Now Reading
Jak czytać metki na ubraniach? To proste! Sprawdź!

Jak czytać metki na ubraniach? To proste! Sprawdź!

jak czytać metki

Metki – są z zasady na każdym ubraniu, które kupujemy. Często chcemy się ich szybko pozbyć, żeby nam nie przeszkadzały, ale najpierw warto dokładnie je przestudiować. Czy zastanawiałaś się kiedyś, jak czytać metki? Jeśli zależy Ci na tym, by kupowane ubrania służyły przez lata, zapewne sprawdzasz, w jakiej temperaturze powinnaś wyprać daną rzecz. Jednak często to za mało. W tym artykule poznasz szczegóły dotyczące tych magicznych symboli prania i dowiesz się, jak czytać metki!


jak czytać metki

Dlaczego należy uważnie czytać metki?

Przede wszystkim dlatego, że ignorując zasady prania możemy zniszczyć swoją odzież. Pranie w zbyt wysokiej temperaturze czy suszenie w suszarce bębnowej wbrew zaleceniom producenta może zniekształcić nasze ulubione sukienki czy koszule męża. Co ważne, jeśli producent tkaniny wyraźnie określił, w jaki sposób należy dbać o ubranie, powinnyśmy się do tego stosować. W przeciwnym razie, jeśli dany produkt się zniszczy, producent najprawdopodobniej nie uzna naszej reklamacji.

Czytaj więcej o materiałach:

Len i mieszanki – wszystko, co powinnaś o nich wiedzieć!

Bawełna – wszystko, co powinnaś o niej wiedzieć!Zgodnie z prawem zarówno polskim, jak i unijnym, producent tkaniny ma obowiązek podać jej skład lub nazwę włókna tekstylnego.


Metki do prania – oznaczenia

Jest to powszechny symbol, który oznacza, że daną rzecz można prać.


Ten symbol oznacza, że nasze ubranie możemy prać w MAKSYMALNIE 40 stopniach.


Analogiczna sytuacja jest przy 30, 50 czy 60 stopniach. Na niektórych metkach (szczególnie w USA) zamiast stopni spotkamy kropki. Im więcej kropek, tym cieplejsza może być woda w praniu. Jedna kropka oznacza 30 stopni, zaś 4 kropki to 90 stopni.


Jak łatwo się domyślić, ten symbol oznacza pranie ręczne. 


Co ważne, nie jest to tożsame z programem „pranie ręczne” w pralce! Owszem, taki program jest przeznaczony do prania tkanin delikatnych, jednak nie można nim zastępować prania prawdziwie ręcznego.


Ten symbol oznacza, że danej części odzieży nie można w ogóle prać. Jest rzadko spotykany i dotyczy głównie tkanin bardzo delikatnych i ozdobnych, na przykład sukienek w całości wykonanych z cekinów.Pranie chemiczne

Producenci odzieży zastrzegają czasami, że ich ubrania powinno czyścić się jedynie chemicznie, w specjalnym pralniach, które używają profesjonalnych produktów. Należy pamiętać, że tzw. czyszczenie chemiczne odbywa się na sucho. Stosuje się je głównie na materiałach, którym woda może po prostu zaszkodzić. 


Ten symbol nakazuje nam pranie chemiczne.


Koło z literą F oznacza pranie chemiczne przy użyciu rozpuszczalników węglowodorowych (HCS).


Jak łatwo się domyślić podkreślenie pojedyncze lub podwójne, oznaczają odpowiednio czyszczenie delikatne lub bardzo delikatne.


Litera P w kółku oznacza czyszczenie chemiczne za pomocą czterochloroetylenu.


Analogicznie jak przy poprzednim środku czyszczącym – podkreślenie pojedyncze oznacza czyszczenie delikatne, zaś podwójne – bardzo delikatne. 


Możemy jednak zamówić także profesjonalne czyszczenie na mokro. Grupy środowiskowe wskazują je jako lepsze dla środowiska. Ma ono oczywiście swoje oznaczenia.


Symbol profesjonalnego czyszczenia na mokro przy użyciu tetrachloroetylanu.


Czyszczenie na mokro delikatne i bardzo delikatne.


Symbol z prawej zabrania czyszczenia chemicznego, zaś symbol po lewej czyszczenia chemicznego na mokro.


jak czytać metki

Wybielanie

Trójkąt to symbol wybielania. Dopuszcza wybielanie zarówno z użyciem chloru, jak i bezchlorowe.


Dwie ukośne linie w trójkącie uniemożliwiają bielenie chlorem.


Przekreślony trójkąt zabrania wybielania.


Suszenie w suszarce

Widząc ten symbol wiemy, że możemy użyć suszarki bębnowej, aby wysuszyć nasze ubranie.


Podobnie jak w przypadku temperatury prania, suszenie również może być określone kropkami – jedna oznacza suszenie w niskiej temperaturze, zaś dwie – w normalnej.


Przekreślony symbol suszarki zabrania suszenia mechanicznego danej części garderoby.


Nie wszyscy o tym wiedzą, ale naturalne suszenie również dzieli się na kilka grup i ma swoje symbole.


jak czytać metki

Kwadrat symbolizuje suszenie (zarówno naturalne, jak i mechaniczne). Ten symbol przypomina sznurek do prania i oznacza, że daną rzecz można wieszać na suszarce (stojaku).


Ten symbol nakazuje nam suszenie „na płasko”. Możesz rozłożyć ubranie na ręczniku, a następnie na płaskiej powierzchni, na przykład stole, ale możesz również skorzystać ze specjalnych nakładek na tradycyjną suszarkę tak, aby uniknąć odgniatania się delikatnej tkaniny na prętach.


jak czytać metki

Kwadrat z trzema pionowymi liniami oznacza, że ubranie należy powiesić bez wyżymania.


Zaś ten, z dwiema ukośnymi liniami w rogu oznacza suszenie w cieniu.

Możliwe są też połączenia kilku symboli. Poniżej kolejno: suszyć powieszone w cieniu, suszyć na płasko w cieniu oraz suszyć bez wyżymania w cieniu.A co z prasowaniem?

Podobnie jak z praniem w pralce i suszeniem mechanicznym ma się sprawa z oznaczeniami dotyczącymi prasowania ubrań – kropki wyznaczają temperaturę prasowania.


Symbol żelazka oznacza, że prasowanie jest dozwolone.


Jedna kropka oznacza prasowanie w niskiej temperaturze, dwie – w średniej, zaś trzy kropki pozwalają nam całkiem nieźle rozgrzać żelazko.


Symbol przekreślonego żelazka nie pozwala nam prasować naszego ubrania. Co jednak robić, by ubrania wyglądały dobrze bez prasowania? Już wyjaśniamy!


jak czytać metki

Czasami zdarza się, że z jakiegoś powodu nie możemy prasować naszych ubrań. Co robić w sytuacji, gdy chcemy wyglądać schludnie, a nie możemy użyć żelazka? Rozwiązań jest kilka. Nasze babcie pewnie się zgodzą, że jedną z najbardziej skutecznych metod jest strząsanie ubrań po wyjęciu z pralki. Pozwala to pozbyć się części zagnieceń powstałych w pralce. Potem należy odpowiednio rozwiesić ubranie na suszarce. W przypadku górnych części garderoby czy sukienek najlepiej złapać na szwie pod pachami i wieszając, porządnie rozprostować. Ciężar mokrych ubrań zniweluje większość zagnieceń.

Możemy również użyć parownicy. Te nowoczesne sprzęty są produkowane tak, aby w pełni bezpiecznie prasować nasze ukochane ubrania. I można to zrobić naprawdę szybko!


O czym warto pamiętać robiąc pranie?

Na niektórych metkach możemy znaleźć też informację o tym, żeby daną rzecz prać z podobnymi kolorami. Sortując pranie warto uwzględnić jednak także rodzaj tkanin. Inaczej na pranie reagują materiały naturalne, a inaczej syntetyczne. Jeśli chcemy prać naprawdę delikatne materiały, na przykład zawierające koronkę, skorzystajmy z woreczków zapinanych na zamek. Chroni to nie tylko przed zniszczeniem odzieży, ale także przed zagubieniem się mniejszych elementów takich jak skarpetki – wiemy przecież, że pralki chętnie je pożerają.


Mamy nadzieję, że oznaczenia do prania i prasowania są już dla Ciebie bardziej zrozumiałe i że będziesz wiedziała, jak czytać metki!

3 komentarze

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top