Now Reading
Czekasz na weekend, na wakacje, na zmianę? Zacznij żyć!

Czekasz na weekend, na wakacje, na zmianę? Zacznij żyć!

zacznij żyć

Bardzo często słyszymy słowa „byle do piątku”, „byle do wakacji”, „byle do urlopu”. Radio, prasa czy Internet – wszędzie widzimy mozolne odliczanie do wolnych dni lub do jakiejś zmiany, która ma nastąpić. Dlaczego jednak mamy się temu poddawać? Dlaczego ktoś nam wmawia, że życie się dopiero zacznie… kiedyś? Zacznij żyć już teraz!


Kult weekendu

Współczesna (anty)kultura idealizuje dni wolne od pracy jako te, podczas których tak naprawdę możemy być sobą i możemy żyć. Sugeruje nam się, że „normalne dni” są gorsze i należy je JAKOŚ przetrwać, aby doczekać dnia wolnego. Jadąc w poniedziałek rano do pracy słyszymy w radiu, że TYLKO 5 DNI DO PIĄTKU! TYLKO 6 MIESIĘCY DO WAKACJI! Jak to wpływa na nasze postrzeganie świata? Otóż dostajemy komunikat, że w dni robocze nie możemy się cieszyć, nie możemy świętować ani nie spotka nas żadne dobro. Nic bardziej mylnego! Każdy dzień możemy przeżyć pięknie, jeśli odpowiednio się nastawimy. Codziennie możemy sprawiać przyjemność drugiemu człowiekowi i wykorzystywać w pełni dany nam czas. Każdy dzień może stanowić wspaniałą przygodę, jeśli od początku będziemy go tak traktować!



Konsumowanie wrażeń

Wiedziałaś, że konsumpcjonizm nie opiera się tylko na dobrach materialnych? Można być nałogowym konsumpcjonistą, a jednocześnie nie kupować niczego nowego. Niektórzy bowiem konsumują wrażenia – odwiedzone miejsca, piękne widoki, przeżycia. Znasz na pewno osoby, które pracują cały rok w pocie czoła, po to, żeby potem wyjechać na dwa tygodnie czy miesiąc do ciepłych krajów i zostawić wszystko za sobą. Niestety, okazuje się, że nawet długi urlop nie daje im szczęścia. Już drugiego dnia zaczynają się bać, że ta piękna bańka pęknie i już niedługo będą musieli wrócić do swojej szarej rzeczywistości, gderliwego szefa i nieszczęśliwego życia. Nie są w stanie się prawdziwie zrelaksować. Z urlopu wracają bardziej zmęczeni niż przed wyjazdem, więc znów zaczynają harować, żeby znów wyjechać i próbować odpocząć. A to wszystko w ciągłej niechęci do „zwykłego życia”.


zacznij żyć

Zwykłe życie jest piękne!

Przypomnij sobie ostatnią sytuację, w której sprawiłaś komuś przyjemność. Może zrobiłaś mężowi ulubione ciasto, może zaskoczyłaś przyjaciółkę niezapowiedzianą wizytą? Sprawianie innym przyjemności daje radość, prawda? Czy jednak ta radość jest zarezerwowana tylko dla dni wolnych lub świątecznych? Nie! W każdym obszarze życia możesz dawać z siebie wszystko, niezależnie od dnia. Życie składa się z małych codzienności – obowiązków domowych, pracy, trudności, ale także odpoczynku i dbania o relacje z bliskimi. Zacznij żyć dla siebie, ale i dla innych. Urlopy i wyjazdy mogą być miłym dodatkiem do codzienności, a nie celem, do którego dążymy codziennie przez kilka miesięcy. Warto podróżować, poznawać świat i poszerzać horyzonty, ale pod warunkiem, że nie traktujemy tego jak ucieczki od swojego życia i nie uzależniamy się od „urlopownia”.


zacznij żyć

„Codziennie dostajesz od życia 1440 darmowych minut. Wykorzystaj je, bo niewykorzystane nie przechodzą na kolejny dzień”.


Zacznij żyć – ale jak?

Zacznij żyć na nowo – najpierw od dostrzegania tego, za co możesz być wdzięczna każdego dnia. Załóż sobie dzienniczek, w którym będziesz zapisywała 5 rzeczy, za które jesteś wdzięczna. Z czasem możesz zwiększyć tę liczbę. Pozwoli Ci to na nowo pokochać swoją codzienność i poczuć, jak bardzo jest cenna. Na pewno szybko zauważysz, że mimo starań, w pewnych obszarach trudniej jest znaleźć coś pozytywnego. Czasem przydatne będą też inne ćwiczenia, na przykład oddechowe, o których przeczytasz tutaj. Kolejnym krokiem może więc być praca nad tymi właśnie obszarami. Codziennie pracuj nad relacjami, nad otoczeniem i nad sobą samą. A w szczególności – nad własnym nastawieniem. Natychmiast przekonasz się, jaką ma moc!


Pamiętaj, że każdy dzień ma równe szanse na to, by być pięknym. Nie pozwól, żeby życie upłynęło Ci na czekaniu na coś, co ostatecznie może nawet nie sprawić Ci radości! Zacznij żyć!

View Comments (0)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top