Now Reading
Karmienie piersią w miejscach publicznych – tak czy nie?

Karmienie piersią w miejscach publicznych – tak czy nie?

karmienie piersią w miejscach publicznych

Karmienie piersią w miejscach publicznych często wzbudza kontrowersje. Czy rzeczywiście tak powinno być? Poznaj kilka wskazówek, dzięki którym ułatwisz sobie karmienie piersią w miejscach publicznych.

Niniejsza publikacja nie stanowi źródła porady medycznej. Treści w publikacji są przedstawione wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych i nie stanowią porady medycznej, opinii lekarskiej lub praktyki medycznej. W żadnym wypadku treści zamieszczone publikacji nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Nigdy nie należy lekceważyć porady medycznej ani opóźniać jej zasięgnięcia z powodu informacji przeczytanych w tej publikacji. Wydawca nie ponosi żadnej odpowiedzialności za urazy osób lub szkody wyrządzone w mieniu,
wynikłe ze stosowania jakiegokolwiek produktu, informacji, koncepcji lub instrukcji zawartych w publikacji. Wszystkie osoby wykorzystujące opublikowaną zawartość czynią to na własną odpowiedzialność.

Karmienie piersią jako przywilej kobiety

Karmienie piersią niesie realne korzyści nie tylko dla dziecka, ale również dla jego mamy. Karmiąc naturalnie, masz szansę na jeszcze lepsze rozpoczęcie swojej macierzyńskiej drogi. Choć na początku może pojawić się trochę trudności czy powikłań związanych z karmieniem piersią, nie zniechęcaj się i wkładaj wszystkie swoje siły w to, aby jak najdłużej karmić piersią. Pamiętaj, że dolegliwości i trudności to tylko przejściowe momenty, a taka bliskość z dzieckiem, jaką zapewnia Ci karmienie piersią, nigdy już się nie powtórzy! Pamiętaj także, że we wszystkich trudnościach możesz skorzystać z fachowej pomocy lekarza czy położnej lub doradcy laktacyjnego. Osoby z profesjonalną wiedzą mogą szybko znaleźć przyczyny ewentualnych problemów i pomóc je zlikwidować. Nie bój się prosić o pomoc. Daj swojemu dziecku i sobie to, co najlepsze. Skorzystaj z najpiękniejszego daru karmienia naturalnego.


Masz prawo karmić publicznie!

Współcześnie karmienie piersią w miejscach publicznych może wzbudzać kontrowersje. Czy wolno karmić dziecko w miejscach takich jak restauracja, park czy kościół? Tak – co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości, a świadczyć o tym może sprawa pewnej matki, której uniemożliwiono swobodne karmienie dziecka piersią w restauracji. Sprawa trafiła do sądu, który przyznał matce odszkodowanie oraz zażądał od właściciela restauracji przeproszenia kobiety (por. https://www.rpo.gov.pl/pl/content/zawstydzanie-matki-karmi%C4%85cej-dziecko-w-miejscu-publicznym-jest-niezgodn%C4%85-z-prawem-form%C4%85-nier%C3%B3wnego [DOA: 13.04.2021]).

Jak podaje Rzecznik Praw Obywatelskich: „zawstydzanie matki karmiącej dziecko w miejscu publicznym jest niezgodną z prawem formą nierównego traktowania ze względu na płeć. Karmienie piersią w miejscu i w czasie dogodnym dla matki i dziecka jest nie tylko zgodne z prawem, ale wskazane dla zdrowia dziecka”.


karmienie piersią w miejscach publicznych
E-book „Zacznijmy od poczęcia”
Zamów w sklepie –>

Karmienie piersią w miejscach publicznych – wskazówki

Widzimy doskonale, że można karmić w miejscach publicznych, pytanie tylko jak pokonać ewentualny wstyd przed odsłanianiem ciała? Jak nauczyć się w miarę zgrabnego i sprawnego przystawiania malucha do piersi w miejscach publicznych? Oto dwie podstawowe rady:

  1. Odpowiednia odzież. Karmienie piersią wymaga od kobiety odsłonięcia górnych partii ciała, co może powodować uczucie wstydu. Aby zminimalizować te odczucia, można zaopatrzyć się w odzież, która ułatwi proces karmienia piersią. Doskonale sprawdzą się sukienki rozpinane na wysokości biustu lub takie, których kopertowy dekolt ułatwi dostęp do piersi. Tym sposobem można łatwo je odsłonić, nie pokazując brzucha. Przeciwnym rozwiązaniem może być założenie bluzki lub koszuli w połączeniu z pasującym do naszego stylu „dołem” (spódnica lub spodnie). Bluzkę lub koszulę można wówczas unieść, odsłaniając okolice brzucha, a nie piersi. Każda mama może wybrać taką możliwość, która generuje mniejszy dyskomfort.
  2. Pieluszki i inne „okrycia”. Kiedy już odsłaniamy pierś lub kawałek brzucha (w zależności od naszych preferencji i ubioru), aby nakarmić maluszka, dobrze jest choć minimalnie zakryć te partie ciała. Odsłaniając brzuch, można się częściowo zasłonić dzieckiem, które przytulając do piersi, automatycznie zasłoni swoim ciałem kawałek ciała mamy. Poza tym możemy osłonić się akcesoriami naszego dziecka. Staraj się zawsze mieć przy sobie pieluszki i otulacze, które pomogą Ci zachować większą intymność.

Nie rezygnuj z karmienia piersią tylko jeśli obawiasz się reakcji i opinii innych ludzi. Masz prawo, a nawet obowiązek zapewnić dziecku pokarm, którego ono potrzebuje. Korzystaj z największego przywileju obdarzania dziecka swoim naturalnym pokarmem oraz bliskością.


karmienie piersią w miejscach publicznych
E-book „Zacznijmy od poczęcia”
Zamów w sklepie –>

Czy ten artykuł był dla Ciebie inspirujący? Więcej podobnych treści znajdziesz w naszym najnowszym e-booku „Zacznijmy od poczęcia”, z którego pochodzi tekst powyższego artykułu. Jeśli szukasz poradnika, który pomoże Ci zaplanować życie pod kątem rodziny, trafiłaś idealnie! E-book „Zacznijmy od poczęcia” pomoże Ci przygotować się do zaplanowania poczęcia oraz ciąży, porodu i połogu. E-book dostępny w formacie PDF w naszym sklepie internetowym. Znajdziesz go TU. Zapraszamy!


View Comments (0)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top