Now Reading
4 zasady dobrej komunikacji w związku

4 zasady dobrej komunikacji w związku

Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, dlaczego czasem nie możesz się dogadać z drugą połówką i w jaki sposób możesz temu zaradzić. Poznaj 4 różnice w budowie mózgu kobiecego i męskiego i dowiedz się, jak budować lepszy związek. Oto 4 zasady dobrej komunikacji w związku!


Jesteśmy różni!

Dobra komunikacja w związku to podstawa. Często przyczyną konfliktów w małżeństwach są drobne niedopowiedzenia, które z osiągają monstrualne rozmiary. Skąd biorą się niedopowiedzenia? Nie tylko z różnic charakterów czy temperamentów, ale przede wszystkim z różnic biologicznych, które wpisane są w płeć męską i żeńską.

Kobieta i mężczyzna biologicznie wyposażeni są w inne „narzędzia”, o czym świadczyć mogą liczne różnice w mózgu męskim i żeńskim. To właśnie takie, a nie inne cechy kobiece czy też męskie, pozwalają ludziom wypełniać ich zadania z lepszym skutkiem. Przyjrzyjmy się głębiej różnicom w budowie mózgu męskiego i kobiecego.Różnice w budowie mózgu i narządów zmysłów

Mózg mężczyzny znacznie różni się od kobiecego, co przekłada się na liczne różnice w rozmaitych dziedzinach życia. Podobnie męskie i żeńskie narządy zmysłów mają inną budowę.

On widzi inaczej

Kobieta i mężczyzna zupełnie inaczej odbierają bodźce wzrokowe, co potwierdza inna budowa siatkówki oka u przedstawicieli obu płci. Mężczyzna jest biologicznie lepiej przystosowany do dalekowzroczności, a szczególnie w nocy. Mężczyźni lepiej niż kobiety widzą także w jasnym świetle, ale mają węższe pole widzenia. Naukowcy określają to „widzeniem tunelowym”, które sprawia, że mężczyzna widzi „głębiej”, ale nie szerzej.

Z kolei kobieta ma znacznie szerszą perspektywę widzenia („szerokie widzenie obwodowe”). Kobiety są też dużo lepsze w rozpoznawaniu kolorów, ponieważ w kobiecej siatkówce oka znajduje się dużo więcej czopków (komórek w kształcie czopków), odpowiedzialnych za interpretację barw. Na męskiej siatkówce znajduje się więcej pręcików, czyli fotoreceptorów czerni i bieli.

Jak postrzeganie świata przekłada się na komunikację?

W bardzo prosty sposób! Gdy Twój mąż po raz kolejny pyta, gdzie schowałaś jego śrubokręt, a Ty go nawet nie dotknęłaś, nie denerwuj się zbytnio na niego! Choć śrubokręt zapewne leży w najbardziej oczywistym miejscu na świecie, Twój mąż naprawdę mógł go nie zauważyć. Ty, jako kobieta, masz znacznie szersze pole widzenia, lepszą percepcję barw i dlatego szybciej dojrzysz szukany przez męża przedmiot. Nie wytykaj mu niezdarności i bałaganiarstwa (chyba, że naprawdę jest bałaganiarzem) tylko jeśli pyta, czy czegoś nie widziałaś. Ty po prostu z natury widzisz więcej! Twoje oczy widzą więcej!On słyszy inaczej

Wielu naukowców zdążyło już udowodnić, że kobiety potrafią być lepszymi słuchaczami. Dzieje się tak, ponieważ kobiecy mózg jest do tego lepiej przystosowany niż męski. Mianowicie, w mózgu kobiety znajduje się o wiele większa gęstość nerwów w obszarach odpowiedzialnych za przetwarzanie i rozumienie języka. Potwierdzeniem tej tezy może być badanie, w którym naukowcy dowiedli, że mężczyźni słuchają tylko jedną półkulą mózgu, podczas gdy kobiety angażują zarówno lewą, jak i prawą półkulę mózgu podczas procesu odbierania bodźców słuchowych.

Jak odbieranie bodźców słuchowych przekłada się na komunikację?

W bardzo widoczny sposób i na pewno zdążyłaś to już zauważyć. Nie denerwuj się na męża, gdy ten zapomina, co miał kupić w sklepie, albo czwarty raz prosi o powtórzenie tej samej informacji. Mężczyznom dużo trudniej usłyszeć jest jakiś komunikat, gdy oprócz samego komunikatu słyszą jeszcze inne odgłosy. Mężczyźni nie mają aż tak podzielnej uwagi, jak kobiety.

Co więcej, mężczyźni z reguły gorzej odczytują „ukryty sens wypowiedzi”, czyli, na przykład, grzej wnioskują o emocjach rozmówcy na podstawie tonu jego głosu. Kobiety lepiej rozpoznają dodatkowe sygnały komunikacyjne. Staraj się uświadamiać o tym męża i prosić go o to, aby słuchał Cię uważniej. Dodatkowo, aby uniknąć kłótni i poirytowania, ważne dla Ciebie informacje powtórz mężowi dwa, a nawet trzy razy. Dla pewności, zapytaj go, czy zrozumiał, o co Ci dokładnie chodziło. Taki sposób funkcjonowania znacznie ułatwi Wam życie.On czuje inaczej

Nie jest tajemnicą, że kobiety wykazują się większą empatią niż mężczyźni. Mało kto wie, że różnica zapisana jest w mózgu kobiecym. W jednym ze swoich badań (2005 rok), doktor Simon Baron-Cohen z Uniwersytetu w Cambridge przedstawił i udowodnił następującą tezę:

„Mężczyźni zwykle czują większą potrzebę porządkowania rzeczywistości, a kobiety współodczuwania. Porządkowanie rzeczywistości wiąże się z odkrywaniem praw rządzących danym systemem (…). Współodczuwanie w relacji to natomiast rozpoznawanie uczuć i myśli drugiej osoby, a także reagowanie na te uczucia odpowiednimi emocjami (…).” (Baron-Cohen, S. Fragment artykułu “The New York Times”: “Is Autism an Extreme of the Male Condition?” [w:] Larimore, W. i B. Jej mózg, jego mózg, czyli Bóg wie, co robi).

„Osoba empatyczna intuicyjnie rozszyfrowuje uczucia innych i wie, jak obchodzić się z nimi z należytą troską i wrażliwością” (…).”(Baron-Cohen, S. Fragment artykułu „The Guardian”: „They Just Can’t Help It” [w:] Larimore, W. i B. Jej mózg, jego mózg, czyli Bóg wie, co robi).

Co za tym idzie? Mózg męski jest znacznie lepszy w analizowaniu i konstruowaniu, kobiecy we współodczuwaniu (wczuwaniu się w emocje rozmówcy/drugiej osoby). Przejawia się to na wielu płaszczyznach:

  • W reakcjach na zniecierpliwienie mężczyźni mają tendencję do rozkazywania, a kobiety do negocjowania,
  • W orientacji w terenie mężczyźni mają tendencję do kreślenia siatki geometrycznej na podstawie układu punków orientacyjnych czy też układu ulic, a kobiety próbują „oswoić przestrzeń”,
  • Podczas zabawy chłopcy rywalizują, a dziewczynki wolą współpracować.
Jak to się przekłada się na komunikację?

Zapewne już wiesz! Nie denerwuj się na męża, gdy ten w rozmowie skupia się nie na tym, co ty. Czasem możesz chcieć zostać wysłuchana, przytulona i zrozumiana, a Twój mąż zamiast zaoferować Ci to, czego pragniesz, w zamian szuka rozwiązań dla Twoich problemów. Nie gniewaj się na niego. Mężczyźni poprzez budowę swojego mózgu skoncentrowani są na czym innym. Wystarczy powiedzieć mężowi, na czym Ci zależy, a on z czasem zrozumie to. Gdy jednak zapomni o tym, aby nie proponować Ci kolejnych rozwiązań, powtórz mu swoje prośby kolejny raz!„Mężczyźni zwykle czują większą potrzebę porządkowania rzeczywistości, a kobiety współodczuwania”.


On inaczej reaguje na stres

Kobiety i mężczyźni w odmienny sposób reagują na stres. Mężczyzna znacznie częściej reaguje na stres złością, co wynika z męskich połączeń mózgowych, które przesyłają reakcje emocjonalne poprzez ciało, uruchamiając tym samym reakcje fizyczne. Dlatego też zestresowany mężczyzna najpierw będzie działał, a potem myślał.

Kobieta – zupełnie odwrotnie: najpierw pomyśli, potem zrobi, ponieważ żeński mózg przystosowany jest do tego, aby reakcje emocjonalne przesyłać do ośrodków mowy, relacji i myślenia.

Te różnice wyjaśniają, dlaczego mężczyźni lubią rywalizację, a kobiety nie. W związku z różnicami w budowie mózgu i innymi reakcjami na stres, „mężczyźni nie tylko wolą rywalizować, mało tego, wypadają lepiej, gdy sytuacja postrzegana jest jako wymagająca rywalizacji” (Rhoads, Taking Sex Differences Seriously, str. 156. [w:] Larimore, W. i B. Jej mózg, jego mózg, czyli Bóg wie, co robi).

Nie trzeba chyba tłumaczyć, jak te różnice przekładają się na funkcjonowanie w związku. Jesteśmy po prostu różni i trzeba być świadomym tych różnic, aby nie krzywdzić się nawzajem, szanować się w swoich odmiennych reakcjach na stres i wspierać zawsze wtedy, gdy wsparcia potrzebujemy!Pamiętajmy o tym, że nasze różne postrzeganie świata, różne reakcje na bodźce czy stresory są tak naprawdę genetycznym przysposobieniem do wypełniania naszych życiowych ról. Różnice, choć wydawać by się mogło, że mogą nas rozdzielić, mają nas łączyć. To we dwoje, tak bardzo różni stajemy się silniejsi niż w pojedynkę. Wystarczy tylko połączyć siły, starać się zrozumieć drugą osobę, poznawać nasze biologiczne predyspozycje i dobrze rozdzielić zadania. Nabierzcie wiatru w żagle i stwórzcie silny duet!


Artykuł powstał na podstawie książki „Jej mózg, jego mózg, czyli Bóg wie, co robi” autorstwa Walta i Barb Larimore. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa W Drodze. Można kupić ją pod tym linkiem. 

View Comments (0)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top