Now Reading
Parasol – skąd się wziął i do czego kiedyś służył?

Parasol – skąd się wziął i do czego kiedyś służył?

Jednym z niezbędnych jesiennych atrybutów jest dobrej jakości parasol. Ale czy parasol chroni nas tylko przed deszczem? Dzisiaj jest dostępny do kupienia niemalże od ręki, jednak nie zawsze tak było. Czy wiesz, że niegdyś był towarem zarezerwowanym dla najbogatszych? O tym piszemy w dzisiejszym artykule – poznaj historię parasola!Parasol – etymologia

Co ciekawe, w zależności od kraju, nazwa tego przydatnego dodatku oznacza nieco inną ochronę. W wielu krajach jego nazwa wywodzi się od łacińskiego umbre, które oznacza cień. Stąd więc włoskie ombrello czy angielskie umbrella. Możemy wnioskować, że Włosi i Anglicy chronili się przede wszystkim przed słońcem! Jednak na przykład po francusku parasol to parapluie, zaś samo pluie oznacza deszcz. Co ciekawe, to właśnie określenie, spolszczone przez naszych przodków do słowa parapluj oznaczało ochronę przed deszczem. Używane było pod koniec XIX i na początku XX wieku, jednak ostatecznie się nie przyjęło do szerokiego użycia. Skąd więc znany nam parasol?


Słowo to bezpośrednio wywodzi się od innego włoskiego określenia – parasole. Jest to zlepek dwóch włoskich słów: para – przeciw i sole – słońce. Dosłownie jest to więc „słońcochron”.


Parasol – pochodzenie

Pewnie większość z nas kojarzy, że parasole wywodzą się z Chin. Już 4000 lat temu właśnie w Chinach, ale też w Egipcie i Mezopotamii rozpinane nad głowami władców miały za zadanie chronić ich przed palącym słońcem. W czasach, gdy opalenizna nie była pożądana, stanowiły symbol władzy i luksusu. I nie bez powodu – były prawdziwymi dziełami sztuki. Wykonane z natłuszczanego papieru i bardzo bogato zdobione cieszyły oko zarówno arystokratów, jak i podziwiających ich poddanych.


parasol

Parasol w Europie

Trudno jednoznacznie określić moment, w którym parasole pojawiły się w Europie po raz pierwszy. Można jednak z duża dozą pewności powiedzieć, że było to w XVI wieku i z początku trafiły do Włoch. Zyskując popularność na całym Starym Kontynencie, parasole pojawiły się u Ludwika XIV, który używał ich do ochrony przeciwsłonecznej swoich wspaniale upiętych peruk. Podobnie jak w Chinach, tutaj również były niezwykle kunsztownie wykonywane – najczęściej z jedwabiu. Ozdabiano je frędzelkami, kokardami, haftem lub nawet złotem i srebrem. Rączki były wykonywane z kości słoniowej i często grawerowane.


parasol

Kiedy parasol zaczął chronić przed deszczem?

W XVII wieku parasol przestał być dodatkiem wyłącznie dla bogaczy i trafił w ręce „prostego ludu”. A jak wiadomo – pospólstwo nie musiało chronić się przed słońcem, skoro i tak całymi dniami pracowało w polu. Chciało jednak dbać o odzież, która niszczeje pod wpływem silnych deszczy – i tak oto parasol zmienia zyskuje nowe zastosowanie.Pierwszy składany parasol

W maju 1715 paryski rzemieślnik Jean Marius opatentował we Francji składany parasol. To wydarzenie znacznie przyczyniło się do wzrostu popularności tego dodatku, zarówno jako ochrony przed słońcem, jak i przed deszczem. Był promowany jako praktyczny parasol kieszonkowy i składał się na 3 części. Marius w nagrodę za swój wynalazek, otrzymał monopol na produkcję składanych parasoli i był ich jedyny wytwórcą przez pierwsze 5 lat.Metalowy stelaż, którego używamy dzisiaj został zaś wynaleziony przez fachowca od kontrukcji stalowych, Samuela Foxa. Został zaś opatentowany przez Williama C. Cartera w USA. Jednak dopiero w 1920 roku nastąpił prawdziwy przełom w świecie parasoli. Niemiec Hans Haupt skonstruował pierwszy parasol, który otwierał się automatycznie. Od tej pory parasole były produkowane na znacznie szerszą skalę i można było je znaleźć w nawet najbardziej niezwykłych kolorach i wzorach.


Parasole w deszczowej Anglii

W deszczowej Anglii parasole długo uchodziły za atrybut wyłącznie kobiecy. Mężczyźni nie chcieli być porównywani do znienawidzonych Włochów, czyli „makaroniarzy”, więc woleli moknąć na deszczu. Również londyńscy dorożkarze były przeciwnikami parasoli, ponieważ te odbierały im zlecenia. Do tej pory, kiedy londyńczyków podczas spaceru złapał deszcz, czym prędzej łapali dorożkę i wracali do domu. Wraz ze spopularyzowaniem się parasoli, mogli kontynuować spacer, bez obawy przed doszczętnym przemoknięciem.


parasol

Zmienił to dopiero podróżnik Jonas Hanway. Był to dżentelmen słabego zdrowia, który postanowił, że mimo drwin i szyderstw, będzie zawsze zabierał ze sobą parasol. Na pierwszy taki spacer udał się w 1750 roku i został wówczas wygwizdany przez przechodniów. Jednak w chwili śmierci Hanway’a w 1786 roku bez parasola nie wychodził z domu już żaden dżentelmen.


A jakie są dzisiejsze parasole?

Z zależności od potrzeb i preferencji, możemy wybrać jeden z kilku rodzajów parasoli:

składany, który jak sama nazwa wskazuje, składa się do bardzo niewielkich rozmiarów i można go włożyć na przykład do torebki;

manualny, czyli taki, który należy otwierać i zamykać samodzielnie;

półautomatyczny, to ten, który otwiera się po naciśnięciu umieszczonego na rączce przycisku, jednak należy go złożyć bez pomocy automatu;

automatyczny, czyli taki, w którym przycisk zarówno otwiera, jak i zamyka parasol.


parasol
fot. Aeterie.com

Oczywiście możemy również kupić parasole ogrodowe, plażowe, tarasowe, czyli wszystkie te, które chronić przed słońcem lub deszczem, ale nie trzeba ich trzymać bezpośrednio nad głową. Każda mama z pewnością też wie o parasolach do wózka, które w bezpieczny sposób chronią naszego maluszka przed promieniami słonecznymi.


Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie ciekawy i zapamiętasz co nieco o historii parasola! Jesień już naprawdę niedługo, więc to odpowiedni moment, żeby znaleźć idealny parasol dla niego i dla niej.

View Comments (0)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top