Now Reading
Problemy w relacji? Sprawdź, czym są języki miłości!

Problemy w relacji? Sprawdź, czym są języki miłości!

języki miłości

Często wydaje nam się, że ukochana osoba mówi do nas zupełnie innym językiem. To możliwe! Ale jak się dogadać? Niezwykle pomocna w tym jest idea języków miłości. To nic innego jak języki, którymi posługuje się każdy człowiek w relacji. Autorem tego modelu jest Gary Chapman, amerykański antropolog i autor bestsellerowych książek. W swojej najbardziej znanej publikacji „5 języków miłości” opisał receptę na pojawiające się nieporozumienia i obojętność.


Co ważne, Chapman podkreśla, że poznanie języków miłości może uzdrowić każdą relację, nie tylko tę romantyczną. Jeśli nie dogadujesz się z siostrą, bratem, mamą, przyjaciółką czy babcią, koniecznie sprawdź, czym są języki miłości.Chapman pisze o językach miłości, jako o sposobach doświadczania miłości. Każdy z nas ma jedną dominującą lub dwie niemalże równe ze sobą drogi, którymi dociera do nas uczucie od bliskiej osoby. Jednak, aby z tej drogi korzystać, ukochana osoba musi ją znać. Jeśli nie jest świadoma tego, jaki jest nasz język miłości, będzie wyrażała miłość na oślep lub tak jak sama chciałaby otrzymywać miłość. Choćby z całego serca okazywała nam miłość na swój sposób, my i tak tego nie docenimy, ponieważ nie jest to nasz język miłości. A bardzo często zdarza się, że dobieramy się w pary z osobami „obcojęzycznymi”.


historia randek

Przyjrzyjmy się poszczególnym sposobom odbierania miłości opisanym w książce „5 języków miłości. Tajemnica miłości, która będzie trwała całe życie” Gary’ego Chapmana.


Języki miłości – wyrażenia afirmatywne

Czyli używanie budujących słów. To nic innego jak komplementy, pochwały, słowa ośmielające i czułe zwroty. Jeśli dominującym językiem miłości naszej drugiej połówki są wyrażenia afirmatywne, oznacza to, że powinniśmy jak najczęściej mówić do niej pozytywne rzeczy. Warto zacząć od pochwał za drobne, naturalne rzeczy – za zrobienie zakupów po drodze do domu czy skoszenie trawnika. Następnie słowa ośmielające, które mogą z niezwykłą mocą obudzić potencjał drzemiący w ukochanej osobie.Dobry czas

Czyli inaczej całkowite skupienie się na kimś. Nie chodzi o życie „obok siebie”, kiedy każdy zajmuje się swoimi sprawami i poświęca uwagę czemuś innemu, ale prawdziwie wspólne spędzanie czasu. Może to być wyjście do restauracji, podczas którego będziemy mogli patrzeć sobie w oczy i rozmawiać, ale możemy także wybrać domową wersję i usiąść na kanapie w salonie. Aby mówić do ukochanej osoby językiem dobrego czasu, powinniśmy także zainteresować się jej pasjami.


pani pozna pana
E-book „Pani pozna Pana” jest już dostępny w naszym sklepie internetowym.

Przyjmowanie podarunków

Język, który wiele osób odczytuje jako przejaw chciwości i próżności. Jeśli chcemy okazać miłość osobie mówiącej językiem podarunków, a do tej pory czuliśmy, że nie trafiamy w jej potrzeby, możemy stworzyć sobie listę i zapisać na niej drobne podarunki, które do tej pory się sprawdziły, sprawiając jej radość. Kiedy zbudujemy sobie taką bazę (cały czas otwartą na nowe pomysły) możemy regularnie z niej korzystać i okazywać miłość ukochanej osobie na co dzień. Jest to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy uważają się za niezbyt kreatywnych w dobieraniu prezentów. I wcale nie trzeba czekać na specjalną okazję, by dawać prezenty!Drobne przysługi

Czyli kochanie przez działanie. Wyniesienie śmieci, naprawienie starej lampki, posprzątanie garażu – to wszystko drobne przysługi, które wymagają zaplanowania i poświęcenia swojego czasu. Ważna jest jednak dobrowolność. Jeśli mężczyzna będzie kosił trawnik i mył samochód z „polecenia” kobiety czy wręcz jako potulną odpowiedź na postawione żądanie, być może cel kobiety zostanie osiągnięty – trawnik będzie skoszony, a samochód czysty. Trudno jednak szukać satysfakcji z takiego stanu rzeczy u osoby, która mówi językiem drobnych przysług. Co jednak robić, gdy „on się niczego nie domyśla”? Prosić, nie żądać. Jeśli żona poprosi męża, by w wolnej chwili przekopał grządki, zaś mąż znając język miłości żony, zrobi to już na drugi dzień – kobieta z całą pewnością poczuje się kochana i otoczona opieką.


historia randek

Języki miłości – dotyk

Wiele osób jest świadomych tego, jak ważny w relacji jest dotyk. Trzymanie się za ręce, głaskanie, przytulanie, pocałunki. Właśnie w ten sposób możemy trafić do serca native speakerów dotyku. Warto pamiętać o tym, że poszczególne części ludzkiego ciała są unerwione inaczej ze względu na różnice w rozmieszczeniu receptorów. Ponadto każdy człowiek posługujący się tym językiem ma własne najbardziej czułe miejsca. Warto zapamiętać reakcje ukochanej osoby na różne oblicza dotyku. Jak reaguje, gdy po mieście spacerujemy za rękę, czy uśmiecha się, kiedy przytuleni oglądamy film, czy poprawia jej się nastrój, kiedy dostaje buziaka po pracy. W przypadku dotyku należy być jednak szczególnie ostrożnym. Są osoby, które szczególnie cenią sobie brak dotyku i dominuje u nich inny język miłości.


historia randek

Języki miłości są ważnie nie tylko w relacjach romantycznych, ale także w przyjacielskich czy rodzinnych. Jeśli relacja na przestrzeni lat ewoluuje, mogą również następować rozbieżności komunikacyjne i pojawiać się konflikty, które wcześniej się nie zdarzały. Wynika to często ze zmian, które przechodzi każdy z nas. Ojczysty język miłości pozostaje ten sam, jednak druga osoba nie używa go już w stosunku do nas.


pani pozna pana

Tekst powyższego artykułu został zaczerpnięty z najnowszego e-booka wydawnictwa Enfemine pt. „Pani pozna Pana”. Jeśli takie treści są dla Ciebie inspirujące i chcesz lepiej poznać ukochaną osobę – ten e-book jest dla Ciebie. Znajdziesz go na naszej stronie w zakładce SKLEP

View Comments (0)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top