Być może szukając idealnej sukienki natknęłaś się kiedyś na tę nazwę i zastanawiałaś się, co oznacza. „Produkt wykonany z krepy wiskozowej”… Jednak co to jest krepa – jest to materiał, tkanina czy może sposób wykańczania ubrań? W dzisiejszym artykule dowiesz się, czym jest krepa i jakie są jej rodzaje!
Krepa – co to jest?
Krepa – tkanina o charakterystycznym, karbowanym wyglądzie. W dotyku od razu wyczuwalna jest nierównomierna powierzchnia. O jej wyjątkowości decyduje właśnie ta wyjątkowa struktura. Tkaninę tę wykonuje się z mocno skręconej przędzy (czyli przędzy krepowej). W ten sposób uzyskuje się prawdziwą krepę, w przeciwieństwie do tych, gdzie efekt osiągany jest poprzez procesy chemiczne czy wytłaczanie.
Przyjrzyj się poniższym zdjęciom, które przedstawiają doskonałą krepę wiskozową!
Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa crispus, które oznacza kręcony, falisty. W starofrancuskim to słowo przekształciło się w creps, a następnie w nieco bardziej współczesnym francuskim w crêpe, z którego bezpośrednio pochodzi polskie określenie krepa.
Czym charakteryzuje się krepa?
Jest to tkanina lejąca, która doskonale się układa i otula ciało. Zapewnia jednocześnie świetną cyrkulację powietrza, więc jest dobrym wyborem na lato. Jej struktura wpływa również na to, że jest raczej matowa niż błyszcząca. Oczywiście, jak w przypadku niemalże każdej tkaniny, krepa może występować w różnej gramaturze. W zależności od tego, czy jest to na przykład 125 g/m2 czy nawet 340 g/m2, tkanina będzie zachowywała się nieco inaczej. Ta o większej gramaturze jest bardziej mięsista, a z kolei cieńsza jest bardziej delikatna, więc należy dbać o nią z większą ostrożnością.
Tkanina ta może być lekko prześwitująca, dlatego też kupując sukienkę wykonaną z krepy warto zwrócić uwagę na to, czy ma podszewkę. Ogromną jej zaletą jest to, że niemalże wcale się nie gniecie! Dzieje się tak dzięki mocno skręconej strukturze włókien – zagniecenia po prostu „wracają na swoje miejsce”. Sprosta nawet najbardziej wymagającym klientkom!
Wiemy już, że krepa to tkanina powstająca w specjalny sposób. Czy jednak może być wykonana z różnych materiałów? Ależ oczywiście! Może nam wpaść w ręce krepa jedwabna, krepa wiskozowa, krepa wełniana, krepa bawełniana, szyfonowa, a nawet poliestrowa… Są oczywiście głosy, że prawdziwa krepa może być tylko wełniana albo tylko szyfonowa, należy jednak pamiętać, że konkretny sposób skręcania przędzy można zastosować na różnych materiałach, w zależności od potrzeb i upodobań.
Co warto wiedzieć o krepie?
Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości, stosuje się ją głównie do szycia sukienek, sukni balowych, eleganckich bluzek, tunik czy garsonek. Ale nie tylko! W niektórych domach znajdziemy piękne zasłonki wykonane z krepy. Nadają one wnętrzom wyjątkowego charakteru.
Aby ubrania z krepy służyły nam jak najdłużej, trzeba o nie odpowiednio dbać. Najlepiej prać ręcznie w dosyć niskiej temperaturze (do 30 stopni). Może jednak zdarzyć się, że na metce od producenta będą inne zalecenia, warto dobrze się z nimi zastąpić, aby tkanina prędko się nie zniszczyła. Więcej o metkach i o praniu przeczytasz tutaj:
Jak czytać metki na ubraniach? To proste! Sprawdź!
Czy krepa to tylko tkanina?
Jeśli wykonywałaś kiedyś prace plastyczne sama lub z dziećmi, mogłaś natknąć się na krepinę. To inne określenie na krepę, która jest niczym innym, jak materiałem podobnym do bibuły. Jest jednak od niej sztywniejsza i bardziej sprężysta. Z krepą-tkaniną łączy ją marszczona struktura, która nadaje wyjątkowego charakteru. Krepina cieszy się dużą popularnością szczególnie podczas różnych prac plastycznych i dekoracji; jest także świetna do pakowania prezentów.
Istnieje również krepa żałobna. Jest to po prosto czarna tkanina używana jako znak żałoby. Współcześnie nosi się ją już coraz rzadziej, ale nasze babcie z pewnością pamiętają krepę żałobną.
Jest to wspaniała tkanina, którą warto poznać lepiej, ponieważ jest naprawdę wyjątkowa! Mamy nadzieję, że po lekturze tego artykułu uda Ci się kupić piękną sukienkę wykonaną z krepy i będziesz mogła cieszyć się nią na co dzień i od święta.