Teraz czytasz
Jak dbać o skórzane buty, aby dłużej nam służyły? 5 prostych zasad!

Jak dbać o skórzane buty, aby dłużej nam służyły? 5 prostych zasad!

skórzane buty

Skórzane buty – inwestycja na lata


Skórzane buty, w przeciwieństwie do tych wykonanych z materiałów sztucznych, mogą posłużyć nam wyjątkowo długo. Wszystko zależy jednak od nas samych – a dokładniej od tego, jak zadbamy o skórzane buty. Właściwa pielęgnacja i konserwacja skórzanego obuwia sprawi, że buty wytrzymają wiele sezonów i będą zawsze wyglądać elegancko.

Regularna konserwacja skórzanego obuwia to podstawa utrzymania dobrej kondycji butów. Buty, wykonane z wysokiej jakości skóry, mogą z upływem lat wyglądać coraz lepiej. Wszystko zależy od użytkownika obuwia, który powinien wiedzieć, jak dbać o skórzane buty i przygotować je tym samym do dłuższej eksploatacji.

Skóra to żywy materiał, w związku z czym wymaga systematycznej pielęgnacji. Jeśli przesuszymy skórę butów, ta zacznie znacznie szybciej się niszczyć – stąd potrzeba częstego czyszczenia i natłuszczania obuwia skórzanego. Skóra to także materiał niezwykle delikatny, który negatywnie reaguje na kontakt ze zmianami temperatury czy wilgocią. Dowiedz się, jak pielęgnować swoje skórzane buty, aby zapobiegać ich niszczeniu.


skórzane buty
Fot.: aeterie.com

Buty – wizytówka wizerunku


Jeśli brakuje Ci motywacji, aby właściwie zadbać o skórzane buty, możesz spróbować zrobić pewien eksperyment. Zastanów się, na co zwracasz największą uwagę, patrząc na wygląd drugiego człowieka? Nie chodzi tu o ocenianie ludzi i niekulturalne przyglądanie się innym, ale raczej o to, na jakiej podstawie stwierdzasz, że ktoś wygląda schludnie i elegancko?

Eksperci wizerunku mówią o trzech obszarach aparycji człowieka, które zwracają na siebie szczególną uwagę:

  • Zadbane, umyte i ładnie ułożone włosy,
  • Zadbane dłonie i paznokcie,
  • Czyste, schludne i zadbane buty.

Chcąc zadbać o swój wizerunek, należy zwrócić uwagę na dobór dobrego jakościowo obuwia oraz jego właściwą pielęgnację. W kolejnych akapitach poznasz 5 prostych zasad, których przestrzeganie pomoże Ci wydłużyć żywotność skórzanego obuwia.Krok 1: impregnuj


Przed założeniem nowych skórzanych butów, pamiętaj o ich zaimpregnowaniu. Zaopatrz się w środki impregnujące, najlepiej takie, które ochronią buty przed brudem i wilgocią. Zaimpregnuj zewnętrzną stronę butów, a także podeszwę, o ile ta również jest wykonana ze skóry.

Jak impregnować skórzane buty? Nałóż preparat na powierzchnię buta. Poczekaj, aż wyschnie. Nakładanie preparatu impregnującego powtarzaj kilkukrotnie – do momentu, gdy zauważysz, że impregnat nie wsiąka w skórę buta.Krok 2: pozwalaj butom „odpocząć”


Butów skórzanych nie powinno nosić się cały czas. Obuwie skórzane, aby mogło długo służyć dobrze i prezentować się nieskazitelnie, powinno czasami odpoczywać. Staraj się zatem zmieniać buty. Jednego dnia noś jedną parę butów, drugiego dnia – drugą. Tym samym pozwolisz swoim butom „odpocząć” i przedłużysz ich żywotność.


Fot.: aeterie.com

Krok 3: używaj prawideł


Kolejną ważną zasadą pielęgnacji skórzanego obuwia jest ich odpowiednie przechowywanie. Aby skórzane buty nie straciły swojej formy, powinny być przechowywane w towarzystwie specjalnych wypełniaczy – czy to prawideł, czy papierowych (dobrze sprawdzi się cienki pergamin) form, wypełniających buty. Przy pomocy dobrze dopasowanych prawideł, będziemy w stanie zadbać o kształt skórzanych butów.

Warto wspomnieć też o tym, że metoda „wypychania” butów pergaminem jest świetnym sposobem na usunięcie wilgoci z wewnętrznej strony butów. Jeśli więc chodzimy w butach cały dzień, może zdarzyć się tak, że lekko je przepocimy. Włożenie pergaminu czy starej gazety do środka butów, pomoże zniwelować wilgoć, a nawet nieprzyjemny zapach.Krok 4: czyść często i delikatnie


Skórzane buty powinno czyścić się często, delikatnie i z zastosowaniem odpowiednich preparatów. Inaczej będziemy czyścić skórę matową, a inaczej lakierowaną czy zamszową.

Jak czyścić skórzane buty wykonane ze skóry matowej lub lakierowanej? Jeśli pojawiają się na nich jakieś plamki, możesz spróbować usunąć je przy pomocy bawełnianej ściereczki lekko zwilżonej wodą. Zacieraj plamki bardzo delikatnie.

Jeśli chodzi o buty zamszowe, należy czyścić je nieco inaczej. Zaopatrz się w gumową szczoteczkę lub korzystaj z gąbki do mycia naczyń. Nasącz je wodą i spróbuj usunąć zanieczyszczenia.

Nie wolno zapominać o czyszczeniu butów wewnątrz. Tutaj najlepiej sprawdzi się antybakteryjny sprej, który zdezynfekuje wnętrze butów i ochroni je przed bakteriami i grzybem, a także zniweluje nieprzyjemny zapach.Krok 5: nabłyszczaj lub pastuj


Po odpowiednim oczyszczeniu skórzanego obuwia, należy je wypastować lub nabłyszczyć. Podobnie jak przy czyszczeniu, tak i przy nabłyszczaniu stosować będziemy różne zasady do różnych rodzajów skór.

Buty wykonane z matowej skóry należy pastować specjalnym kremem lub pastą minimum dwa razy w tygodniu. Wybierając preparaty do skór matowych, warto zakupić takie, które zawierają barwnik chroniący naturalny kolor skóry. Dzięki paście w odcieniu skóry obuwia będziemy w stanie zakryć mniejsze uszkodzenia skóry.

Buty wykonane ze skóry lakierowanej powinno się nabłyszczać. W tym celu najlepiej sprawdzi się ściereczka nasączona wodą i mydłem. Można też używać szczoteczki (może być nawet szczoteczka do zębów), przy pomocy której usunie się brud ukryty w zagłębieniach i szwach. Aby wypolerować buty, skorzystaj ze specjalnego impregnatu i ściereczki.

Buty zamszowe powinno się pielęgnować specjalnym renowatorem do skóry i zamszu. Powinien być to produkt, zawierający kolorowy pigment, dzięki któremu utrzyma on naturalny kolor skóry zamszowej.


skórzane buty


Mamy nadzieję, że nasze proste wskazówki pomogą Ci właściwie zadbać o skórzane buty! Czy masz swoje sprawdzone sposoby na przedłużenie żywotności skórzanego obuwia, o których nie wspomnieliśmy? Koniecznie podziel się nimi w komentarzu!


2 komentarze

Pozostaw odpowiedź

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Wróć do początku