Now Reading
Kołnierzyk bebe: jak z Broadwayu przedostał się na wybiegi?

Kołnierzyk bebe: jak z Broadwayu przedostał się na wybiegi?

kołnierzyk bebe

Symbol stylu retro. Nienachalny dodatek, który najzwyczajniejszej koszuli czy sukience doda niesamowitego wdzięku. Must-have w szafie każdej fanki stylu vintage i French Chic. Czy wiesz już o czym mowa?


Kołnierzyk Bebe – co to takiego?

Kołnierzyk bebe, inaczej nazywany kołnierzykiem Piotrusia Pana (z angielskiego Peter Pan Collar) to niewielki kołnierzyk o zaokrąglonym kształcie. Jego współczesna interpretacja dalece różni się od pierwowzoru, który inspirowany był strojem Piotrusia Pana.


Broadway i opowieść o Piotrusiu Panie

Historia kołnierzyka bebe zaczyna się na początku XX wieku. W 1905 roku na Broadwayu trwają przygotowania do premiery spektaklu Piotruś Pan. Aktorka Maude Adams, przygotowując się do spektaklu, brała czynny udział nie tylko w próbach, ale także w projektowaniu swojego kostiumu! Maude Adams miała wystąpić w kostiumie ozdobionym kołnierzykiem typu bebe, który stał się popularny dzięki strojowi Piotrusia Pana, stąd też jego pierwotna nazwa – Peter Pan Collar.

Pierwotny kołnierzyk typu bebe był nieco inny niż współczesne jego interpretacje. XX-wieczny kołnierzyk Piotrusia Pana był dużo większy i nie aż tak zaokrąglony.

Szczyt popularności kołnierzyk bebe osiągnął w latach 50-tych i 60-tych za sprawą angielskiej modelki, aktorki i piosenkarki Lesley Lawson Twiggy. Po tym, jak pokazała się światu w sukience ozdobionej kołnierzykiem bebe, każda elegancka kobieta zapragnęła odwzorować tę stylizację Twiggy!


kołnierzyk bebe
fot.: aeterie.com


Lata mijają, a jego popularność nie ustaje…

Lata mijają, a kołnierzyk Piotrusia Pana wciąż cieszy się ogromną popularnością wśród kobiet. Kołnierzyk typu bebe był i jest obowiązkowym dodatkiem do eleganckiego stroju małej dziewczynki – czy to w eleganckiej bluzce, czy w szkolnym fartuszku.

Kołnierzyk bebe nie przestaje inspirować projektantów – był hitem sezonu jesienno-zimowego kolekcji Marca Jacobsa dla domu mody Louis Vuitton z 2011 roku.


kołnierzyk bebe

Kołnierzyk bebe nie przestaje inspirować projektantów – był hitem sezonu jesienno-zimowego kolekcji Marca Jacobsa dla domu mody Louis Vuitton z 2011 roku.


Kołnierzyk bebe: u kogo się sprawdzi?

Charakterystyczną cechą kołnierzyka bebe jest delikatność. Tego rodzaju kołnierzyk dodaje noszącej go kobiecie wdzięku, dziewczęcości, nadaje strojowi skromnego charakteru. Wspaniale podkreśla delikatne rysy twarzy, podkreśla kobiecość i dodaje uroku.

Kołnierzyk typu bebe szczególnie pasuje do pań o drobnych sylwetkach oraz delikatnych rysach twarzy. Powinny go unikać kobiety o krótszych szyjach, gdyż kołnierzyk Piotrusia Pana optycznie skraca tę część ciała. Kołnierzyk Piotrusia Pana, ze względu na swój kształt będzie także podkreślał okrągłe rysy twarzy, dlatego też najlepiej sprawdzi się u osób o pociągłych rysach i małych rozmiarach.

Z drugiej strony kołnierzyk większy niż standardowy (np. przy klasycznej koszuli) bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku pań o rozmiarze większym niż M. Kobiety o nieco większych kształtach powinny szukać kołnierzyków dłuższych i większych.
Jak widać, kołnierzyk typu bebe to prawdziwy hit mody nie tylko w odległych czasach, ale również i dziś. Z powodzeniem może go nosić każda kobieta, pamiętając jednak o tym, aby szukać kołnierzyka dopasowanego rozmiarowo do danego typu sylwetki. A Ty masz w swojej szafie kołnierzyk bebe?

View Comment (1)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top