Now Reading
Wartościowe filmy familijne w sieci – 5 sprawdzonych tytułów

Wartościowe filmy familijne w sieci – 5 sprawdzonych tytułów

Platformy z filmami i serialami prześcigają się w sprzedawaniu swojej oferty rodzicom. YouTube pęka w szwach od bajek, bajeczek i filmów. Przeszukiwanie całego tego zbiorowiska to dla rodzica, który wierzy w dobre wychowanie, praca u podstaw i tak należy to traktować. Szukanie tego, co wartościowe i piękne zarazem wśród setek tysięcy propozycji to inwestycja czasu i energii, ale zwrotna. Warto zrobić to także dla siebie – dobre filmy familijne i satysfakcja po ich obejrzeniu przypominają nam, że chwile zetknięcia się z prawdziwą sztuką nie mają nic wspólnego z uzależnieniem dzieci od ekranów. Czas spędzony na oddzieleniu ziaren od plew opłaci się w sposób zaskakujący dla całej rodziny.


Dlaczego warto wybierać dobre filmy familijne?

W odmętach Internetu znajdziecie perełki, na które nie natknęlibyście się przypadkowo. Czas i wysiłek poświęcony na research pozwoli Waszej rodzinie przypomnieć sobie, czym jest dobre kino. A czym jest? Przede wszystkim połączeniem sztuk.


Dobrze zrobiony film daje zwielokrotnione wrażenia emocjonalne i estetyczne, których nie sposób doświadczać symultanicznie podczas kontaktu jedynie z jednym poziomem doświadczania.


I tak mamy tu połączenie obrazu, dźwięku, fotografii, literatury i teatru. I co bardzo ważne – narracja i dobry scenariusz, które mogą nas zachwycić tak, jak w kontakcie z literaturą. Niezwykła muzyka czy napięcie pomiędzy jej doborem do adekwatnej sceny także kształtuje wrażliwość naszych dzieci. Obszary dramatyczne czy rys postaci to niezbędne elementy pozytywnego doświadczenia teatralnego, ale też swoisty wstęp do psychologii. Fascynujące łączenie obrazów sekwencje, cięcie ich i cała praca operatorska to dziedziny sztuki, których nasze dzieci doświadczają jedynie w filmie!


Co dają nam filmy familijne?

I teraz wyobraźmy sobie, że pozbawiamy się tak zaawansowanych wartości poznawczych, decydując się na wybór kiepskich pozycji dla naszych dzieci. Dobre filmy familijne to też takie, które oglądamy wszyscy z podobnymi emocjami. To przestrzeń dla rodziny – dla wspólnych przeżyć. Przykładem niech będą bardzo małe dzieci, które często oglądają bardzo infantylne treści aż pojawia się pytanie, które warto sobie zadać – jaka jest proporcja kiczu do wartości w czasie ekranowym naszych dzieci? Czy to, co oglądają kole w oczy i czy sami chcemy to oglądać?

Czytaj więcej: Dwujęzyczność: 3 proste sposoby na wprowadzenie dwujęzyczności


filmy familijne

Jeszcze 10-15 lat temu bajki dla dzieci i filmy familijne nie opierały się na badaniach marketingowych, które wykazały, że dzieci kochają to, co kolorowe, głośne, wesołe i wypełnione infantylnymi bodźcami dźwiękowymi. Jednak jeśli mimochodem polubiłaś bohaterów ulubionej bajki albo zaśmiałaś się podczas oglądania, może się okazać, że w tej bajce jest coś więcej niż tylko rozrywka niskich lotów, która pozwoli wypić kawę w spokoju. Osobną kategorią w każdym domu powinien być czas poświęcony na wspólne oglądanie filmu od początku do końca – kino domowe. Przygotowaliśmy 5 propozycji, które urzekają w każdym wieku!


Filmy familijne – 5 sprawdzonych propozycji

W najnowszym zestawieniu omawiamy 5 propozycji na wspaniałe filmy familijne, choć dzieci młodsze niż 5 lat mogą nie wytrzymać na filmach nieanimowanych, których bohaterami nie są zwierzęta lub małe dzieci. Każdy najlepiej zna swoje maluchy, dlatego sugerujemy obejrzeć z dziećmi zwiastuny przed dokonaniem wyboru. Filmy, które wybraliśmy określa się mianem familijnych – wartości są uniwersalne bez względu na wiek, a historie prawdopodobne albo dobrze napisane.


1. „Jakub, Mimmi i gadające psy”

Ten film z 2019 roku to majstersztyk lekkiej fabuły, ale ubranej w inspirującą wartość artystyczną. Oto 10-letni Jakub pomieszkuje u kuzynki na przedmieściach Rygi. Chłopiec nie dogaduje się z nią i ich specyficznym opiekunem, kiedy z pomocą przychodzi mu wyobraźnia. Gang gadających psów i talent do rysowania pozwalają przeżyć niebywałe przygody, a relacja z Mimmi ewoluuje. Ten polsko-łotewski film ma w sobie nie tylko mnóstwo uroku, ale jednocześnie nie jest tak wysublimowany, aby dzieci utwierdziły się w przekonaniu, że dobre kino jest pozbawione wartości rozrywkowej. Cudowna muzyka i słowiańskie klimaty to dodatkowe plusy!


2. “Paddington”

Drugim filmem w zestawieniu jest fabularna ekranizacja przygód znanego misia z 2014 roku. Tytułowy “Paddingtonznalazł się w wielkim mieście i zdecydowanie potrzebuje jakiejś rodziny! Warto przeczytać najpierw książkę, szczególnie, że jest to typowo komercyjny film – adaptacja jest przede wszystkim komiczna, choć niepozbawiona uroku. Mimo zakładanego celu komercyjnego jest to film na wskroś rodzinny i bardzo ciepły. Historia jest przezabawna, a dobrych, nieszkodliwych komedii zawsze brakuje. Tu możecie się pośmiać całą rodziną, a liczyć możecie nie tylko na angielski humor! Dodatkowym atutem filmu jest zanurzenie w język, kulturę i architekturę brytyjską. Film jest niezwykle barwny i dostarczy mnóstwo satysfakcji każdemu, kto ma słabość do wrażeń estetycznych. Cała strona wizualna robi wrażenie – estetyczne krajobrazy, muzyka i sposób kreowania postaci – wszystko rodem z najlepszych tradycji filmowych! W dzisiejszym kinie, szczególnie rodzinnym czy komediowym piękno ustąpiło miejsce przygodom i banalnym opowieściom. W tym wypadku mamy przyjemny kompromis!


3. “Daleko na północy

To przepiękna opowieść animowana francuskiej produkcji z 2015 roku. Czeka nas prawdziwa przygoda – dziadek bohaterki zaginął podczas wyprawy na Biegun Północny, a ta rusza w ślad za nim i jego legendarną łodzią. Będą wielkie emocje – dziewczyna ucieka z domu po wielkiej kłótni z ojcem i mimo bycia rosyjską arystokratką próbuje zaciągnąć się na pokład pewnego statku, na którym panuje prawo dżungli. Przepięknie przedstawiona jest idea stojąca za miłością polarników do dotarcia na krańce świata. Dodatkowo zachwyca atmosfera epoki uchwycona przez twórców – akcja toczy się w środowisku arystokratów w Petersburgu z 1885 roku. Potem poznajemy urok mitologii, jaką obudowane zostały przed laty wyprawy w nieznane i tradycyjna kultura podróżnicza. Duży plus za animację 2d (klasyczną), zamiast trójwymiarowej, która zdominowała produkcje dla dzieci.


4. “Piotruś Królik”

Kolejna propozycja to film z 2018 roku. Jest to ekranizacja skądinąd genialnej książki z przygodami zwierzaków napisanych przez Beatrix Potter w 1902 roku. O samej fabule można by w skrócie napisać: bitwa o ogród! Akcja toczy się na uroczej prowincji typowej dla Wielkiej Brytanii. Krajobraz urzeka, a fabuła jest zabawna i pełna ciepła. To opowieść o uroczym króliku, który jest zdeterminowany, by podbierać smakowite plony z ogrodu, ale ostatecznie za cel stawia sobie zeswatanie przemiłej Pani na włościach z sąsiadem. Można śmiać się do łez, a szczęśliwie scenariusz nie jest ani zbyt słodki ani zbyt groteskowy. To dobre familijne kino, które pozwala zapragnąć bliskości z naturą. Wątek romantyczny nie przekracza granic dobrego smaku, o co tak trudno we współczesnym kinie. Całość zachwyca również wizualnie! Jak w każdym z filmów w tym zestawieniu, ścieżka dźwiękowa dorównuje wartości estetycznej obrazu.


5. “Krzysiu, gdzie jesteś?”

Ostatni film w naszym zestawieniu familijnym to “Krzysiu gdzie jesteś?” również z 2018 roku. Będzie zabawnie, ale przede wszystkim wzruszająco. Oto Krzyś dorósł i gubi się w życiu. Nie umie wyważyć priorytetów, stawiać granic, a jego małżeństwo przechodzi kryzys. Kubuś postanawia ratować przyjaciela z dzieciństwa, aby mu przypomnieć, co w życiu jest ważne. Wystarczy obejrzeć zwiastun filmu, aby doświadczyć niebywałej atmosfery, w jakiej utrzymana jest historia. Jest to jednocześnie najtrudniejszy z przedstawionych filmów, zalecany dla trochę starszych dzieci, gdyż więcej tu nastrojowości niż czystej akcji. Urzekająca przyroda, moda sprzed lat i cudowne, wręcz filozoficzne dialogi! O tym obrazie można napisać tyle, że jest on na wskroś romantyczny! Do tego sama fabuła naprawdę daje do myślenia, a zderzenie dwóch światów – niewinności i beztroski dzieciństwa z mrokami życia w bezlitosnym świecie dorosłych wymusza głęboką refleksję u każdego widza, bez względu na wiek!


Czytaj więcej: Jak muzyka klasyczna wpływa na rozwój dziecka?

View Comment (1)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top