Now Reading
3 lekkie powieści na letnie wieczory

3 lekkie powieści na letnie wieczory

powieści

W dzisiejszym artykule przedstawiamy 3 wyjątkowe powieści, które umilą długie letnie wieczory. Poznaj ciekawe pozycje książkowe i wykorzystaj swój wolny czas na lekturę wyjątkowych historii!


„Anna Karenina”


„Anna Karenina” to klasyczna powieść psychologiczna rosyjskiego pisarza Lwa Tołstoja. „Anna Karenina” została wydana w 1877 roku. Powieść skupia się wokół dwóch głównych wątków: wątku miłosnego i społecznego, przedstawiając klasyczny trójkąt miłosny trzech kochanków: Alieksieja Wrońskiego, Anny Kareniny oraz Alieksieja Karenina (powtarzające się imiona Alieksiej to celowy zabieg autora). Oprócz wątku miłosnego oraz społecznego, powieść koncentruje się także wokół wątku filozoficznego, reprezentowanego przez bohatera o nazwisku Lewin.

Powieść otwierają słowa: „Wszystkie szczęśliwe rodziny są do siebie podobne. Każda nieszczęśliwa rodzina jest nieszczęśliwa na swój sposób”. Cytat ten doskonale wprowadza czytelnika w tematykę powieści. „Anna Karenina” skupia się na psychologii rodziny, psychologii miłości oraz psychologii szczęścia. Autor podejmuje tematy ponadczasowe, oblekając je w skandale, perypetie i zawody miłosne. Tołstoj po mistrzowsku maluje słowami i pomaga czytelnikowi przejrzeć się w sumieniach głównych bohaterów.

Krytycy literatury rosyjskiej często zwracają uwagę na fakt, iż „Anna Karenina” jest niejako przedłużeniem „Eugeniusza Oniegina” lecz ze zgoła innym zakończeniem.„Eugeniusz Oniegin”, „Dama Pikowa” i inne dzieła Puszkina


Aleksander Puszkin to ojciec prozy, języka i kultury rosyjskiej oraz jeden z czołowych przedstawicieli rosyjskiego romantyzmu. Puszkin często określany jest jako reformator literackiego języka rosyjskiego oraz klasyk rosyjskiej literatury. Puszkin, jako pierwszy poeta i pisarz rosyjski, włączył do literatury elementy języka potocznego, czyniąc go bardziej autentycznym.

Najpopularniejszym dziełem Aleksandra Puszkina jest „Eugeniusz Oniegin” – poemat, który krytycy określają mianem encyklopedii życia Rosjan z czasów Puszkina. Opisuje historię Eugeniusza – arystokraty zmęczonego przepychem wielkiego świata, łatwo rozkochującego w sobie każdą damę. Eugeniusz odtrąca szczerą miłość Tatiany, nie zdając sobie sprawy, jak ta decyzja wpłynie na jego dalsze losy.

Kolejnym ważnym utworem Puszkina jest „Dama pikowa”. Jest to krótka nowela, której treść i przesłanie na długo poruszą serce najbardziej wymagającego czytelnika. W „Damie Pikowej” Puszkin przedstawia historię z hazardem i intrygą w tle, skupiając się na jasnym i dogłębnym opisie bohaterów. Jest to jedna z tych pozycji, które będziesz wspominała często.„Małe Kobietki”


Powieść Louisy May Alcott, przedstawiająca losy rodziny Marchów. Powieść rozgrywa się w latach 60-tych XIX wieku. Ojciec rodziny Marchów walczy w wojnie secesyjnej, a opiekę nad jego czterema córkami sprawuje jego żona. Córki pani March są wdzięcznymi dziewczętami, które starają się żyć tak, aby każdego dnia zmieniać się na lepsze. Każda z córek odznacza się innymi cechami oraz innymi zdolnościami. Wszystkie łączy jednak ogromna miłość do rodziców oraz marzenia o pięknym i dobrym życiu. Pod nieobecność ojca, matka i córki spędzają czas na różnorodnych aktywnościach, upiększając swój kobiecy świat.

„Małe kobietki” to lekka powieść kobieca, podczas której niejedna z nas uśmieje się do łez. Podczas lektury nie zabraknie także wzruszających momentów, które zainspirują czytelniczki do piękniejszego i radośniejszego życia.Mamy nadzieję, że te krótkie recenzje zachęcą Cię do sięgnięcia po klasykę literatury! Gwarantujemy, że przedstawione przez nas powieści zostawią trwały ślad w Twojej pamięci i każdy wieczór przemienią w wyjątkowo pasjonujący czas!


powieści

View Comments (0)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top