Now Reading
Jak stawiać sobie cele i do nich dążyć? 5 złotych zasad!

Jak stawiać sobie cele i do nich dążyć? 5 złotych zasad!

Nadchodzi Nowy Rok, a wraz z nim nowe siły na podejmowanie postanowień. W dzisiejszym wpisie przedstawiamy 5 prostych zasad, dzięki którym stawianie i osiąganie celów będzie znacznie łatwiejsze i co za tym idzie – efektywniejsze. Zapraszamy do lektury!


Noworoczne cele i postanowienia

Nowy Rok, nowe cele, nowe marzenia. Jak do nich dążyć i nie zniechęcić się? Jak nie stracić silnej woli? Sekret tkwi nie tylko w odpowiedniej motywacji, ale także w sporządzeniu planu, który będzie pomocny szczególnie wtedy, kiedy zabraknie samozaparcia i silnej woli. Przygotowaliśmy dla Ciebie 5 rad, dzięki które będą Twoim kołem ratunkowym w sytuacjach kryzysowych.


cele

I Podziel cele na kategorie

Aby nie pogubić się w ilości nowych postanowień, dobrze jest podzielić swoje cele na konkretne kategorie. Przykładowe kategorie to: zdrowie, dom, rodzina, pasje, praca, rozwój. Dzięki takiemu podziałowi zyskamy szerszy obraz tego, jakie dziedziny życia chcemy udoskonalać. Co więcej, po podzieleniu celów na konkretne kategorie, znacznie łatwiej będzie rozdysponować konkretny czas na każdy z nich. Do czasu i sposobu realizacji celów możemy podchodzić różnorako: możemy realizować je jeden po drugim lub po kilka na raz, ale w dłuższym czasie. O tym przeczytasz w kolejnych punktach.

II Większe cele podziel na mniejsze

Inaczej metoda małych kroków! Psychologowie, mentorowie i specjaliści do spraw coachingu od dawna mówią o tym, jak ważne jest wdrażanie w życie metody małych kroków. Można to łatwo zobrazować: wyobraź sobie, że musisz się wspiąć na drabinę o wysokości 10 kilometrów. Taka wysokość może wydawać się zaporowa, gdy spojrzymy na nią całościowo i zechcemy pokonać ją za jednym podejściem… Jednak gdy 10 kilometrów podzielimy sobie na 100 odcinków, każdy o długości 10 metrów i pokonamy jeden odcinek dziennie, wówczas może się okazać, że osiągniemy swój cel „mimochodem”, poświęcając na niego codziennie małą ilość czasu.

Dlatego też spróbuj podzielić swoje cele na mniejsze kroki, które Cię do nich doprowadzą i konsekwentnie pokonuj te małe dystanse każdego dnia. W ten sposób staniesz się bardziej efektywną osobą i osiągniesz swoje cele.

III Stwórz kalendarz osiągania celów

Kiedy już podzielisz swoje większe cele na mniejsze, spróbuj przyporządkować im konkretne terminy,  w których chciałabyś się z nich wywiązać. Zrób biznesplan na konkretne cele i marzenia. Dzięki konkretnym datom będzie Ci znacznie łatwiej kończyć to, co już rozpoczniesz. Satysfakcja z każdego małego osiągnięcia napędzi Cię do działania i spotęguje ochotę na osiąganie kolejnych celów.


cele


IV Podziel się swoimi planami z bliskimi

Warto podzielić się swoimi planami z bliskimi osobami, bo to one, widząc nas zniechęconych czy przygnębionych, dodadzą otuchy i pomogą wrócić na właściwe tory. Wymienianie się swoimi marzeniami i stworzenie sobie wzajemnej grupy wsparcia to naukowo udowodnione skuteczne metody służące osiąganiu celów. Nie bój się z nich skorzystać!

V Bądź swoim własnym przyjacielem

Kiedy najdzie Cię gorszy nastrój, dopadnie zniechęcenie i przemęczenie, nie dołuj się i nie krytykuj zanadto. Spróbuj realnie ocenić swoje możliwości, przeanalizować przyczyny smutku i przygnębienia. Bądź swoim własnym przyjacielem – motywuj się i zachęcaj do działania poprzez przywoływanie dobrych wspomnień (z okresu, kiedy łatwiej osiągałaś swoje cele) i stosowanie afirmacji. Nawet kiedy coś Ci się nie uda, nie oznacza to końca świata. Czekają na Ciebie nowe cele i nowe marzenia. Nie bój się po nie sięgać!


cele

View Comments (0)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top