stylizacyjne i na ich podstawie powoli określać swój styl oraz swoje preferencje modowe. Oto 5 prostych kroków, dzięki którym stworzysz Capsule Wardrobe!


1.Określ swój styl i obserwuj siebie

Zanim zabierzesz się za porządki czy zakupy, poświęć kilkanaście dni, a może nawet kilka tygodni na określenie swojego stylu. W tym procesie przydatnym narzędziem może okazać się aplikacja Pinterest, na której możesz stworzyć swoją własną tablicę inspiracji, zatytułowaną na przykład: Szafa Marzeń, Fashion Inspirations lub jakkolwiek tylko chcesz. Obserwuj blogerki, aktorki oraz inne osoby życia publicznego, których styl cenisz. Zapisuj ulubione stylizacje w swojej tablicy inspiracji. Gdy zgromadzisz już wystarczającą ilość zdjęć, spróbuj określić główne cechy tych stylizacji. Czy jest to styl klasyczny, retro, a może parisian chic? Załóż specjalny notes, w którym będziesz spisywała swoje spostrzeżenia.

W tym samym czasie staraj się obserwować, po jakie ubrania sięgasz najczęściej. Które elementy garderoby są Twoimi ulubionymi i dlaczego? Możesz robić zdjęcia swoim stylizacjom i zapisywać je w oddzielnym albumie w galerii swojego telefonu, albo opisywać stylizacje w swoim notesie. Na podstawie zdjęć zapisanych w Pintereście oraz swoich codziennych notatek, spróbuj jeszcze dokładniej określić swój styl.2. Określ swój typ urody i sylwetki

Kolejnym krokiem będzie określenie swojego typu sylwetki i urody. Na naszej stronie znajdziesz artykuły, które pomogą Ci ocenić, jaki masz typ figury i jaki typ kolorystyczny. Analiza sylwetki i typu urody będzie dla Ciebie niezwykle cenną lekcją. Dzięki dobrze przeprowadzonej analizie, poznasz kroje, fasony i kolory, które najbardziej Ci służą!

Zapisz w swoim notesie kroje i fasony, które Twoim zdaniem podkreślą Twoje atuty i ukryją niedoskonałości. Zapisz też, jakie kolory najbardziej Ci służą i jakie barwy Ty sama najbardziej lubisz. Będziesz mogła wracać do tych zapisków zawsze wtedy, gdy pojawi się pokusa kupienia rzeczy, która być może wcale do Ciebie nie pasuje.


3. Wybierz paletę barw

Kolejne zadanie skupia się na wybraniu kolorów bazowych i uzupełniających w Twojej garderobie. Kolory podstawowe powinny ograniczać się do trzech lub czterech, podobnie jak kolory uzupełniające. Do kolorów bazowych zaliczyć możemy te najbardziej uniwersalne barwy takie, jak: biel (ciepłą lub zimną w zależności od typu urody), czerń, granat, beż, kolor szary czy khaki. Do kolorów uzupełniających zaliczamy nieco bardziej „szalone” kolory takie, jak: róż, czerwień czy zieleń. Jeśli jednak na co dzień sięgasz po odważniejsze kolory, to równie dobrze z nich możesz uczynić swoją bazę.4. Zrób porządki w szafie

Kolejnym krokiem na drodze do Capsule Wardrobe, jest zrobienie porządków w szafie. Oddaj, sprzedaj lub wyrzuć (w zależności od stanu danej rzeczy) wszystkie ubrania, których nie miałaś na sobie przez ostatni rok. Wyrzuć też te fasony, które nie są spójne z Twoim wymarzonym stylem oraz te ubrania, których kroje i kolory Ci nie służą (o tym przekonasz się po analizie typu urody i sylwetki).


5. Stwórz listę zakupów

Kiedy już sprzątniesz szafę, wyjmij ponownie swój notatnik i powróć myślami do spisanych cech swojego wymarzonego stylu. Zastanów się, jakich elementów garderoby Ci brakuje? Stwórz swoją listę zakupów na następnych kilka sezonów. Pamiętaj, że zakupy należy robić rozważnie i powoli. Lepiej kupić mniej rzeczy, ale być pewnym o dobrej jakości produktów. Nie bój się czekać z zakupami. Jeśli w każdym sezonie kupisz jedną rzecz dobrej jakości, to za kilka lat będziesz mogła cieszyć się ponadczasową i prawdziwie kapsułową szafą!


Nie bój się czekać z zakupami! Jeśli w każdym sezonie kupisz jedną rzecz dobrej jakości, to za kilka lat będziesz mogła cieszyć się ponadczasową i prawdziwie kapsułową szafą!Czy czujesz się zmotywowana do stworzenia swojej Capsule Wardrobe? A może już stworzyłaś szafę kapsułową? Podziel się z nami w komentarzu swoimi spostrzeżeniami?

View Comments (0)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top