Now Reading
Dzianina: wszystko, co powinnaś o niej wiedzieć!

Dzianina: wszystko, co powinnaś o niej wiedzieć!

dzianina

Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, jakimi wyjątkowymi cechami odznacza się dzianina w odróżnieniu od tkaniny. Poznasz jej zalety i szerokie zastosowanie. Dowiesz się także o tym, dlaczego dzianina idealnie sprawdzi się po domu oraz jak należy pielęgnować ubrania wykonane z tego materiału. Sprawdź!


Dzianina

Dzianina to drugi obok tkaniny rodzaj materiału włókienniczego (lub, bardziej fachowo: wyrobu włókienniczego), czyli pierwotnego surowca, wykorzystywanego w przemyśle odzieżowym. Dzianina różni się od tkaniny wieloma cechami, między innymi: rodzajem splotu, procesem pozyskiwania materiału oraz spektrum zastosowania. O tych, jak i innych właściwościach dzianiny, przeczytasz w kolejnych akapitach.


Niepowtarzalny splot

Dzianinę odróżnia od tkaniny przede wszystkim rodzaj splotu. Tkaninę tworzą dwie nitki (osnowa i wątek), które przeplata się ze sobą w pionie i w poziomie. Dzianinę z kolei wytwarza się z jednej nici, która tworzy charakterystyczne oczka. Warto też wspomnieć o tym, że dzianinę wytwarza się na szydełkach lub osnowarkach, a tkaniny na krosnach tkackich. Należy przy tym pamiętać, że oba rodzaje materiałów tworzyć można z takich samych rodzajów nitek (np. wiskozowych, bawełnianych, wełnianych, jedwabnych, idt.). Tkanina i dzianina nie będą więc różniły się od siebie rodzajem nitki, z której zostały wykonane, ale sposobem wytworzenia i budową materiału.

W przeciwieństwie do tkanin, które są raczej jednolite, dzianiny, otrzymane w wyniku procesu produkcyjnego, mogą być gładkie, fakturowane, wzorzyste, a nawet ażurowe. Dzianiny dzielimy na rządkowe (inaczej wątkowe) i kolumienkowe (inaczej osnowowe). Jeśli chciałabyś zapamiętać podstawową różnicę między tkaniną a dzianiną, możesz skorzystać z tego prostego skojarzenia, związanego z procesem produkcji tych materiałów: tkaniny są tkane, a dzianiny – dziane.Jeśli chciałabyś zapamiętać podstawową różnicę między tkaniną a dzianiną, możesz skorzystać z tego prostego skojarzenia, związanego z procesem produkcji tych materiałów: tkaniny są tkane, a dzianiny – dziane.


Szerokie zastosowanie

Różny sposób produkcji materiałów sprawia, że tkanina i dzianina różnią się od siebie rozciągliwością, a co za tym idzie – spektrum zastosowania. Tkanina, przez to, że jest z reguły sztywna i mniej rozciągliwa, jest materiałem, z którego dużo łatwiej szyje się ubrania. Dzianina jest pod  tym względem dużo trudniejsza dla krawców i krawcowych, czy też konstruktorów ubrań, ponieważ jest materiałem dużo bardziej elastycznym, a wręcz „lejącym się”.

W związku z tymi cechami materiałów, tkaniny używa się z reguły do produkcji pościeli, obrusów, odzieży, płaszczy, sukienek, mundurów. Dzianiny z kolei wykorzystywane są nie tylko do tworzenia produktów odzieżowych, ale także do produkcji rajstop, pończoch, skarpet, rękawiczek, szalików i czapek.Elastyczność i niesamowita wygoda

Dzianina wyróżnia się nie tylko elastycznością i rozciągliwością, ale także miękkością, przewiewnością i niesamowitą wygodą. To właśnie dzięki tym cechom dzianina znalazła tak szerokie zastosowanie w produkcji odzieży wypoczynkowej. Dzianinowe sukienki, bluzki czy spódnice, a nawet spodnie, wspaniale sprawdzą się jako odzież po domu. Przez swoją elastyczność zapewniają niesamowity komfort noszenia. Nie są tak sztywne, jak produkty wykonane z tkanin. Co więcej, dzięki elastyczności, pozwalają skórze oddychać i czuć się swobodnie, a przy tym pięknie opływają sylwetkę i zapewniają swobodę ruchów.Jak dbać o wyroby z dzianiny?


Aby wyroby z dzianiny posłużyły nam możliwie jak najdłużej należy pamiętać o tym, aby właściwie je pielęgnować. Oto proste wskazówki, dzięki którym utrzymasz swoją dzianinę w świetnym stanie!

Pranie

Pamiętaj, że dzianinę należy prać przy wykorzystaniu odpowiednich środków piorących, dedykowanych bawełnie czy wełnie. Zanim upierzesz ubranie dzianinowe, sprawdź metkę oraz wskazówki producenta, dołączone do produktu. Być może trzeba będzie wyprać je ręcznie. W przypadku dzianiny wełnianej pamiętaj, aby nigdy nie pocierać jej mydłem, ale delikatnie wygniatać materiał w roztworze wody ze środkiem piorącym. Nigdy nie pierz dzianiny w temperaturze wyższej niż 40 stopni!Suszenie

Niektórych wyrobów z dzianiny nie powinno się wirować, wykręcać ani wyżymać. Nadmiar wody możesz usunąć w inny sposób – wystarczy, że przygotujesz dwa suche ręczniki, włożysz między nie dzianinę i zwiniesz w rulonik. Możesz powtórzyć czynność, aby pozbyć się nadmiaru wody. Po tej czynności, przechodzimy do suszenia. Tutaj należy pamiętać o tym, że dzianinę trzeba suszyć na płasko, najlepiej położoną na suchym ręczniku, który wchłonie wilgoć z ubrania. W ten sposób unikniesz zdeformowania wyrobu dzianinowego. Nigdy nie wykładaj dzianiny na ciepły kaloryfer!

Prasowanie

Każdy wyrób dzianinowy należy prasować zgodnie z zaleceniami producenta. Aby upewnić się, że nie zdeformujesz odzieży dzianinowej, ustaw żelazko na program prasowania wełny lub prasuj przy pomocy parownicy. Pamiętaj też, aby nie najeżdżać żelazkiem na ściągacze i wypukłe sploty, bo możesz je rozciągnąć. Jeśli chcesz je wyprostować, zwilż je delikatnie – w ten sposób naturalnie usuniesz niepożądane zagniecenia.Dzianina to materiał o wielu zaletach! Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Ci je dostrzec oraz zrozumieć różnicę między tkaniną a dzianiną. Czy masz w swojej szafie wyroby z dzianiny? A może stawiasz na tkaninę? Koniecznie daj znać w komentarzu! 

View Comments (0)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top