Now Reading
Jak muzyka klasyczna wpływa na rozwój dziecka?

Jak muzyka klasyczna wpływa na rozwój dziecka?

Muzyka od wieków relaksuje i służy rozrywce ludzi. Różnorodność gatunków muzycznych sprawia, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Są jednak konkretne rodzaje muzyki, które mają udowodniony pozytywny wpływ na rozwój człowieka zarówno dorosłego, jak i dziecka. W dzisiejszym artykule opowiemy o tym, jak muzyka klasyczna wpływa na rozwój dzieci. Sprawdź!


muzyka klasyczna

Na początku należy dokonać pewnego rozróżnienia często mylonych pojęć: muzyka klasyczna a poważna. Specjaliści w zakresie muzyki z pewnością od razu powiedzą, że muzyka klasyczna to ta z epoki klasycyzmu. Epokę mamy już zupełnie inną, więc dlaczego nadal tworzona jest muzyka „klasyczna”? Powód jest prosty – z czasem ten termin nabrał znacznie szerszego znaczenia i jest utożsamiany z muzyką poważną. Dla wielu osób są to po prostu terminy synonimiczne. Ponadto określenie „muzyka poważna” kojarzy się z tą przeznaczoną jedynie dla wąskiego grona odbiorców, którzy dodatkowo powinni być ubrani elegancko i siedzieć prosto na fotelu. Dlatego też nawet osoby zajmujące się zawodowo muzyką poważną, mówią często o niej jako o muzyce klasycznej, aby nie zniechęcać potencjalnych odbiorców i dotrzeć do jak najszerszego ich grona.
Muzyka klasyczna dla dzieci – korzyści

Rozwój mowy dziecka

Badania dowodzą, że muzyka sprzyja spontanicznej i kreatywnej wypowiedzi dziecka, głównie ze względu na różnorodność form wyrazu – słowo, dźwięki instrumentów, różne efekty akustyczne czy śpiew. Co ciekawe, już dzieci w okresie płodowym oraz niemowlęta cechuje wrażliwość muzyczna. Warto więc zapoznawać dzieci z muzyką klasyczną od samego początku.

Wzrost koncentracji

Nie jest tajemnicą, że muzyka klasyczna wpływa na funkcjonowanie mózgu. Dzieci, które regularnie jej słuchają, wykazują większą wytrwałość i kreatywność podczas wykonywania trudniejszych zadań. Muzyka klasyczna pomaga również rozwijać zdolności matematyczne i naukę języków obcych. Dzieje się tak między innymi dlatego, że muzyka klasyczna zwiększa poziom serotoniny oraz neuroprzekaźników, które biorą udział w procesie uczenia się. Wzrasta również sama motywacja do nauki, zarówno u dzieci w wieku przedszkolnym, jak i starszych.

Czytaj więcej: Dwujęzyczność: 3 proste sposoby na wprowadzenie dwujęzycznościTworzenie zwyczajów rodzinnych

Wspólne uczestniczenie w koncertach muzyki klasycznej pomagają wprowadzać młode pokolenie w kulturę wysoką i zapewniają element socjalizacji w pewnym kręgu społecznym. Część filharmonii organizuje specjalne koncerty dla rodzin z małymi dziećmi i przygotowuje szereg udogodnień – koncerty odbywają się w południe, czyli w porze przyjaznej dla rodzin, na podłodze rozwijany jest dywan, gdzie mogą raczkować dzieci, a obok nich bez butów siedzieć rodzice, mamusie swobodnie karmią piersią i nieopodal dostępny jest przewijak. Przykładem miejsca organizującego koncerty dla rodzin z dziećmi jest Filharmonia Pomorska.

Czytaj więcej: 3 sposoby na uczenie dziecka patriotyzmu


Kształtowanie wrażliwości na piękno

Nie chodzi tu tylko o piękną muzykę, ale o całe piękno otaczającego nas świata. Muzyka klasyczna sprawia, że dzieci stają się bardziej uważne, spokojne oraz życzliwe, a także, że formuje się ich smak estetyczny. Ponadto kieruje ku wzniosłym wartościom i zapewnia atmosferę idealną do prawidłowego rozwoju. Na przykład „4 pory roku” Vivaldiego puszczone w tle zabawy dziecka uspokajają i wprowadzają je w dobry nastrój.

Rozwój wyobraźni

Dzieci, słuchając na przykład muzyki klasycznej pochodzącej z różnych kultur i krajów, znacznie poszerzają swoją wyobraźnię dźwiękową. Ponadto stają się bardziej kreatywne i odkrywają, jak mogą wykorzystać to, co pojawiło się w ich wyobraźni. Zajęcia muzyczne dają też możliwość ekspresji, rozwoju spostrzegawczości i wyobraźni ruchowej, co niezwykle korzystnie wpływa na ich dalsze wzrastanie.


Oswajać dzieci z muzyką klasyczną możesz właściwie wszędzie – zarówno w domu podczas zabawy, w podróży, na dedykowanych zajęciach czy też na koncertach w filharmonii. Wiele młodych mam skarży się na to, żeby przebywając w domu z dziećmi tracą kontakt z tymi formami kultury wysokiej, które były dla nich ważne przed pojawieniem się maluszka. Wspólne koncerty w filharmonii mają szansę zaspokoić potrzebę kontaktu młodych rodziców z kulturą wysoką.


muzyka klasyczna

Jak widzisz, korzyści ze słuchania muzyki klasycznej jest wiele! Już dziś spróbuj zastąpić lecące w tle bajki muzyką Mozarta, Vivaldiego czy Chopina. Z pewnością prędko dostrzeżesz pozytywne zmiany w rozwoju Twojego dziecka!


2 komentarze

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top