Now Reading
Ciąża – stan wyjątkowy czy naturalny?

Ciąża – stan wyjątkowy czy naturalny?

ciąża

Czy ciąża to stan wyjątkowy, czy może zupełnie naturalny? Dlaczego będąc w ciąży musisz być dla siebie bardziej wyrozumiała i otoczona opieką, jednocześnie nie zapominając o tym, że życie toczy się dalej i Twoje obowiązki nie znikną z dnia na dzień? Sprawdź!

Niniejsza publikacja nie stanowi źródła porady medycznej. Treści w publikacji są przedstawione wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych i nie stanowią porady medycznej, opinii lekarskiej lub praktyki medycznej. W żadnym wypadku treści zamieszczone publikacji nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Nigdy nie należy lekceważyć porady medycznej ani opóźniać jej zasięgnięcia z powodu informacji przeczytanych w tej publikacji. Wydawca nie ponosi żadnej odpowiedzialności za urazy osób lub szkody wyrządzone w mieniu, wynikłe ze stosowania jakiegokolwiek produktu, informacji, koncepcji lub instrukcji zawartych w publikacji. Wszystkie osoby wykorzystujące opublikowaną zawartość czynią to na własną odpowiedzialność.


Ciąża – (wyjątkowa) naturalność

O ciąży i doświadczeniach z nią związanych napisano już niejedną książkę. Przeżycia z nią związane mogą przysporzyć przyszłym mamom wielu trosk, jednak w obliczu piękna, którego doświadcza ciężarna kobieta, trudności schodzą na dalszy plan. Zacznijmy od tego, że każda kobieta jest biologicznie przystosowana do tego, aby być mamą. Kobiety od pokoleń nosiły pod sercem maleńkie dzieci, rodziły je, a potem zajmowały się nimi. My, kobiety, jesteśmy stworzone do dawania nowego życia. Wszystkie procesy, które zachodzą w naszych ciałach podczas dziewięciu miesięcy przed porodem są odbiciem niezwykłej mądrości natury i Stwórcy. Bycie w ciąży to oczywiście stan wyjątkowy, ale też zupełnie naturalny dla kobiecego organizmu. Wyjątkowy – bo wiąże się z narodzinami nowego istnienia i skrywa w sobie prawdziwy dar. Dar macierzyństwa, rodzicielstwa. Naturalny – bo odkąd tylko sięga nasza wiedza, kobiety zachodziły i wciąż zachodzą w ciążę i są do tego biologicznie przystosowane.Ciąża jest stanem, w którym powinnaś zadbać o siebie w sposób szczególny, jednocześnie pamiętając o tym, że przez te dziewięć pięknych miesięcy, życie toczy się dalej. Twój dom musi przecież jakoś funkcjonować – pranie, sprzątanie, gotowanie nie znikną z dnia na dzień. Podobnie praca zawodowa czy inne obowiązki – być może nadal będziesz chciała lub musiała się z nich wywiązywać, a to oznacza, że musisz wypracować nowe metody działania, dostosowane do Twojego stanu i realiów życia.


Nieścisłości leksykalne

Ciąża jest stanem bardzo złożonym. Wskazywać na to może nawet słownictwo, jakim się posługujemy, a które nie do końca radzi sobie z trafnym opisem tego stanu. Weźmy za przykład typowe nudności ciążowe, często nazywane także „dolegliwościami” czy „objawami”. Możemy zauważyć tu pewien dysonans leksykalny. „Objawy” to inaczej „symptomy”, a te dwa słowa z reguły towarzyszą złym zjawiskom i kojarzymy je z chorobami. Nie powinno tak jednak być w przypadku ciąży. Ciążowe „dolegliwości” są czymś dobrym – są oznaką, że dzieje się coś wielkiego i niesamowitego. Choć mogą się wydawać trudne do zniesienia, to zdaniem specjalistów są tak naprawdę dobrym zwiastunem. Jak wskazują badania (por. „Journal of the American Medical Association”, JAMA Internal Medicine. https://medicalxpress.com/news/ 2016-09-morning-sickness-linked-miscarriage.html [DOA: 29.04.2021]). Ciążowe mdłości dają dobre rokowania na zdrowy i bezpieczny przebieg ciąży oraz właściwy rozwój dziecka w okresie prenatalnym jak i po urodzeniu. W związku z tym odczuwanie takich stanów może paradoksalnie dostarczyć przyszłej mamie więcej spokoju.


Ciąża w oczach społeczeństwa

Społeczne normy zachowania względem kobiet w ciąży (niestety powoli zanikające) również podpowiadają, że jest to stan naturalny i wyjątkowy jednocześnie. Powszechnym winno być ustępowanie kobiecie ciężarnej miejsca w tramwaju czy przepuszczanie jej w kolejce do kasy w sklepie. Choć nikogo nie dziwi widok kobiety w ciąży – bycie w tym stanie jest przecież naturalne i normalne – ludzie powinni zachowywać się względem takich kobiet w sposób wyjątkowy, a więc ustępować im miejsca czy też przepuszczać je w kolejce. Tak więc z jednej strony zapewnienie kobiecie w ciąży specjalnych przywilejów w postaci miejsca siedzącego czy pierwszeństwa przy kasach sklepowych powinno być reakcją zupełnie naturalną, a z drugiej strony wyjątkową (bo przecież nie wszystkich przepuszczamy w kolejce).zacznijmy od poczęcia
Fragment e-booka „Zacznijmy od poczęcia”
Zamów w sklepie –>

Tekst powyższego artykułu został zaczerpnięty z najnowszego e-booka wydawnictwa Enfemine „Zacznijmy od poczęcia”. Jeśli szukasz poradnika, który pomoże Ci zaplanować życie pod kątem rodziny, trafiłaś idealnie! E-book „Zacznijmy od poczęcia” pomoże Ci zaplanować życie rodzinne w perspektywie krótko oraz długoterminowej, pomoże Ci przygotować się do zaplanowania poczęcia oraz ciąży, porodu i połogu. E-book dostępny w formacie PDF w naszym sklepie internetowym. Znajdziesz go TU. Zapraszamy!View Comments (0)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top