Now Reading
Higiena snu – jak spać, żeby się wyspać?

Higiena snu – jak spać, żeby się wyspać?


Masz problem z wysypianiem się? Śpisz 7, 8 a może nawet 9 godzin, a mimo to nadal wstajesz niewyspana? Być może niewystarczająco dbasz o higienę snu, co sprawia, że nawet długi sen nie pozwala ci wypocząć. Kładziesz się spać zmęczona i wstajesz zmęczona… i tak codziennie. W tym artykule dowiesz się, co to jest higiena snu i co możesz zmienić, aby jakość Twojego snu wzrosła, a każdy poranek był początkiem nowego, pięknego dnia!


Zadbaj o świeże powietrze w sypialni

Świeże powietrze to podstawa zdrowego snu, a jednak nadal nie wszyscy o tym pamiętają. Najlepiej wietrzyć sypialnię po wstaniu oraz przed położeniem się do łóżka. Pomaga to utrzymać cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Wietrzenie chroni także przed gromadzeniem się wilgoci, która z kolei może spowodować rozwój grzybów i pleśni. Warto wietrzyć pokój przed snem szczególnie zimą, kiedy nie możemy sobie pozwolić na swobodne otwieranie okien za dnia. Wiosną i latem można otwierać/uchylać okno na noc. Warto wiedzieć, że podczas snu temperatura naszego ciała spada nawet o 1°C! 

Utrzymanie niższej temperatury powietrza w nocy sprawia, że nasz organizm mniej energii zużywa na schłodzenie się, co pozwala nam szybciej zasnąć i lepiej spać.


higiena snu

Zadbaj o komfort

Aby się wyspać, potrzebujemy dobrego łóżka, to jasne. Ale co oznacza „dobre” łóżko? Przede wszystkim, musimy dopasować materac pod swoje potrzeby. Na szczęście sklepy meblowe umożliwiają testowanie materacy na żywo. Dzięki temu możemy się przekonać, czy bardziej odpowiadają nam materace miękkie czy twarde. Możemy również wybierać pomiędzy tymi sprężynowymi a piankowymi. Technologia produkcji materacy bardzo się rozwinęła w ostatnich latach, więc nawet najbardziej wymagające osoby mogą znaleźć materac marzeń. Są też tak zwane materace nawierzchniowe, zaprojektowane z myślą o tych, którzy śpią na niezbyt wygodnych wersalkach czy narożnikach. Dzięki nim można zniwelować nierówności i zapewnić sobie komfortową noc.

Jednak nie możemy zapominać o akcesoriach – pościeli i poduszkach. Warto zainwestować w dobrej jakości pościel, która będzie przyjemna w dotyku, ale również zdrowa dla naszego ciała. Najlepsza jest oczywiście ta wykonana z naturalnych materiałów: bawełny, jedwabiu, lnu oraz wełny. Pamiętajmy również o rozmiarze – przyjemnie jest mieć kołdrę, która otula całe ciało i o którą nie musimy codziennie walczyć w nocy z mężem.Pozbądź się tego, co cię wybudza

Sen ma swoje fazy i aby był dla nas jak najzdrowszy, fazy te muszą występować w właściwej kolejności i trwać odpowiednio długo. Niestety, różne bodźce często nam w tym przeszkadzają. Mogą to być światła, dźwięki czy ruch. Oczywiście wiele zależy od indywidualnych przyzwyczajeń. Niektóre osoby mogą spokojnie spać przy zapalonym świetle, ale budzą się przy każdym najmniejszym szmerze. Inne dbają o absolutną ciemność, jednak świetnie zasypia im się przy muzyce. Każdego z nas może wybudzać co innego, ale pewne jest, że aby dbać o zdrowy sen, warto przestawić telefon na tryb samolotowy. Nie ma wtedy obawy, że budzik nie zadzwoni (jakby to było w przypadku całkowitego wyłączenia telefonu), a jednocześnie wiemy, że żadne powiadomienia, wiadomości czy niechciane połączenia nie wybudzą nas przedwcześnie. Dajemy tym samym sygnał otoczeniu, że sen to nasz prywatny, intymny czas odpoczynku i nie chcemy, aby ktoś go zakłócał.


higiena snu

Wycisz się

Higiena snu i wypoczynku jest ważna szczególnie wtedy, gdy czujemy się przeciążeni. Aby sen był dla nas jak najbardziej korzystny, musimy się odpowiednio wyciszyć przed położeniem się do łóżka. Mamy z pewnością wiedzą o co chodzi i praktykują wyciszanie dzieci po całym dniu zabawy. Ta zasada nie dotyczy jednak tylko najmłodszych – każda z nas powinna dać sobie czas na zamknięcie spraw dnia bieżącego i pobycie z własnymi myślami. Aby sobie to ułatwić, najlepiej 2 godziny przed snem odkładać urządzenia elektroniczne. Nie dość, że emitują one światło niebieskie, które jest szkodliwe dla wzroku, to dodatkowo bombardują nas bodźcami w postaci wiadomości, powiadomień i rozpraszających dźwięków. Można je zamienić na książkę lub samodzielne pisanie dziennika czy pamiętnika. Umysł, oczyszczony z tego, co nas zajmuje w ciągu dnia, pozwoli nam szybciej zapaść w głęboki sen i lepiej wypocząć.


Wypróbuj te wskazówki, a zobaczysz, że będziesz codziennie wstawała bardziej wyspana i szczęśliwa! Prawidłowa higiena snu to pierwszy krok do wspaniale przeżytego dnia więc dbaj o to, by spać zdrowo!


2 komentarze

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top