Now Reading
Kokarda pod szyją czy aksamitka? Sprawdź czym jest fontaź!

Kokarda pod szyją czy aksamitka? Sprawdź czym jest fontaź!


Czy wiesz, czym jest fontaź? Jest spora szansa, że zupełnie nieświadomie nosiłaś ten ozdobny element na sobie! Niewątpliwie każda elegancka kobieta chce czasem urozmaicić swój wygląd i wprowadzić nieco świeżości. Doskonałym sposobem na to może być kokarda pod szyją lub inna ozdoba na dekolcie. W tym artykule dowiesz się, czym jest fontaź oraz jak nosić wstążki pod szyją. Zapraszamy po dawkę inspiracji! Sprawdź!


Zacznijmy od tego, że fontaź określa dwa zupełnie rozbieżne elementy ozdobne. Pierwotnie była to ozdoba kobiecych fryzur składająca się fantazyjnie zawiązanych wstążek. Jej autorką była kochanica Ludwika XIV, która podczas polowania chciała naprędce upiąć potargane przez wiatr włosy i użyła do tego właśnie wstążek. Z pewnością był to strzał w dziesiątkę! Nie spodziewała się, że jej spontaniczny pomysł będzie cieszył się ogromną popularnością w całej Europie. W Polsce fontazie jako elementy fryzury były popularne w czasach saskich. Wydaje się, że wiązanie wstążek na głowach dopracowano do perfekcji!


Z czasem wstążkami zaczęto ozdabiać również kołnierze, staniki, dekolty, a nawet trzewiki, także męskie! Co ciekawe, fontazie były noszone również przez mężczyzn zamiast krawata! Dzisiaj jednak nazwa pochodząca od nazwiska panny Fontange nie jest często używana, zupełnie odwrotnie niż sam styl ozdabiania ubioru. Najbardziej popularne jest dziś wiązanie kokardy w okolicy dekoltu. Można zarówno użyć do tego wstążki (lub wstęgi) niebędącej częścią sukienki czy koszuli lub wybrać takie ubranie, które będzie miało już wszytą kokardę. Jeśli wszyta kokarda jest rozwiązywana, również daje swobodę w doborze wielkości kokardy, tak jak ta, którą same dodamy do naszej stylizacji.


fot. aeterie


Kokarda pod szyją – zalety

Pomijając naturalny szyk i elegancję, jakie wprowadza wiązanie kokardy pod szyją, możemy cieszyć się również innymi jej zaletami. Ważnym aspektem jest to, że kokarda pod szyją pozwala idealnie stonować linię ramion i bioder. Dzięki temu zachowane są proporcje ciała, zaś akcenty rozkładają się w taki sposób, aby podkreślić wybrane cechy sylwetki. Ponadto doskonale uwydatnia rysy twarzy i fryzurę. Nie sposób nie wspomnieć też o tym, że w sukienkach z nieco bardziej odsłoniętym dekoltem, kokarda pięknie wysmukla szyję. Jest naprawdę ciekawym dodatkiem zarówno do eleganckich, jak i bardziej codziennych stylizacji!Kokarda pod szyją, a może aksamitka?

Innym klasycznym dodatkiem, choć może nie tak oczywistym, jest aksamitka. Z pewnością jest Ci dobrze znana. Jest to gładka, dość wąska wstążka używana m.in. do ozdabiania włosów czy odzieży. Obecnie możemy zauważyć dostępne na rynku aksamitki z różnych materiałów, często też sztucznych. Na szczęście można znaleźć też te wykonane porządnie, z naturalnych surowców. Jak sama nazwa mówi, aksamitka powinna być wykonana z aksamitu, czyli tkaniny bawełnianej z krótką okrywą włosową. To właśnie okrywa włosowa sprawia, że aksamit jest bardzo miły w dotyku. Przypomina nieco plusz – nie bez powodu. Aksamit należy do grupy tkanin z okrywą włókienną, zwanych pluszami.Jak nosić aksamitkę?

Podobnie jak kokarda pod szyją, aksamitka również z pewnością ma całą gamę zalet. Przede wszystkim, wiązana pod kołnierzykiem i puszczona luźno sprawia, że cały korpus optycznie się wysmukla. Co więcej, w połączeniu z białą koszulą czarna aksamitka prezentuje się niezwykle elegancko i z powodzeniem zastępuje biżuterię. Można również nosić aksamitkę bezpośrednio na szyi, dość ciasno obwiązaną. Tak noszona wstążka będzie idealnie współgrała z nieco głębszym dekoltem. Aksamitki na szyi, często z zawieszkami, noszono w Polsce właśnie w okresach, gdy bardziej odsłaniano dekolty i ramiona. Słusznie zauważano, że aksamitka wydłuża i podkreśla tzw. „łabędzią szyję”. Obserwując stare obrazy i zdjęcia aksamitkę zobaczymy też w 2. połowie XIX wieku, kiedy wraz z zawieszonym na niej krzyżykiem aksamitka stanowiła patriotyczną biżuterię żałobną po klęsce powstania styczniowego.


Mamy nadzieję, że ten artykuł zainspirował Cię do sięgnięcia po aksamitkę czy kokardę wiązaną pod szyją. Jak widzisz, te dwie eleganckie ozdoby mogą nadać Twojej stylizacji bardzo ciekawego wyglądu!

View Comments (0)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top