Now Reading
Dobre maniery przy stole. Proste zasady, które ułatwią Ci życie!

Dobre maniery przy stole. Proste zasady, które ułatwią Ci życie!

dobre maniery przy stole

Czy wiesz, jak ważna jest znajomość dobrych manier? Poznaj proste zasady savoir-vivre i zobacz, jak bardzo ułatwią Ci życie! W dzisiejszym artykule prezentujemy receptę na właściwe i eleganckie zachowanie przy stole. Poznaj dobre maniery przy stole i bądź duszą towarzystwa!


Dobre maniery – po co mi to?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, po co Ci znajomość zasad savoir-vivre, niech odpowiedzią będzie słynne zdanie wypowiedziane niegdyś przez wybitnego poetę Oscara Wilde’a:

„Podano mi sukces na tacy, ale użyłem złego widelca”


Dobre maniery otaczają nas wszędzie. W pracy, w miejscach publicznych, na przyjęciach i bankietach, na wyjazdach i spotkaniach biznesowych, a nawet w świecie online, o czym pisaliśmy już w tym artykule. Dobre maniery powinny towarzyszyć nam także w domu, wśród bliskich nam osób, a szczególnie dzieci, które od dorosłych czerpią wszelkie wzorce.

Znajomość dobrych manier jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania! Kobieta elegancka wie o tym, że choćby ubrana była w najlepszą sukienkę, ale nie hołduje zasadom savoir-vivre, nie może uważać się za osobę kulturalną i elegancką, bo elegancja to coś więcej niż tylko wygląd zewnętrzny.


dobre maniery przy stole

Dobre maniery przy stole

Jedną z ważnych i obszerniejszych dziedzin sztuki savoir-vivre są dobre maniery przy stole. Zasad kulturalnego zachowania podczas posiłków uczymy dzieci od najmłodszych lat! Każdy posiłek, czy to w domu, czy w eleganckiej restauracji, może być wspaniałym przeżyciem, jeśli tylko zasady etykiety nie wprawią nas w zakłopotanie.

Którego widelca użyć? Kiedy siąść do stołu, jeśli to ktoś zaprasza nas na przyjęcie? Gdzie umieścić materiałową serwetkę? Jest wiele niuansów, które mogą nas zaskoczyć. Warto więc poznać uniwersalne zasady dobrego zachowania przy stole, aby podczas spotkań przy stole móc zachowywać się naturalnie i swobodnie.

Ciekawostka

Dobre maniery przy stole oraz zagadnienia etykiety w tej materii towarzyszą ludziom już od bardzo dawna! Pierwszy zbiór zasad etykiety podczas posiłków został spisany jeszcze w XIII wieku, a dokładniej – w 1290 roku. Stało się to za sprawą mediolańskiego mnicha. Jedną z porad, którą można było wyczytać w kompendium wiedzy dobrego wychowania, była porada, mówiąca o tym, aby nigdy „nie wystawiać nogi na nakryty stół”.


Dobre maniery przy stole

Zajmowanie miejsca przy stole

Wydawać by się mogło, że zajmowanie miejsca przy stole nie powinno sprawić większych kłopotów, jednak i w tej materii pojawić się może kilka wątpliwości. Dobre maniery przy stole oraz podczas spotkań wymagają od nas niezwykłego taktu, wyważenia, a czasem także pohamowania!

Jeśli jesteś zaproszona na przyjęcie, a przy stołach znajdują się winietki, zajmij wyznaczone miejsce. Jeśli jednak przy stole nie ma winietek, poczekaj, aż gospodarz spotkania wskaże Ci miejsce przy stole. Jeśli gospodarza nie ma w pobliżu, poczekaj aż przy stole usiądzie kilka osób i dopiero wtedy zajmij miejsce. Kiedy nie wiesz, co ze sobą począć, szukając miejsca przy stole, zawsze możesz zapoznać się z gośćmi lub porozmawiać ze znajomą Ci osobą.


Siadanie przy stole i wstawanie od stołu

Siadać do stołu oraz od niego wstawać powinno się z prawej strony krzesła, patrząc od oparcia. Prawa strona jest tutaj faworyzowana ze względu na to, że większość społeczeństwa to osoby praworęczne.

Jak z gracją i taktem siadać i wstawać? Chcąc usiąść, podejdź do krzesła z prawej strony, odsuń je i dopiero wtedy zajmij swoje miejsce. Chcąc wstać, najpierw odsuń krzesło od stołu, potem podnieś się, wyjdź na prawo i z powrotem wsuń krzesło pod stół. Pamiętaj też o zasadzie odsuwania i przysuwania krzesła przez mężczyznę. To zawsze jest kulturalne i eleganckie.

Jeśli chcesz wstać od stołu podczas posiłku, powinnaś dyskretnie przeprosić za to gości siedzących – tego wymagają dobre maniery przy stole. Nie wypada odchodzić od stołu bez słowa. Opuszczając swoje miejsce, na krześle pozostaw luźno rozłożoną serwetkę.

Z kolei siedząc przy stole, pamiętaj o właściwej postawie – wyprostuj się i nigdy, ale to przenigdy nie kładź łokci na stole!Nakrycie stołu

Dobre maniery przy stole obejmują także zagadnienie odpowiedniego posługiwania się nakryciem stołu, które może się wydawać jedną z trudniejszych zadań podczas posiłku, jednak wcale tak nie jest! Przy jedzeniu należy pamiętać o jednej złotej zasadzie – zaczynamy od sztućców umieszczonych po zewnętrznej stronie talerza i przy kolejnych daniach, wybierając sztućce, przesuwamy się w stronę talerza.

Dobra rada

Siadając do stołu, przyjrzyj się uważnie nakryciu, które się przed Tobą znajduje. Liczba sztućców uzależniona jest od ilości serwowanych potraw. Taka obserwacja znacznie ułatwi Ci spożywanie posiłku, sięganie po sztućce – będziesz wiedziała, czego się spodziewać!


Sztućce: dokładna instrukcja obsługi

Istnieją dwie szkoły korzystania ze sztućców: amerykańska i europejska (zwana inaczej kontynentalną). Oba style etykiety są poprawne, jednakże amerykański styl korzystania ze sztućców jest dużo mniej wygodny – wymaga przekładania sztućców z ręki do ręki, często jest też bardziej hałaśliwy (sztućce ocierają się o siebie). W związku z tym, to właśnie styl europejski jest bardziej elegancki i cieszy się większą popularnością.

Umiejętność sprawnego posługiwania się sztućcami oraz właściwego ich odkładania po skończonym posiłku jest bardzo przydatną sztuką! Za chwilę poznasz szczegółowe tajniki korzystania ze sztućców.


Dobre maniery przy stole

Krojenie

Zarówno w stylu europejskim, jak i amerykańskim jedzenie kroimy w ten sam sposób: nóż trzymamy w prawej dłoni, umieszczając na trzonku noża palec wskazujący. Palec nie powinien nachodzić na ostrze. Widelec trzymamy w lewej dłoni.

Ułożenie sztućców

Przerwa w posiłku

Jeśli chcesz zasygnalizować chwilową przerwę w jedzeniu, sztućce układaj na talerzu na kształt litery V: delikatnie skrzyżuj je na talerzu – wersja europejska.

W stylu amerykańskim chwilową przerwę w posiłku sygnalizujemy poprzez ułożenie sztućców w następujący sposób: nóż umieszczamy na górnej krawędzi talerza, a widelec na środku, równolegle do noża. Gdybyśmy mieli wyobrazić sobie, że talerz jest tarczą zegara, ostrze noża znajdowałoby się na godzinie jedenastej, zaś trzonek noża na godzinie czternastej. Widelec równolegle do noża (trzonkiem na godzinie czwartej, ząbkami na godzinie dziesiątej).

Koniec jedzenia

W obu stylach korzystania z nakrycia przy stole, koniec jedzenia sygnalizujemy poprzez ułożenie sztućców w następujący sposób: trzonki noża i widelca układamy na godzinie czwartej, zaś czubki sztućców na godzinie dziesiątej.


Jedzenie – zasady ogólne:

 • Jedząc, starajmy się używać sztućców tak, aby nie szczękały o talerz i siebie nawzajem!
 • Starajmy się pamiętać też o tym, aby jeść małymi kęsami, dzięki czemu zawsze będziemy mogły włączyć się do dyskusji.
 • Jedząc, nie nakładamy zbyt dużo na widelec. Nie gestykulujemy nożem i widelcem.
 • Nigdy nie mówimy z pełnymi ustami ani nie przeżuwamy jedzenia z otwartą buzią!
 • Jedzmy w takim tempie, aby skończyć posiłek równo z innymi.
 • Jeśli natrafimy na kość lub chrząstkę, wyjmijmy ją z ust dyskretnie – najlepiej chwycić ją między kciuk a palec wskazujący i położyć na brzegu talerza. Jeśli wygląda to nieestetycznie, możemy przykryć kość serwetką.
 • Jeśli chciałabyś wyjąć z ust resztki jedzenia, udaj się w tym celu do łazienki.
 • Kiedy skończysz posiłek, nie odsuwaj od siebie talerza. Pozostaw go przed sobą z odpowiednio ułożonymi sztućcami.


Serwetki

Po lewej stronie nakrycia (lub na talerzu, albo u góry nakrycia) znajduje się zazwyczaj płócienna serwetka. Po tego typu serwetkę sięgnij dopiero wtedy, gdy zrobi to już gospodarz. Jeśli gospodarza nie ma, sięgnij po serwetkę wtedy, gdy zrobi to przed Tobą kilka innych osób. Weź ją w dłonie i umieść na kolanach. Jeśli serwetka jest duża, złóż ją na pół i połóż tak, aby zgięcie serwetki skierowane było w Twoją stronę. Jeśli serwetka jest mniejsza, rozłóż ją całkowicie. W bardziej eleganckich restauracjach kelner zrobi to za Ciebie. Odchodząc od stołu, pozostaw na krześle luźno rozłożoną serwetkę płócienną. Na stole możesz umieścić ją dopiero wtedy, gdy zakończysz posiłek.

Kilka cennych wskazówek:
 • Nigdy nie zakładaj serwetki pod brodę,
 • Nie rozkładaj serwetki nad stołem,
 • Nie używaj serwetki jako chusteczki, ani też nie wycieraj nią szminki,
 • Nie kładź na talerzu ani serwetek papierowych, ani materiałowych,
 • Nie zgniataj papierowych serwetek,
 • Nie kładź serwetki płóciennej z powrotem na stół, gdy inni nie skończyli jeszcze posiłku.

Przedmioty osobiste na stole

Pamiętaj również o tym, że dobre maniery przy stole obejmują także zagadnienia sposobu prowadzenia rozmowy, siedzenia, witania się z innymi, jak i innych aspektów.

Warto w tym miejscu powiedzieć o jeszcze jednej ważnej zasadzie. Mianowicie, stół nigdy nie służy do pozostawiania na nim przedmiotów osobistych typu: telefon, torebka, laptop, itp. Torebkę wieczorową powinno się trzymać na kolanach pod serwetką, natomiast tę większą umieścić na krześle obok (a jeśli krzesło obok jest zajęte, na podłodze). Nigdy nie należy wieszać torebki na oparciu krzesła, bo może to przeszkodzić obsłudze lokalu tudzież zwabić potencjalnego złodzieja.Dobre maniery przy stole to podstawa elegancji!

Mamy nadzieję, że nasz krótki przewodnik dotyczący dobrych manier przy stole pomoże Ci czuć się lepiej i pewniej podczas spotkań czy to biznesowych, czy też towarzyskich. Czy znałaś już przedstawione przez nas dobre maniery przy stole, czy może któraś z nich jest dla Ciebie nowa? Daj znać w komentarzu!

View Comments (0)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top