Now Reading
Rodzinna wycieczka – jak dobrze zaplanować jednodniowy wyjazd?

Rodzinna wycieczka – jak dobrze zaplanować jednodniowy wyjazd?

rodzinna wycieczka

Zastanawiasz się jak zorganizować jednodniową rodzinną wycieczkę tak, aby zadowolić wszystkich członków rodziny? Przedstawiamy podstawowe zasady planowania rodzinnej wycieczki!


Rodzinna wycieczka

Planując rodzinną wycieczkę musisz przede wszystkim dobrze dobierać aktywności, na które poświęcicie czas danego dnia. Rodzinna wycieczka powinna charakteryzować się dużą różnorodnością, aby zaciekawić zarówno małych podopiecznych, jak i nieco bardziej wymagających starszaków. Dodatkowo musi być też w jakiś sposób atrakcyjna dla Ciebie i Twojego męża.

Co zatem powinien zawierać standardowy plan dnia na wyjeździe rodzinnym?


Czas na zwiedzanie

Chyba pierwsze co przychodzi nam do głowy podczas planowania rodzinnej wycieczki to właśnie zwiedzanie. Zachęcamy do zarezerwowania choć części wycieczkowego dnia na zwiedzanie pałaców, dworów szlacheckich, muzeów czy też wystaw. Zwiedzanie takich miejsc zaznajamia dzieci z historią, wyższą kulturą i przemyślaną estetyką.

Czas spędzony na zwiedzaniu może być sposobem na naukę poprzez doświadczenie i żywą lekcję historii.

Drogi Rodzicu! Planując zwiedzanie jakiegoś miejsca, pamiętaj o tym, aby się do tego merytorycznie przygotować. Dowiedz się czegoś o miejscu, które odwiedzicie, abyś mógł zaciekawić swoje dziecko mądrymi opowieściami. Postaraj się także o zwiedzanie z przewodnikiem, aby ten czas był bardziej owocny nie tylko dla dzieci, ale także dla Ciebie i współmałżonka.


rodzinna wycieczka


Czas na zabawę

Zwiedzanie bywa męczące dla dzieci, szczególnie tych najmłodszych, dlatego kolejnym punktem programu rodzinnej wycieczki powinien być czas przeznaczony na zabawę. Polecamy udać się do jakiegoś parku, na polankę czy też do pobliskiego lasu. Spędzenie czasu wśród przyrody zawsze jest miłą niespodzianką dla dzieci. Jesienią możecie bawić się liśćmi, zimą-śniegiem. Wiosną możecie skakać po kałużach, a latem urządzić piknik. Możecie pobawić się w podchody, wziąć udział w grze terenowej czy po prostu przespacerować się po parku. Możliwości jest naprawdę wiele!Czas na obiad i inne posiłki

Planując rodzinną wycieczkę, nie możemy zapomnieć o przeznaczeniu odpowiedniej ilości czasu na posiłki. My proponujemy przekąski zabrać ze sobą (kanapki, owoce, smoothie, itp.), a w ciągu dnia udać się na jeden większy posiłek do restauracji. Takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić cenny czas i przeznaczyć go na ciekawsze atrakcje niż spędzanie czasu w lokalach. Na obiad najlepiej udać się po zabawie na świeżym powietrzu, wtedy masz pewność, że Twoje dzieci będą głodne i nie odmówią współpracy przy stole!
Czas na morał

Wycieczka jest doskonałą okazją do tego, aby doskonalić moralnie swoje pociechy. Każdy rodzic pragnie wychowywać swoje dzieci do wartości. Na wyjeździe możemy to robić poprzez oprowadzenie dzieci po świątyniach. Możemy także pokazywać dzieciom pomniki upamiętniające bohaterów narodowych (uczymy dzieci historii i patriotyzmu).

Wygospodarowanie czasu na takie króciutkie lekcje moralności nie stanowi zazwyczaj problemu, a niesie za sobą szereg dobrych konsekwencji. Po pierwsze, uczymy dzieci tego, co dla nas ważne i kształtujemy ich sumienia oraz postawy. Po drugie, znacząco urozmaicamy program rodzinnej wycieczki, która staje się dla naszych pociech dużo ciekawsza.


W podróżowaniu chodzi o to, aby się czegoś nauczyć i aktywnie spędzić wolny czas. Naszym zdaniem rodzinna wycieczka powinna przede wszystkim dawać członkom rodziny szansę na zbliżenie się do siebie poprzez ciekawe doświadczenia. Powinna też poszerzać naszą wiedzę o świecie i uwrażliwiać nas na piękno i to, co naprawdę ważne – stąd nasze pomysły!

Mamy nadzieję, że nasze pomysły pomogą naszym Czytelniczkom zaplanować aktywny dzień dla całej rodziny. Zachęcamy do podzielenia się w komentarzach swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi planowania rodzinnej wycieczki.

View Comments (0)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top