Now Reading
Sukienka z krepy… Ale czym jest krepa?

Sukienka z krepy… Ale czym jest krepa?

Być może szukając idealnej sukienki natknęłaś się kiedyś na tę nazwę i zastanawiałaś się, co oznacza. „Produkt wykonany z krepy wiskozowej”… Jednak co to jest krepa – jest to materiał, tkanina czy może sposób wykańczania ubrań? W dzisiejszym artykule dowiesz się, czym jest krepa i jakie są jej rodzaje!


Krepa – co to jest?

Krepa – tkanina o charakterystycznym, karbowanym wyglądzie. W dotyku od razu wyczuwalna jest nierównomierna powierzchnia. O jej wyjątkowości decyduje właśnie ta wyjątkowa struktura. Tkaninę tę wykonuje się z mocno skręconej przędzy (czyli przędzy krepowej). W ten sposób uzyskuje się prawdziwą krepę, w przeciwieństwie do tych, gdzie efekt osiągany jest poprzez procesy chemiczne czy wytłaczanie.


Przyjrzyj się poniższym zdjęciom, które przedstawiają doskonałą krepę wiskozową!


krepa
aeterie.com

krepa
fot.: aeterie.com

aeterie.com

Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa crispus, które oznacza kręcony, falisty. W starofrancuskim to słowo przekształciło się w creps, a następnie w nieco bardziej współczesnym francuskim w crêpe, z którego bezpośrednio pochodzi polskie określenie krepa.


Czym charakteryzuje się krepa?

Jest to tkanina lejąca, która doskonale się układa i otula ciało. Zapewnia jednocześnie świetną cyrkulację powietrza, więc jest dobrym wyborem na lato. Jej struktura wpływa również na to, że jest raczej matowa niż błyszcząca. Oczywiście, jak w przypadku niemalże każdej tkaniny, krepa może występować w różnej gramaturze. W zależności od tego, czy jest to na przykład 125 g/m2 czy nawet 340 g/m2, tkanina będzie zachowywała się nieco inaczej. Ta o większej gramaturze jest bardziej mięsista, a z kolei cieńsza jest bardziej delikatna, więc należy dbać o nią z większą ostrożnością.


Tkanina ta może być lekko prześwitująca, dlatego też kupując sukienkę wykonaną z krepy warto zwrócić uwagę na to, czy ma podszewkę. Ogromną jej zaletą jest to, że niemalże wcale się nie gniecie! Dzieje się tak dzięki mocno skręconej strukturze włókien – zagniecenia po prostu „wracają na swoje miejsce”. Sprosta nawet najbardziej wymagającym klientkom!Wiemy już, że krepa to tkanina powstająca w specjalny sposób. Czy jednak może być wykonana z różnych materiałów? Ależ oczywiście! Może nam wpaść w ręce krepa jedwabna, krepa wiskozowa, krepa wełniana, krepa bawełniana, szyfonowa, a nawet poliestrowa… Są oczywiście głosy, że prawdziwa krepa może być tylko wełniana albo tylko szyfonowa, należy jednak pamiętać, że konkretny sposób skręcania przędzy można zastosować na różnych materiałach, w zależności od potrzeb i upodobań.


Co warto wiedzieć o krepie?

Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości, stosuje się ją głównie do szycia sukienek, sukni balowych, eleganckich bluzek, tunik czy garsonek. Ale nie tylko! W niektórych domach znajdziemy piękne zasłonki wykonane z krepy. Nadają one wnętrzom wyjątkowego charakteru.


krepa
fot.: aeterie.com

Aby ubrania z krepy służyły nam jak najdłużej, trzeba o nie odpowiednio dbać. Najlepiej prać ręcznie w dosyć niskiej temperaturze (do 30 stopni). Może jednak zdarzyć się, że na metce od producenta będą inne zalecenia, warto dobrze się z nimi zastąpić, aby tkanina prędko się nie zniszczyła. Więcej o metkach i o praniu przeczytasz tutaj:

Jak czytać metki na ubraniach? To proste! Sprawdź!


Czy krepa to tylko tkanina?

Jeśli wykonywałaś kiedyś prace plastyczne sama lub z dziećmi, mogłaś natknąć się na krepinę. To inne określenie na krepę, która jest niczym innym, jak materiałem podobnym do bibuły. Jest jednak od niej sztywniejsza i bardziej sprężysta. Z krepą-tkaniną łączy ją marszczona struktura, która nadaje wyjątkowego charakteru. Krepina cieszy się dużą popularnością szczególnie podczas różnych prac plastycznych i dekoracji; jest także świetna do pakowania prezentów.

Istnieje również krepa żałobna. Jest to po prosto czarna tkanina używana jako znak żałoby. Współcześnie nosi się ją już coraz rzadziej, ale nasze babcie z pewnością pamiętają krepę żałobną.


Jest to wspaniała tkanina, którą warto poznać lepiej, ponieważ jest naprawdę wyjątkowa! Mamy nadzieję, że po lekturze tego artykułu uda Ci się kupić piękną sukienkę wykonaną z krepy i będziesz mogła cieszyć się nią na co dzień i od święta.

View Comments (0)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top