Now Reading
Dialog małżeński – czym jest i dlaczego warto go praktykować?

Dialog małżeński – czym jest i dlaczego warto go praktykować?

Jeśli czujesz, że straciłaś dobry kontakt z mężem lub od dłuższego czasu nie jesteś w stanie rozmawiać z nim na wszystkie tematy – ten artykuł jest dla Ciebie. Dowiedz się czym jest dialog małżeński i dlaczego jego praktykowanie znacząco poprawia jakość relacji.


Czym jest dialog małżeński?

Jak sama nazwa wskazuje, dialog małżeński to rozmowa męża i żony (lub chłopaka i dziewczyny, narzeczonych, przyjaciół, itp.) prowadząca do spotkania osób. Rozmowa ta przebiega w atmosferze intymności. Co więcej, obie strony rozmowy muszą przyjąć postawę prawdy, miłości i otwartości.

W dialogu słuchanie ma pierwszeństwo nad mówieniem, rozumienie nad ocenianiem, dzielenie się swoimi przeżyciami nad dyskutowaniem. Niezwykle ważne miejsce zajmuje również przebaczenie.

Cel dialogu małżeńskiego

Jak każdy dialog, ten małżeński również, ma prowadzić do porozumienia i wzajemnego zrozumienia. Dialog małżeński jest doskonałym narzędziem, które zbliża do siebie małżonków i pozwala im wykazać się większą empatią w stosunku do samych siebie i drugiej strony.

Niezwykła atmosfera dialogu małżeńskiego zachęca do rozwiązania problemów, które są dla nas trudne. Jeśli są w Tobie jakieś nierozwiązane sprawy, które wciąż sprawiają ból, a nie potrafisz porozmawiać o nich z mężem, spróbujcie podjąć próbę dialogu małżeńskiego, kierując się poniższymi zasadami dialogu.


Zasady dialogu małżeńskiego

  1. Przed podjęciem dialogu z mężem spróbujcie określić swoje uczucia. Nazwijcie je i zaakceptujcie. Zanim jeszcze zaczniecie rozmawiać, zastanówcie się dlaczego odczuwacie takie a nie inne emocje. One wiele mówią o Waszym stanie psychicznym, dlatego warto je przeanalizować.
  2. Zamiast oceniać i krytykować czyny drugiej strony, w dyskusji starajcie się rozmawiać o swoich uczuciach, które są reakcją na różne sytuacje. Uczucia opisujcie jak najdokładniej.
  3. Pamiętajcie o tym, aby odróżniać uczucia i emocje od opinii i ocen różnych sytuacji. Na przykład: jeśli mąż powie Ci, że czuje, że go nie szanujesz, a Ty odczuwasz zupełnie co innego, zaakceptuj jego uczucia i zapytaj co możesz zrobić, aby poczuł się lepiej.
  4. Pod żadnym pozorem nie oceniajcie swoich uczuć.
  5. Uważnie się słuchajcie i nie przerywajcie sobie nawzajem.
  6. Starajcie się jak najlepiej zrozumieć drugą stronę, starajcie się myśleć jak ona i wyobrażać sobie co dokładnie czuje.
  7. Dzielcie się swoimi przeżyciami zamiast skupiać się na ukazywaniu swoich racji i wyższej rangi swoich opinii.
  8. Nie chciejcie zmieniać się nawzajem. Akceptujcie Waszą odmienność.
  9. Bądźcie gotowi przebaczać.
  10. Okazujcie sobie czułość, współczucie i troskę. Bądźcie dla siebie mili.


Dialog małżeński to niesamowity dar, o którym mało kto wie. Dlatego zachęcamy małżonków oraz pary do uczynienia takich długich rozmów stałym punktem grafiku tygodniowego. Długie intymne rozmowy przeprowadzane w atmosferze wzajemnego zrozumienia w cudowny sposób zbliżają do siebie ludzi i na nowo rozbudzają miłość.

View Comments (0)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top