Now Reading
Jak być bardziej oszczędnym? Proste rady, dzięki którym dowiesz się, jak oszczędzać pieniądze!

Jak być bardziej oszczędnym? Proste rady, dzięki którym dowiesz się, jak oszczędzać pieniądze!


Chyba każda z nas ma czasem poczucie, że pieniądze gdzieś uciekają. A przecież chciałybyśmy być dobrymi paniami domu, które prowadząc gospodarstwo domowe kontrolują jego przychody i wydatki. Chcesz poznać proste sposoby, które pomogą Ci oszczędzać pieniądze w domu? Zapraszamy do lektury!


Żeby oszczędzać, musisz wiedzieć, ile Wasza rodzina ma pieniędzy

Możesz pomyśleć – po co? Otóż znacznie łatwiej jest znaleźć luki w budżecie domowym, jeśli wiesz, ile on dokładnie wynosi. Jeśli Wasz główny dochód to pensja męża – jest dość łatwo, bo co miesiąc stała kwota wpływa na konto. Trudniej się robi, kiedy pieniądze pochodzą z prowadzonej przez niego firmy czy z kilku różnych źródeł. Jeśli nie określicie, ile dokładnie wynoszą zarobki firmy i dochód męża, nie będziesz mogła wdrożyć planu oszczędzania. Łatwo wciąż powtarzać „nie wiem jak oszczędzać pieniądze”, jeśli nie wiesz, ile tak naprawdę ich posiadacie.


jak oszczędzać pieniądze

Chcesz oszczędzać – zapisuj wydatki!

Znając kwoty, które są Wam niezbędne na poszczególne dziedziny życia, będziesz mogła porównać je z tym, ile do tej pory na nie wydawaliście. Może nie wszystkie wydatki były racjonalne? Jeśli spytamy naszych mam i babć, z pewnością podpowiedzą nam metodę zbierania paragonów i zapisywania wydatków w zeszycie. Teraz jednak mamy olbrzymie ułatwienia. W Internecie można znaleźć całe mnóstwo aplikacji, które pomogą Ci kontrolować wydatki – podliczą, przydzielą do właściwej kategorii i ostrzegą przed przekroczeniem budżetu. Możesz również korzystać z nieco bardziej tradycyjnego arkusza Excel, który łatwo jest zaprojektować pod potrzeby swojego gospodarstwa domowego. Nagle okazuje się, że oszczędzanie nie jest takie trudne!Ustal kwotę, którą będziecie odkładać…

… i choćby nie wiem co – trzymajcie się jej. Możesz założyć specjalny fundusz oszczędnościowy, gdzie ta kwota będzie co miesiąc wędrować. Polecamy jednak również założenie sobie kilku takich funduszy, każdy na inny cel. Jeśli co miesiąc będziecie odkładać 50 zł na fundusz remontowy, 100 zł na wakacje i 50 zł na fundusz samochodowy, po kilku miesiącach uzbierasz całkiem porządne kwoty. Pomogą Ci one łatwiej przejść przez trudny miesiąc, kiedy na przykład dzień po dniu zepsuje się i lodówka, i samochód. Najważniejsze to być systematycznym!Rób listę na zakupy i NIE trzymaj się jej!

Jak to? Dlaczego miałabyś nie trzymać się listy? Pomyśl, po co ją robisz. Najczęściej po to, żeby niczego nie zapomnieć, a jednocześnie nie kupować pod wpływem chwili. Czy to jednak najlepsze rozwiązanie? Nie zawsze. Warto korzystać z promocji, które z założenia są ograniczone czasowo. Jeśli na liście zapiszemy sobie tylko produkty, których potrzebujemy w danym momencie lub może z kilkudniowym zapasem, możemy przegapić okazję kupienia czegoś dużo taniej. Tyczy się to najczęściej kosmetyków i chemii domowej. Warto kupować je na zapas, kiedy są w promocji, bo i tak wiemy, że będą potrzebne. Unikamy wtedy również kupowania nagle w najdroższym sklepie osiedlowym, „bo właśnie skończył się szampon”.

Czytaj dalej:

Naturalne sposoby czyszczenia: 3 niesamowite produkty, które znajdziesz w każdym domu


Szukaj różnych źródeł, aby oszczędzać pieniądze

Jak wiadomo, cierpliwość popłaca. Jeśli nie wiesz, jak oszczędzać pieniądze, spójrz na to, co pochłania ich najwięcej. Staraj się cierpliwie szukać tego, co możesz kupić taniej, a jednocześnie nie tracić na jakości. Mowa tu w szczególności o ubraniach – możesz kupić swoje ulubione marki w niższych cenach na grupach sprzedażowych czy za pomocą dedykowanych aplikacji. Często można kupić prawdziwe perełki od osób, które na przykład nie trafiły z rozmiarem ubrania i nie zdążyły go zwrócić. Ważne, aby być cierpliwym i nie kupować pochopnie, bo możesz być pewna, żeby wybierając ubrania na szybko, bez przemyślenia, więcej stracisz, niż zyskasz.Oszczędzanie pieniędzy w domu nie jest tak trudne, jakby się mogło wydawać! Spójrz, żadna z przedstawionych przez nas rad nie kazała Ci rezygnować z przyjemności. Pamiętaj, że aby być bardziej oszczędną, musisz dbać o systematyczność. Powodzenia!

View Comment (1)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top