Now Reading
Ikony kobiecości: Audrey Hepburn

Ikony kobiecości: Audrey Hepburn

Niezależnie od tego czy preferujemy styl elegancki, czy nieco bardziej casualowy, wszyscy znamy i cenimy Audrey Hepburn – niepodważalną ikonę kobiecego stylu.


Ikona kobiecości

Audrey Hepburn kochamy nie tylko za niezwykły kunszt aktorski, czy właśnie styl, ale przede wszystkim za jej osobowość! Z pozoru dostojna i pewna siebie, wewnątrz delikatna niczym motyl. Choć to swojemu talentowi i szybkiemu rozwojowi kariery zawdzięcza największe znane publice sukcesy, szczęście definiowała jako bycie z mężem i synami w domowym zaciszu. Może właśnie ta definicja szczęścia była gwarantem tak spektakularnego sukcesu?


Audrey Hepburn – filmy

Audrey Hepburn zadebiutowała na ekranach kin w 1948 epizodyczną rolą stewardesy w komedii „Holenderski w 7 lekcjach”.  Jej rola była tak nieznaczna, że jej nazwisko nie zostało nawet uwzględnione w filmowej czołówce.

Kariera Audrey zabłysnęła dopiero w 1953 roku, po premierze filmu „Rzymskie wakacje”. Aktorka wcieliła się w rolę głównej bohaterki. Film odniósł ogromny sukces, a co za tym idzie – Audrey stała się nową gwiazdą Hollywood. Jednak dopiero lata 60-te zaowocowały najbardziej kultowymi filmami z udziałem aktorki.

W 1961 roku odbyła się premiera kulowego „Śniadania u Tiffany’ego”. To właśnie w tym filmie aktorka miała na sobie słynną stylizację złożoną z małej czarnej w połączeniu ze sznurem kontrastujących pereł. Również w „Śniadaniu u Tiffany’ego” podczas słynnej deszczowej sceny, Audrey wypromowała trencz – tak ubóstwiane klasyczne okrycie wierzchnie.W 1964 roku Audrey zagrała główną rolę w filmowej adaptacji musicalu „My Fair Lady” i dramatu „Pigmalion” autorstwa George’a Bernarda Shawa. Ekranizacja została nagrodzona prestiżowymi odznaczeniami, m. in. Oscarem i Złotym Globem.

Inne godne polecenia filmy z udziałem Audrey Hepburn to między innymi:

 • „Jak ukraść milion dolarów”,
 • „Powrót Robin Hooda”,
 • „Zabawna buzia”.

Sekrety stylu Audrey

Czym charakteryzował się klasyczny styl Audrey Hepburn? Przede wszystkim niesamowitą klasą, ponadczasową prostotą, klasyczną elegancją i niewymuszonym wdziękiem. Niewątpliwym atutem Audrey była jej samoświadomość. Aktorka doskonale wiedziała w czym wygląda dobrze, jakie kroje i wzory najbardziej jej służą.

Kolejnym sekretem klasycznego stylu Audrey Hepburn było kupowanie ubrań idealnie dopasowanych i niemalże skrojonych specjalnie do jej sylwetki. Audrey ochoczo inwestowała w ubrania od projektantów, wiedząc, że lepiej inwestować w jakość, a nie w ilość.


Odwzoruj styl Audrey!

 1. Pokochaj proste ubrania.
 2. Zaprzyjaźnij się z klasycznymi kolorami: bielą, beżem i czernią.
 3. Na wielkie wyjścia wybieraj „małą czarną” lub rozkloszowane spódnice połączone z prostymi bluzkami.
 4. Zakochaj się w dekolcie „w łódkę”.
 5. Stawiaj na proste ubrania i mocno kontrastujące dodatki.
 6. Zaopatrz się w perły i kolorowe apaszki.
 7. Niech klasyczny trencz stanie się Twoim ulubionym okryciem wierzchnim.
 8. Sięgaj po kapelusze.
 9. Stawiaj na delikatny makijaż.
 10. Uśmiechaj się!

Redakcja poleca


Audrey Hepburn – cytaty

 • „Wiem, że to zabrzmi strasznie nieciekawie, ale moja wizja raju to Robert i obaj moi synowie w domu.”
 • „Piękno kobiety nie przejawia się w ubraniach, które nosi, w jej figurze lub sposobie w jaki układa włosy. Piękno kobiety musi być widoczne w oczach, ponieważ są one drzwiami do jej serca – miejsca gdzie mieszka miłość.”
 • „Każdy człowiek od urodzenia jest zdolny do kochania. Musi jednak wytrwale ćwiczyć, tak jakby dbał o mięśnie.”
 • „Kiedy dorośniesz, odkryjesz, że masz dwie ręce: jedną, by pomagać sobie i drugą, by pomagać innym”
 • „Nigdy nie myślałam o sobie jako o ikonie. To co jest w umysłach innych ludzi, nie jest w moim. Ja po prostu wykonuję swoją pracę.”
 • „Żeby mieć piękne oczy, szukaj dobra w oczach innych. Żeby mieć piękne usta, wymawiaj tylko piękne słowa. I by zachować równowagę, idź naprzód w pewności, że nigdy nie jesteś sam.”

Bibliografia:

Luca, D. Audrey w domu. Wspomnienia o mojej mamie. Przepisy, zdjęcia, prywatne historie z życia Audrey Hepburn. Wydawnictwo Literackie, 2016.

View Comments (0)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top