Now Reading
Pielęgnacja cery – jak dbać o skórę jesienią?

Pielęgnacja cery – jak dbać o skórę jesienią?

pielęgnacja cery

Wakacje nieodwołalnie dobiegły końca! Przez ten czas nasza skóra często i długo była wystawiana na działanie słońca, wiatru i słonej wody. Należy jej się odpoczynek! Jesień jednak nie jest najdoskonalszą porą roku na wypoczynek dla naszej cery – często nawet w pozornie słoneczne dni całkiem znienacka spada temperatura, co powoduje zewnętrzne przesuszanie. Brak upałów nie motywuje nas także do regularnego nawadniania, co z kolei szkodzi naszej cerze od wewnątrz. Pielęgnacja cery jesienią jest jednak niezwykle ważna! Przeczytaj kilka naszych porad i dowiedz się, jak dbać o cerę jesienią.


pielęgnacja cery

Przede wszystkim – nawilżenie

Nie tylko promienie słoneczne powodują wysuszanie się skóry, ale także nagrzane kaloryferami powietrze w naszych domach i mieszkaniach. Z tego powodu nasza skóra – zarówno na twarzy, jak i na całym ciele – potrzebuje dodatkowego nawilżenia. Trzeba ją jednak odpowiednio dobrać, ponieważ inna będzie pielęgnacja cery trądzikowej, inna – cery naczynkowej, a jeszcze inna – pielęgnacja cery tłustej. Najlepiej to zrobić z pomocą specjalisty, który zna się na dobrych kosmetykach i dobierze je do nas indywidualnie. Nie polecamy eksperymentowania na sobie – może się to skończyć nieprzyjemnymi podrażnieniami!


Pielęgnacja cery od wewnątrz!

Obfite nawadnianie to prosty i szeroko dostępny kosmetyk, który zadba o kondycję naszej skóry. Już niewielkie odwodnienie, czyli niedobór wody w organizmie, objawia się suchością, pieczeniem, a nawet łuszczeniem się skóry. Są różne sposoby określania ilości wody, jaką powinniśmy przyjmować każdego dnia, aby bilans wodny w naszym organizmie utrzymywał się na odpowiednim poziomie. Jednym z nich jest pomnożenie masy swojego ciała przez współczynnik 0,03. Oznacza to, że na każdy kilogram swojego ciała powinniśmy przyjąć 30 ml płynów. Łatwo policzyć, iż na przykład kobieta ważącą 60 kg powinna wypijać 1,8 l wody dziennie.



Akcja regeneracja

Aby skóra zmęczona letnimi przygodami mogła wrócić na dobre tory, musimy zadbać o skuteczną jej regenerację. Idealne do tego będą kosmetyki z witaminą A – zapewnią ukojenie, głęboko nawilżą i natłuszczą. W zależności od tego, co dokładnie jest nam potrzebne, możemy zaopatrzyć się w kremy, maści lub tabletki lub… pójść do warzywniaka! Witamina A obficie występuje w marchwi, szpinaku, pomidorach, dyni, jarmużu, śliwkach czy wiśniach. Warto po nią sięgnąć!


Codzienna pielęgnacja cery – delikatny demakijaż

Jeśli malujesz się na co dzień, demakijaż jest już prawdopodobnie częścią Twojej codziennej rutyny. Jak jednak zmywać makijaż, tym samym nie podrażniając cery? Jesienią szczególnie ważna jest warstwa hydrolipidowa, która chroni twarz przed uszkodzeniami i podrażnieniami. Aby jej nie naruszać, nie możesz zbyt agresywnie zmywać makijażu płatkami kosmetycznymi ani używać peelingów gruboziarnistych. Jesienią powinnaś wybierać delikatne płyny micelarne. Jeśli jednak chcesz zmyć mocny, wodoodporny makijaż, sięgnij po wygładzający olejek do demakijażu, który nie wymaga intensywnego tarcia! Wystarczy, że nasączony nim wacik przyłożysz do cery i przytrzymasz.



Pielęgnacja cery – naturalne kosmetyki

Kosmetyki, których używamy w jesiennej pielęgnacji powinny być mocno nawilżające. Wybierając te na bazie zdrowych, roślinnych składników, dodatkowo zapewniamy sobie naturalne, ale aktywne działanie, które pozwoli nam głęboko zadbać o cerę jesienią. Są proste w składzie, nie zawierają zbędnych, chemicznych składników. I nie jest prawdą, że na duże problemy należy stosować mocne kosmetyki laboratoryjne. Również te na bazie ziół, stosowane regularnie mogą poradzić sobie z poważnymi zmianami skórnymi i przywrócić cerze naturalny blask.



Nie jest prawdą, że na duże problemy należy stosować mocne kosmetyki laboratoryjne.


Pielęgnacja cery alergicznej

Ważna jest także pielęgnacja skóry alergicznej – trzeba to robić bardzo ostrożnie. Niepokojące objawy skórne mogą pojawiać się po użyciu kosmetyków z najczęściej uczulającymi składnikami: lanoliną, pigmentami w kosmetykach kolorowych czy z konkretnymi zapachami. Mogą jednak także mieć swoje źródło w alergiach pokarmowych – wówczas najpewniej zaobserwujemy je niedługo po spożyciu konkretnego alergenu. Kosmetyki dla alergików powinny być hipoalergiczne, bezzapachowe, przeznaczone do skóry atopowej. 


pielęgnacja cery

Co jeszcze możesz zrobić dla swojej cery?

Oprócz nawadniania i pielęgnacji odpowiednimi kosmetykami, możemy podjąć jeszcze kilka działań, które pomogą nam zadbać o cerę jesienią. Oto kilka naszych rad:

– Wysypiaj się. Zaobserwuj, ile snu potrzebuje Twój organizm, by się zregenerować i rób wszystko, by długi, zdrowy sen był nawykiem, a nie luksusem. Więcej o higienie snu przeczytasz tutaj: Higiena snu – jak spać, żeby się wyspać?

– Dbaj o dietę. Ogranicz słodycze, wysoko przetworzoną żywność i alkohol – stosuj zasadę „Jesteś tym, co jesz”.

– Masuj twarz. Poświęć kilka minut dziennie na delikatny masaż twarzy – wpłynie to pozytywnie zarówno na Twoje samopoczucie, jak i na stan cery.

– Korzystaj ze słońca. Pamiętaj, żeby opalać się zdrowo i z umiarem, ale nie daj sobie wmówić, że promienie słoneczne wyłącznie szkodzą naszej skórze! To świetny sposób, aby w naturalny sposób zaczerpnąć witaminy D3, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.

– Ogranicz stres. Być może jest to bardzo banalna rada, ale sama spróbuj, a zobaczysz, jak wewnętrzny spokój pozytywnie wpłynie to na Twoją skórę. Czytaj więcej: Jak odzyskać wewnętrzny spokój?

– Praktykuj wdzięczność. Pozytywne myślenie i wdzięczność za codzienne radości to cudowne kosmetyki, które sprawią, że Twoja cera będzie promienista i naturalnie rozświetlona.


Pielęgnacja cery jesienią nie jest łatwa i z pewnością wymaga naszego zaangażowania. Warto jednak poświęcić jej więcej uwagi – kiedy cera jest zdrowa i promienista, od razu wyglądamy i czujemy się lepiej. Skorzystaj z naszych porad i zacznij już dzisiaj!

View Comments (0)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top