Now Reading
Domowe przetwory – dlaczego warto je robić?

Domowe przetwory – dlaczego warto je robić?

Trwa idealny czas na przygotowywanie przetworów na zimę. Wiele osób z sentymentem wspomina domowe przetwory na zimę robione przez mamy i babcie, lecz tylko niektóre gospodynie decydują się kontynuować tę tradycję z swoich domach. Przetwory mają jednak ogromną liczbę zalet – poznaj je już dzisiaj i przygotuj się na zimę!



Smaki lata zamknięte w słoikach

Do słoików możemy włożyć naprawdę wiele pysznych i bogatych w witaminy owoców oraz warzyw. W miesiącach zimowych, w których nie mamy dostępu do świeżych warzyw pochodzenia krajowego, własnoręcznie zrobione przetwory są na wagę złota. Stanowią wszakże cenne źródło witamin i minerałów. Nie jest tajemnicą, że produkty sprowadzane masowo z zagranicznych szklarni zawierają niewielkie ich ilości. Warto więc mieć w domu coś, dzięki czemu także zimą będziemy jeść zdrowo. Mogą nam w tym pomóc domowe przetwory poddane pasteryzacji.


Domowe przetwory – pasteryzacja

Nazwa tego procesu pochodzi od nazwiska wynalazcy Ludwika Pasteura, któremu zawdzięczamy między innymi szczepionkę na wściekliznę. Pasteryzacja niszczy większość drobnoustrojów powodujących psucie się żywności, a przy tym zachowuje smak, zapach oraz zawarte w niej witaminy. Jest także skutecznym zabezpieczeniem kwaśnych przetworów przed salmonellą i gronkowcem. Cały proces jest bardzo prosty – należy szczelnie zamknąć produkty (np. w mocno zakręconym słoiku) i odpowiednio ogrzewać przez kilkanaście minut. Najlepszym na to sposobem jest umieszczenie słoików w garnku z wodą i gotowanie ich razem. Równie skuteczne jest też umieszczanie bardzo gorącego przetworu (dżemu, soku) bez późniejszego gotowania słoików w garnku. Niezależnie od wybranej metody, pamiętaj, by dobrze wyparzyć słoiki przed napełnieniem! Później należy jeszcze mocniej dokręcić słoiki i odwrócić je do góry dnem. W tej pozycji powinny stać co najmniej 24 godziny.



Domowe przetwory na zimę naturalnie i po swojemu

Ogromną zaletą domowych przetworów jest dowolność, z jaką możemy je robić. Mamy kontrolę zarówno nad smakiem, jak i jakością. W dżemach, marmoladach i sokach możemy swobodnie dozować ilość cukru, intensywność i konsystencję. Przetwory z ogórków, cukinii czy pomidorów również przygotowujemy według własnego uznania i preferencji. Ponadto dokładnie wiemy, co znajduje się w słoikach – dzięki temu bez obaw o szkodliwe konserwanty możemy podać je dzieciom. A gdzie najlepiej kupować owoce i warzywa na domowe przetwory? W składniki warto zaopatrywać się na targach i bazarkach, o ile pochodzą one z upraw ekologicznych lub innych, znanych nam źródeł – wówczas będziemy jeszcze spokojniejsi o to, co znajduje się w naszych przetworach.



Domowe przetwory… jesienią?

Czy domowe przetwory to typowo letnie zajęcie? Zdecydowanie nie! Niewątpliwie część produktów ma swój sezon latem. Robimy więc przetwory z ogórków, truskawek, malin, czereśni, wiśni, gruszek czy porzeczek. Co jednak możemy robić jesienią? Przede wszystkim przetwory z dyni, grzybów, papryki, śliwek, mięty, aronii, winogron, jabłek, żurawiny czy dzikiej róży. Sezon na przetwory może więc trwać długie miesiące, podczas których coraz bardziej będziemy dochodzić do wprawy!



Zapasy na trudne czasy

Pandemia pokazała nam, że produkty z długim terminem ważności zgromadzone w domu mogą okazać się zbawieniem w razie wystąpienia nagłej, trudnej sytuacji. Pamiętamy przecież puste sklepy w pierwszych dniach i tygodniach pandemii! Wiele osób ruszyło do sklepów z obawy przed utrudnionym dostępem do stałych dostaw żywności, podczas gdy rodziny ze spiżarnią pełną przetworów mogły odetchnąć spokojniej! Oczywiście słoiki nie zapewnią nam wszystkich niezbędnych składników, ale z pewnością pomogą zdrowo się żywić nawet w tak trudnej sytuacji.



Rozrywka dla całej rodziny

Warto wspomnieć też o tym, że w robieniu przetworów domowych może brać udział cała rodzina. Drylowanie wiśni, szypułkowanie owoców, upychanie ogórków do słoików, doglądanie bulgoczącego na kuchni dżemu… Pracy przy przetworach jest niemało, więc każda para rąk się przyda. Godnym uwagi jest fakt, że mamy niepowtarzalną okazję do kultywowania lokalnych tradycji i przekazywania dzieciom przepisów krążące w rodzinie od pokoleń. Domowe przetwory to też lekcja cierpliwości – nie każdy z nich jest gotowy do spróbowania od razu po zrobieniu, na niektóre trzeba czekać tygodniami… Jednak aromatyczne zapachy unoszące się w całym domu podczas wielogodzinnej pracy wynagradzają to oczekiwanie!



Domowe przetwory – przepisy

Zastanawiasz się nad tym, jakie zrobić przetwory? Poszukujesz inspiracji? Oto nasze propozycje:

1. Syrop z mięty

Składniki:

– 2 l wody

– 0,5 kg cukru

– 0,5 łyżeczki kwasku cytrynowego

– 30 gałązek mięty ekologicznej

(W razie potrzeby zwiększ ilość przy zachowaniu podanych proporcji)

Przygotowanie:

Wodę zagotuj z cukrem i kwaskiem cytrynowym.

– Do otrzymanego roztworu dorzuć gałązki mięty.

– Odstaw całość na 24 godziny.

– Po tym czasie odcedź syrop i zagotuj.

– Gorący syrop przelej do niewielkich słoików, mocno zakręć i odstaw dnem do góry na kolejne 24 godziny.

Syrop z mięty stanowi doskonały, orzeźwiający i zdrowy dodatek do herbaty czy wody.

Sprawdź: Aromatyczna zimowa herbata – przepis




2. Dżem truskawkowo-rabarbarowy

Składniki:

– sok wyciśnięty z 1 cytryny

– 1,6 kg truskawek

– 0,4 kg rabarbaru

– 0,7 kg cukru

(W razie potrzeby zwiększ ilość przy zachowaniu podanych proporcji)

Przygotowanie:

Umyte i odszypułkowane truskawki podgrzewaj na wolnym ogniu do rozpuszczenia się cukru.

– Dodaj sok z cytryny.

– W tym czasie rabarbar umyj, obierz ze skórki i pokrój na plasterki o grubości ok. 0,5 cm.

– W oddzielnym naczyniu gotuj pokrojony rabarbar, aż stanie się bardzo miękki.

– Potem połącz truskawki i rabarbar, smaż na małym ogniu ok. 1,5 godziny (dżem musi zrobić się gęsty i dość ciemny).

– Gorący dżem przełóż do słoików, mocno zakręć i odstaw dnem do góry na 24 godziny.

Dżem truskawkowo-rabarbarowy pachnie latem i zapewnia odrobinę letniej słodyczy w długie, zimowe wieczory.



3. Pomidory w słoiku – idealny zamiennik dla pomidorów w puszce!

Składniki:

– 3 kg pomidorów ekologicznych

– 1 łyżeczka soli

– 1 łyżeczka cukru

Przygotowanie:

– Pomidory zalej wrzącą wodą i obierz ze skórki.

– Obrane pomidory pokrój na ćwiartki i włóż do dużego garnka.

– Następnie gotuj na wolnym ogniu aż puszczą sok, dodaj sól i cukier.

– Gorące pomidory przełóż do słoików, mocno zakręć i odstaw dnem do góry na 24 godziny.

Zupa krem, sos do makaronu czy klasyczna pomidorówka – już nie musisz kupować pomidorów w puszce!


domowe przetwory

To tylko 3 propozycje, ale możliwości jest dużo więcej! Jeśli masz ulubiony owoc lub warzywo i chciałabyś je jeść również zimą – koniecznie poczytaj o przetworach z niego. Niemalże wszystko da się zamknąć w słoiku – ogranicza Cię więc tylko wyobraźnia.

View Comments (0)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top