Now Reading
Co oznacza słowo „klasyczny” i czym jest klasyczna elegancja?

Co oznacza słowo „klasyczny” i czym jest klasyczna elegancja?

Klasyczny, czyli właściwie jaki? Naprawdę trudno dziś to pojęcie zdefiniować, gdyż jest to przykład stwierdzenia, które dla każdego z nas znaczy co innego. Spróbujmy jednak odkryć etymologię tego słowa tak, aby móc odwoływać się do tej definicji na wielu różnych płaszczyznach.


Klasyczny – co to oznacza?

Termin klasyczny ma kilka definicji i głównie dotyczy piękna kultury antycznej ‒ ale jedną z nich jest określenie „typowy dla jakichś rzeczy, sytuacji, zachowań itp.”. Stąd często nazywamy klasycznymi, pewne części garderoby, gdyż są ściśle związane z jakąś subkulturą. Przykładem może być skórzana ramoneska, która będzie „klasykiem” dla danej grupy społecznej. Klasycznymi nazywamy również te najprostsze modele, spośród określonych części garderoby, co powoduje jeszcze większe zamieszanie. I w końcu, klasycznymi nazywamy czasem te „brzydkie” rzeczy, które poprzez lansowanie ich w mediach, zyskały status klasycznych.

W rozumieniu klasyki związanej przede wszystkim z antycznym pięknem w przypadku harmonii, umiaru, odpowiednich proporcji, równowagi kształtu definicja ta nabiera zupełnie innego znaczenia.

Styl klasycystyczny czy renesansowy w architekturze stanowi bezpośrednie nawiązanie do antyku, bo również charakteryzuje go symetria, proporcje i równowaga. W klasycystycznych budynkach widać zachowany grecki porządek. Można więc powiedzieć, że klasyczny oznacza ścisły związek z zachowaniem proporcji, z harmonią, umiarem, porządkiem, ale też doskonałością i godnym naśladowania wzorcem. To taki uniwersalny ideał.Klasyka zawsze w modzie

W porównaniu ze zmieniającą się modą i trendami, od których dostajemy zawrotów głowy, klasyczny styl to twierdza niezmienności. Góruje ponad wszelkimi tendencjami i jest bezpieczna. Nie generuje ryzyka nieprzygotowania do jakiejkolwiek sytuacji i niezależnie od realiów, nigdy nie jest szkodliwy. Ubierając się w sposób klasyczny, zawsze będziemy ubrani stosownie do okazji. Zawsze też będziemy dążyć do doskonałości, poprzez coraz bardziej świadome kompletowanie naszej szafy, naukę związaną z proporcjami, jakością, składami, splotami, gramaturą tkanin. Jest to styl oszczędniejszy niż proponowana przez media moda, styl rozwijający nasz umysł i pozwalający nam z większą przyjemnością poświęcać się sprawom pożytecznym. Nie spędza nam snu z powiek, nie powoduje, że nie mamy się w co ubrać. Generuje spokój, ład i poczucie uporządkowanego, spójnego wizerunku, który w taki sam sposób oceniają inni. Taki styl nie ma absolutnie żadnych wad.Termin klasyczny przywodzi na myśl wspaniałe obrazy z książek czy filmowych adaptacji, w których ludzi cechowała szlachetność i uczciwość. Jeśli określamy coś mianem klasyka, zazwyczaj mamy w głowie pewien wzorzec, jakbyśmy oczami wyobraźni widzieli coś wręcz doskonałego, niewymagającego poprawek, właściwego, a nawet godnego pochwały i przypominania.


Klasyczna elegancja

Czym charakteryzuje się szafa w stylu klasycznym? Przede wszystkim spójnością, porządkiem, a także większym rozsądkiem podczas robienia zakupów. Mimo ewentualnych, trudniejszych początków szybko przekonamy się, że kompletowanie takiej garderoby jest czystą przyjemnością z uwagi na niezliczone korzyści płynące z takiej zmiany.

Jest to również szafa, której ubrania charakteryzuje jakość i trwałość. Nie ma w niej miejsca na przypadkowe zakupy. Nawet jeśli kupujemy jakiś dodatek, w ramach choćby nagrody, mamy pewność, że taką rzecz będziemy nosić latami. Może nawet oddamy ją w przyszłości córce, tak jak moja mama mogła przekazać mi niektóre swoje ubrania. Są to rzeczy w idealnym stanie z uwagi na jakość i skład.

Kompletowanie takiej garderoby sprawia, że nie interesują nas zmieniające się trendy. To działanie rozwijające nasz umysł dzięki nauce i zdobywaniu informacji o tkaninach czy nawet o obyciu, kulturze słowa i o stosowaniu zasad. To styl, który zobowiązuje nas do określonych zachowań, ale jednocześnie nie zniewala nas tak, jak robi to współczesna moda.Szafa w stylu klasycznym tworzona z poczucia pragnienia piękna i doskonalenia się, po prostu nas ukulturalnia i uszlachetnia. Klasyczny styl to dbanie zarówno o formy, o konstrukcje, proporcje i ład, jak i o odpowiednie odcienie bazowe, łagodne wzory czy trwałe tkaniny i dzianiny.

To także wygoda, która w przeciwieństwie do promowanej odzieży sportowej jako stroju codziennego, zapewnia nam większe poczucie pewności siebie, która pozwala nam zrobić lepsze wrażenie i to nie tylko to pierwsze.


Tekst powyższego artykułu został zaczerpnięty z e-booka Karoliny Baszak pt. „Niemodna”. Jeśli takie treści są dla Ciebie inspirujące, a w swojej codzienności szukasz nieprzemijającej klasyki, koniecznie sprawdź najnowszy e-book Karoliny. Znajdziesz go na naszej stronie w zakładce „sklep”.

ZOBACZ W SKLEPIE >

View Comments (0)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top