Now Reading
Harcerstwo – czym tak naprawdę jest i czy warto zapisać dziecko do harcerstwa?

Harcerstwo – czym tak naprawdę jest i czy warto zapisać dziecko do harcerstwa?


Zapewne zdajesz sobie sprawę z tego, że istnieje w Polsce jakieś harcerstwo. Może wiesz nawet, że istnieją różne organizacje harcerskie. Czy myślałaś jednak o tym, by zapisać do harcerstwa swoje dziecko? Może miałaś w tej kwestii wątpliwości? W tym artykule dowiesz się więcej o samym ruchu harcerskim, ale też o tym, jak pozytywny wpływ na rozwój Twojego dziecka może mieć przynależność do drużyny harcerskiej. Sprawdź!


Skąd wzięło się harcerstwo w Polsce?

Na samym początku należy wspomnieć o pierwowzorze polskiego harcerstwa, czyli o scoutingu. Jest to ruch zapoczątkowany na przełomie XIX i XX wieku przez Roberta Baden-Powella w Anglii. Baden-Powell był generałem, który w swojej karierze wojskowej zajmował się m.in. szkoleniem wywiadowców. Książki, które pisał, były chętnie czytane także przez dorastających chłopców, co zainspirowało Baden-Powella do napisania książki „Scouting for Boys”. Opisał w niej kwestie, które są istotne dla każdego skauta – zadania terenowe, ideę służby bliźniemu czy podstawy udzielania pierwszej pomocy. Książka w dość przypadkowy sposób wpadła w ręce polskiemu działaczowi społecznemu, Andrzejowi Małkowskiemu, który przetłumaczył ją na polski. Dzieło Baden-Powella zainspirowało go do założenia podobnego ruchu na ziemiach polskich i tak powstało harcerstwo w Polsce. Podkreślał jednak, że harcerstwo to scouting plus niepodległość, zaznaczając priorytet w tworzonym przez siebie ruchu.

Czytaj dalej

3 sposoby na uczenie dziecka patriotyzmu

Dyscyplina w wychowaniu – o tym, dlaczego jej potrzebujesz!
Harcerstwo – na czym polega?

Przede wszystkim jest to wychowanie w konkretnie określonym nurcie. Jedną z głównych zasad harcerstwa w Polsce jest „młodzi wychowują młodych”. Oznacza to, że na czele drużyny stoi drużynowy, który ma mniej więcej od 18 do 22 lat, zaś do drużyny należą dzieciaki od 11 do 16 lat. Drużynowy jest dla nich „starszym bratem”, który uczy, wychowuje i sprawuje opiekę. Jest znacznie młodszy od nas, rodziców, a jednocześnie niemal natychmiast staje się autorytetem dla naszych dzieci.


harcerstwo

Z czym wiąże się przynależność do organizacji harcerskiej?

Harcerze spotykają się ze swoimi małymi grupami rówieśniczymi, czyli zastępami. Zbiórki odbywają się najczęściej raz w tygodniu. Z nieco mniejszą częstotliwością odbywają się zbiórki drużyny, czyli te prowadzone przez osobę pełnoletnią. Podczas wszystkich spotkań harcerze uczą się wielu przydatnych umiejętności, zdobywają wiedzę historyczną o Polsce i harcerstwie oraz oczywiście – dobrze się bawią. Jak w każdej tego typu społeczności, ważna jest regularność uczestniczenia w zbiórkach. Pozwalając naszym dzieciom uczestniczyć w nich co tydzień, dajemy im możliwość zżycia się z grupą i prawdziwego zaangażowania.


harcerstwo

Czego uczy harcerstwo?

Harcerstwo ma ogrom zalet, ale niektóre z nich są szczególnie istotne z wychowawczego punktu widzenia:

Samodzielność

11-letnie dziecko wysłane na trzytygodniowy obóz do lasu przeżyje prawdziwą szkołę życia. Oczywiście będzie miało opiekę, ale w dużej mierze będzie musiało samo o siebie zadbać. Nikt nie będzie pilnował jego rzeczy, a jeśli nie zadba o wysuszenie ręcznika po kąpieli po jeziorze, to w pobliżu nie będzie mamy, która z szafki wyciągnie nowy, świeży i pachnący.

Empatia

Harcerstwo uczy dbania o innych, dostrzegania potrzeb drugiego człowieka, dzielenia się i rezygnowania z własnych egoistycznych wygód. Wpajanie tych wartości już od najmłodszych lat jest niezwykle ważne dla przyszłych relacji, które będzie tworzyć Twoje dziecko. Wielu rodziców jest też pozytywnie zaskoczonych tym, jak chętnie ich dzieci wypełniają obowiązki domowe po powrocie z obozu, na którym pełniły wachtę czy służbę porządkową.

Odpowiedzialność

Zarówno za siebie, jak i za innych. Twoje dziecko nauczy się w harcerstwie tego, że jeśli weźmie zbyt dużo niepotrzebnych rzeczy na wyjazd, to potem będzie musiało samodzielnie nieść to na plecach do miejsca obozowego. Będzie miało szansę popełnić błędy i wyciągnąć z nich wnioski. Co więcej, już 14-letni harcerze zakładają własne zastępy, stając się starszymi braćmi dla 11-latków. Przyjmują wówczas na siebie obowiązek przygotowywania ciekawych i wartościowych zbiórek. Z pewnością jest to bardzo rozwijające dla młodego człowieka.

Współpraca z innymi

Jest to jedna z najcenniejszych umiejętności, jaką nasze dziecko może zdobyć w harcerstwie. Już od samego początku obozu musi działać razem z kolegami z zastępu, bez których chociażby nie zbuduje sobie pryczy do spania. Ciężkiej deski nie da się przynieść samemu, a i w dwie osoby trzeba robić to umiejętnie – wypracować sobie rytm i tempo, aby nikomu nie stała się krzywda. Współpraca na obozie jest naturalna i wynika z potrzeby chwili.

Oczywiście to tylko część niezwykle przydatnych cech, które może nabyć nasze dziecko w harcerstwie. Wiele zależy od tego, jak my będziemy do tego podchodzić, a więc zadajmy pytanie…… czy harcerstwo jest idealne?

Należy pamiętać, że zgodnie z zasadą „młodzi wychowują młodych” nie możemy jako rodzice oczekiwać, że wszystko w harcerstwie będzie idealnie. Czasem zbiórki się przeciągają, dzieci wracają z nich przemoczone, a drużynowy nie odbiera telefonu. Jest to cenna lekcja również dla nas! Dajemy naszym dzieciom wolność, której łakną i potrzebują. Obdarzamy zaufaniem, dzięki czemu czują się bardziej samodzielne i pewne siebie.

Mamy nadzieję, że ten artykuł przekonał Cię, że harcerstwo to doskonały wybór dla Twojego dziecka. Jeśli zastanawiasz się nad właściwą organizacją harcerską, poszukaj w Internecie ich opisów – z pewnością prędko zorientujesz się w różnicach. A potem wystarczy już tylko znaleźć drużynę działają blisko Was i można ruszać po przygodę!

Czuwaj!


harcerstwo
View Comment (1)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top