Teraz czytasz
„Niemodna” – pierwszy e-book Karoliny Baszak

„Niemodna” – pierwszy e-book Karoliny Baszak

elegancja

Niemodna, ale stylowa. Za wszelką cenę szukająca tego, co trwałe, piękne, prawdziwe.  W swoim pierwszym e-booku Karolina Baszak wyrusza w sentymentalną podróż po meandrach swojego dorastania, aby odpowiedzieć sobie i swoim czytelniczkom na nurtujące pytania.


„Niemodna. Subiektywnie o stylu klasycznym”

Dzięki współpracy z magazynem Enfemine powstał pierwszy e-book autorstwa Karoliny Baszak. Enfemine to internetowy magazyn założony w 2019 roku, skierowany do współczesnych kobiet, które pragną szukać na co dzień inspirujących i wartościowych treści. Zyskuje coraz większą popularność dzięki ukazującym się w serwisie artykułom, skupionym wokół tematów bliskich wszystkim kobietom: od elegancji, poprzez dom i wnętrza, aż po łączące nas więzi i rozwijające pasje.

W czasach nieustannie zmieniających się kanonów piękna, my, kobiety odczuwamy tęsknotę za stałością. Pragniemy odpocząć od bylejakości i powrócić do ponadczasowej elegancji, która najpełniej wyraża kobiecość. Tęsknimy także za twórczym rozwojem naszego intelektu. Uciekamy od wciskanych nam na siłę prostych rozwiązań, aby dążyć do rozwijających form odpoczynku i twórczej troski o piękną codzienność.

W Enfemine staramy się pisać o tym, za czym tęsknią współczesne kobiety. Począwszy od artykułów, ukazujących się regularnie, skończywszy na e-bookach. Pierwszym e-bookiem, który ukazał się za pośrednictwem naszego magazynu jest ten autorstwa Karoliny Baszak.


Karolina Baszak subiektywnie o stylu klasycznym

Karolina Baszak od 10 lat zajmuje się tworzeniem internetowych treści o tematyce kobiecej. Na swoim blogu, kanale YouTube oraz w mediach społecznościowych porusza dziesiątki tysięcy kobiet. Dzieli się swoimi inspiracjami dotyczącymi elegancji, macierzyństwa i podtrzymywania domowego ogniska. Pokazuje piękno codzienności, podkreślając, że zachwyca ją to, co piękne, prawdziwe, a jednocześnie trwałe.

Karolina jest także założycielką marki odzieżowej aeterie, tworzącej ponadczasowe elementy kobiecej garderoby. W autorskich projektach aeterie znajdziemy nawiązanie do klasycznej mody lat 30., 40. i 50. XX-wieku.


„Niemodna”, ale stylowa

E-book „Niemodna. Subiektywnie o stylu klasycznym” to sentymentalna podróż przez historię życia autorki, która stara się na nowo odczytać i zrozumieć bieg zdarzeń swojego dorastania. Wraz z autorką analizujemy jej wewnętrzną, a co za tym idzie –zewnętrzną przemianę w podejściu do życia i stylu. Przyglądamy się realiom współczesnego świata, przekazowi medialnemu, który nakreśla kobietom jedną słuszną i modną drogę. 

E-book „Niemodna” to także praktyczny poradnik dla każdej z  nas. To odkrywanie dawno już znanych i opisanych (lecz przez wielu zapomnianych) kanonów klasycznego stylu. To ponad 200 zoptymalizowanych do czytania na smartfonie stron. To 3 obszerne rozdziały oraz dodatek, podpowiadający jak odmienić swoją szafę w trzech prostych krokach.


E-book skupia się wokół kwestii bliskich każdej współczesnej kobiecie. Autorka podejmuje rozważania na tematy ponadczasowe i będące treścią naszej codzienności. Czy zastanawiałaś się kiedykolwiek czym różni się styl od mody? Są to dwa słowa, których często używamy wymiennie, nie zdając sobie sprawy, jakie znaczenie niosą. Tymczasem oznaczają coś zupełnie innego. Zobaczmy, co na ten temat pisze autorka w swoim e-booku:


Zgodnie z definicją Encyklopedii PWN, styl jest to „zespół cech charakterystycznych dla sztuki jakiejś epoki, jakiegoś regionu lub twórcy”. W architekturze jest to zestawienie pewnych cech formalnych, które powodują, że dany budynek posiada wspólne dla danego okresu elementy estetyczne i konstrukcyjne. Stąd wyróżniamy styl romański, dla którego charakterystyczne były masywne mury i tylko niewielkie otworki pełniące funkcję okien, czy styl renesansowy, który charakteryzował powrót do antycznego piękna, symetrii i harmonii. Zapytacie, skąd pojawił się styl w ubiorze. W końcu ubiór przede wszystkim pełnił funkcję użytkową, między innymi chronił przed zimnem. Okazuje się jednak, że niekoniecznie była to najistotniejsza jego rola i to już od czasów prehistorii.

Ubiór poza tym, że ozdabiał człowieka, od zawsze stanowił symbol, komunikat wizualny wysyłany do osób, które nas widzą. Zatem styl w kontekście ubioru będzie zbiorem określonych elementów garderoby, które powodują, że ten komunikat, jest uporządkowany i spójny. (…)

Moda co prawda wiąże się z pojęciem stylu, ale go w żaden sposób nie definiuje. Dziś zazwyczaj tworzona jest lub popularyzowana przez grupę ludzi, która za pomocą mediów przedostaje się do naszej świadomości.

 Moda wiąże się z pojęciem stylu, ale nie jest jego synonimem, podobnie jak nie jest tym samym co elegancja, snobizm, bądź obyczaj. Modny może być ubiór, fryzura, sposób zachowania, lecz także styl muzyczny, styl artystyczny, światopogląd czy pewien sposób postępowania, czyli ogólnie rzecz biorąc styl życia, który jest popularny w jakimś czasie w jakimś środowisku. Moda zawsze tworzona jest przez grupę, która pierwsza inicjuje naśladownictwo czegoś, najczęściej form ubioru.

Natomiast styl w modzie jest związany z indywidualnym, przystosowanym do potrzeb psychicznych określonego użytkownika sposobem wyrażania siebie poprzez formę ubioru. Konkretna moda jako zjawisko krótkotrwałe jest konsekwencją coraz krótszych epok generujących określone style w sztuce. O ile styl romański i gotyk trwały kilkaset lat, o tyle secesja i art déco mniej niż 30 lat. W okresach, w których nie dochodzi do zmian rewolucyjnych (w polityce, moralności), relatywnie szybko zmienia się tylko moda w odniesieniu do detali (drobnych akcesoriów) np. w architekturze lub konfekcji. 


(cyt. https://pl.wikipedia.org/wiki/Moda_(styl).)


Ebook Karoliny Baszak „Niemodna. Subiektywnie o stylu klasycznym” dostępny jest w sklepie internetowego magazynu Enfemine.

ZOBACZ W SKLEPIE >


View Comment (1)

Pozostaw odpowiedź

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Wróć do początku