Now Reading
Ikony kobiecości: Brigitte Bardot

Ikony kobiecości: Brigitte Bardot

Legendarna. Tajemnicza. Jedyna w swoim rodzaju. Ikona stylu, kwintesencja kobiecości, gwiazda wielkich ekranów. Kim była Brigitte Bardot? Jaki styl uwielbiała i dlaczego każda z nas jest do niej podobna? Sprawdź sama!


Tajemnicza dusza

Kim jest ta niesamowicie piękna kobieta? Kojarzymy ją przede wszystkim jako modelkę, aktorkę, piosenkarkę – ikonę kobiecości lat 50. Mało kto wie, że w jej pięknym i zmysłowym ciele kryje się zupełnie tajemnicza dusza…

Brigitte pojawiła się na wybiegach już w wieku 15 lat, a jako 22-latka zagrała pierwszą poważną rolę filmową w znanej ekranizacji zatytułowanej „I Bóg stworzył kobietę”. To właśnie dzięki tej roli kariera Brigitte Bardot nabrała rozpędu i uczyniła aktorkę symbolem atrakcyjności fizycznej.Ekranizacje z udziałem Brigitte Bardot

Po wielkim sukcesie filmu „I Bóg stworzył kobietę”, Brigitte zagrała wiele innych znakomitych ról, wystąpiła łącznie w czterdziestu ośmiu ekranizacjach. Do najpopularniejszych filmów z udziałem Brigitte Bardot należą:

  • „I Bóg stworzył kobietę” (1956)
  • „Paryżanka” (1957)
  • „Bebette idzie na wojnę” (1959)
  • „Prawda” (1960)
  • „Sławne miłości” (1961)
  • „Niedźwiedź i laleczka” (1970)
  • „Gdyby Don Juan był kobietą” (1973)

Ponowne narodziny

Brigitte Bardot była obecna na scenie filmowej aż do roku 1974. Dzień przed swoimi czterdziestymi urodzinami postanowiła porzucić dawny styl życia i narodzić się ponownie. Poświęciła się działalności na rzecz ochrony praw zwierząt. Założyła własną fundację walczącą o prawa zwierząt i została wegetarianką. Wspominając ten przełomowy moment Brigitte Bardot tak zwierzała się Jeffrey’emu Robinsonowi w roku 1999:

„Musicie zrozumieć, że narodziłam się ponownie. Wszystko, co robiłam, zanim zajęłam się ochroną praw zwierząt, nie ma nic wspólnego z moją osobą. Kobieta, która występowała w filmach, nie jest mną. Jest kimś innym. Nie mam nic wspólnego zarówno z nią, jaki i z całym tym okresem jej życia. W moim obecnym życiu liczą się tylko zwierzęta. Nic, co zdarzyło się przedtem, nie ma ze mną żadnego związku”


Klasyczny styl Brigitte Bardot

Dzięki swojej szalenie postępującej karierze Brigitte zdołała wypromować klasyczny, niesamowicie kobiecy styl, ochoczo odwzorowywany przez kobiety na przestrzeni lat. Z czym najbardziej kojarzymy Brigitte Bardot? Przede wszystkim z rozkloszowanymi spódnicami podkreślającymi talię. Brigitte słynęła także z lekko przydymionego makijażu oka – to ona przecież wypromowała smokey eye! Ciekawym faktem może okazać się również to, że to właśnie Brigitte wymarzyła sobie stworzenie słynnych balerinek! Aktorka rzadko kiedy decydowała się zakładać obuwie na obcasie, najczęściej sięgała po baleriny – może dlatego, że jako mała dziewczynka uczęszczała na lekcje baletu.Odwzoruj styl Brigitte Bardot

Marzysz o stworzeniu stylizacji w stylu Brigitte Bardot? Chętnie Ci w tym pomożemy! Przedstawiamy 10 charakterystycznych cech stylu ikony kobiecości!

Rozkloszowane spódnice

Aktorka je wprost uwielbiała! Rozkloszowane spódnice łączyła z koszulami, bluzkami i przylegającymi do ciała sweterkami.

Kratka Vichy

To właśnie Brigitte Bardot wypromowała kratkę Vichy. Na swój ślub w 1959 roku Brigitte założyła nic innego, jak właśnie sukienkę w biało-różową kratkę Vichy! Niesamowite, prawda?

Kropki i groszki

Brigitte dojrzała drzemiący w groszkach potencjał służący podkreśleniu kobiecości. Aktorka uwielbiała sukienki w groszki!

Podkreślona talia

Jak już wspominaliśmy, Brigitte uwielbiała podkreślać swoją słynną pięćdziesięciocentymetrową talię osy. Najchętniej sięgała po sukienki i spódnice uwydatniające kobiece kształty.Spodnie 7/8 typu cygaretki lub capri

Brigitte Bardot była jedną z tych kobiet, które wylansowały spodnie jako element damskiej garderoby. Najchętniej zakładała spodnie o długości 7/8. Taki właśnie model miała na sobie w filmie „I Bóg stworzył kobietę”. Były to czerwone spodnie w białe grochy

Balerinki

Buty wymyślone przez samą Brigitte, noszone przez nią już w 1956 roku. Po raz pierwszy aktorka założyła swoje baleriny do wspomnianych już czerwonych spodni w białe grochy. Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że jej pierwsze balerinki były w kolorze czerwonym!

Kapelusze

Dodatek, który nadawał Brigitte niesamowitej gracji, tajemniczości i powabu. Brigitte Bardot sięgała zarówno po kapelusze z ogromnym rondem, jak i nieco mniejsze cylindry.

Okulary

Jakie okulary najbardziej lubiła nasza ikona stylu? Oczywiście te o kocim kształcie!

Smokey Eye

Kultową cechą Brigitte Bardot był jej charakterystyczny makijaż. Aktorka zwykła (i wciąż to robi) malować kreskę na górnej i dolnej linii rzęs przy pomocy czarnej kredki bądź eyelinera. Aktorce zawdzięczamy także wymyślenie makijażu smokey eye.

„Artystyczny nieład” we włosach

Klasyczne uczesanie Brigitte Bardot przeszło do historii jako natapirowany „artystyczny nieład”. Aktorka czesała i czesze włosy delikatnie je tapirując i podpinając część włosów z tyłu. Warto także dodać, że to właśnie Brigitte promowała fryzurę typu „koński ogon”, potocznie nazywaną kucykiem.„Jestem taką samą kobietą jak każda inna”

Jeffrey Robinson – autor biografii o Brigitte Bardot – pisze:

„Niewiarygodna przygoda jej życia polegała na byciu kochaną i na poszukiwaniu miłości. (…) Gdy mówi się Brigitte, że jest kochana, jej oczy nabierają blasku i pada pytanie: C’est vrai? Czy to prawda? A kiedy potwierdzasz: Oui, c’est vrai – tak, to prawda, przez jedną krótką chwilę widzisz małą dziewczynkę, uwięzioną w sześćdziesięcioletniej [dziś 85-letniej – przyp. red.] kobiecie, której życie skradła sława, ale która tak naprawdę pragnęła tylko jednego – być kochaną”.

Mało która z nas myśląc o Brigitte Bardot zastanawia się jakie jest jej wnętrze. Najczęściej odwołujemy się do jej stylu, zachowania, wizerunku. A przecież z jakichś powodów aktorka porzuciła karierę, aby „narodzić się na nowo”. Jej słowa mówiące o tym, że jest taką samą kobietą, jak inne, porusza dogłębnie i skłania do refleksji. Jej życie wbrew pozorom nie polega na odgrywaniu ról filmowych, ale na „poszukiwaniu miłości”. To opowieść o każdej z nas…

Bibliografia:

Robinson, J. Brigitte Bardot. Wydawnictwo Amber. Warszawa, 1995. [tłum.: Pierzchała, J.]

View Comments (0)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top