Now Reading
Skórzany pasek w sukience – dodatek, którego potrzebujesz!

Skórzany pasek w sukience – dodatek, którego potrzebujesz!

Przyjęło się sądzić, że skórzany pasek to typowy dodatek do spodni – dzięki nim trzymają się na swoim miejscu i nie spadają. I w wielu przypadkach, szczególnie u mężczyzn, jest to prawda. Warto jednak spojrzeć na skórzany pasek z nieco innej strony – jako atut pięknej, eleganckiej sukienki. Jaką jednak rolę spełnia skórzany pasek w sukience, skoro nie ma potrzeby trzymania niczego? O tym piszemy w dzisiejszym artykule.


Krótka historia skórzanego paska

Trudno jednoznacznie powiedzieć, kiedy skórzany pasek wszedł do codziennego użycia. Już wieki temu stosowano różnego rodzaju paski, które miały dwa główne zadanie: łączyć niezszyte ze sobą elementy odzieży oraz podtrzymywać te, które były za duże i niedopasowane. W drugiej połowie XII wieku, kiedy zaczynano nosić coś, co dzisiaj znamy jako spodnie, pasek grał ogromną rolę. Zanim zaczęto zszywać ze sobą nogawki, przez wiele lat noszono oddzielne nogawice, które były po prostu rurami materiału. Aby trzymały się w miejscu, przypinano je więc do specjalnego paska, noszonego pod tuniką.Później, gdy powszechne stały się jednoczęściowe spodnie, pojawił się nowy problem: nie wszyscy mogli pozwolić sobie na kupno dopasowanych spodni w odpowiednim rozmiarze. Nie było przecież fabryk szyjących odzież na masową skalę – zajmowali się tym krawcy, którzy wszystko robili ręcznie. Biedniejsi obywatele ratowali się więc paskiem, który pozwalał utrzymać w ryzach nawet sporo za duże spodnie.Jak to z wieloma sprawami bywa, odzież i dodatki stanowiły początkowo funkcję wyłącznie praktyczną. Dopiero z czasem, gdy zaczęto szukać przyczyn problemów, elementy służące jako rozwiązanie mogły zmienić swoją rolę: dzięki nowym materiałom oraz technologiom stało się możliwe szycie bardziej dopasowanych spodni, pasek przestał więc pełnić rolę jedynie praktyczną – mógł stać się ozdobą.


skórzany pasek

Skórzany pasek w sukience?

W przypadku mężczyzn sprawa jest jasna – skórzany pasek z klamrą to niemalże obowiązkowy element klasycznej męskiej stylizacji. Pełni on tam głównie funkcję ozdobną (choć nie zawsze!). A co z sukienkami? Czy skórzany pasek w sukience to tylko ozdoba? Oczywiście, że nie!

Warto podkreślić, że skórzany pasek damski jako dodatek do sukienki, to przede wszystkim ogromna zaleta dla kobiecej sylwetki. Idealnie odcina ją w połowie, sprawiając, że proporcje są zachowane, a ciało wygląda bardzo lekko. Dzięki niemu sylwetka naturalnie się formuje.


Subtelna pozioma linia paska daje efekt harmonii w całej sylwetce i pięknie podkreśla talię.


Męskie paski charakteryzują się widoczną, czasem wręcz przerysowaną klamrą lub zapięciem. Ma to swój urok! W przypadku damskich stylizacji, do których skórzany pasek ma być magicznym, ale jednak subtelnym dodatkiem, warto postawić na te modele pasków, których sprzączki nie rzucają się aż tak w oczy.


fot. aeterie.com

Jak wybrać skórzany pasek?

Skórzany pasek doskonale sprawdzi się zarówno w prostych stylizacjach, których będzie ozdobą, jak i w tych bardziej szykownych. Trzeba jednak pamiętać o tym, by odpowiednio dobrać jego szerokość – bardzo wąski pasek idealnie skomponuje się ze szczupłymi sylwetkami, zaś nieco szerszy – przy bardziej krągłych kształtach.


skórzany pasek
fot. aeterie.com

Warto zwrócić również uwagę na kolor – skórzany pasek możemy kupić zarówno w stonowanych, jak i w bardziej szalonych barwach. Do wyboru są również paski błyszczące, z ćwiekami czy cekinami. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że sukienki w wyrazistych kolorach – krwistej czerwieni, mocnym różu czy intensywnym błękicie – nie polubią się z mocno zauważalnym paskiem. Do takich kolorów najlepszym wyborem będzie brązowy, czarny lub beżowy pasek.


Uniwersalny skórzany pasek

Na szczęście klasyczny pasek skórzany jest bardzo uniwersalny. Może zarówno być uroczym dodatkiem do sukienki, jak i spełniać swoją pierwotną rolę, kiedy zechcemy założyć spodnie i je utrzymać w ryzach.

Czy ten piękny efekt odcięcia w talii uzyskamy tylko w sukience? Oczywiście, że nie! Pasek możemy dodać również do klasycznej spódnicy połączonej z koszulą. Taki zestaw sam w sobie pozwala dostrzec podkreśloną talię, jednak skórzany pasek dodatkowo spotęguje to wrażenie, jednocześnie dodając nam elegancji.


skórzany pasek
fot. aeterie.com

Pasek doskonale sprawdzi się także w lekkich, zwiewnych sukienkach. Często ich krój gubi nasza talię i zakłamuje całą sylwetkę. Ratunkiem jest jednak pasek, który, choć naprawdę niewielki, może odmienić cały strój. Dzięki niemu możemy także dodać kobiecego elementu w sukienkach zbyt dużych lub niedopasowanych.


Idealny skórzany pasek

Jaki powinien być ten jeden jedyny, idealny skórzany pasek? Przede wszystkim powinien być dobrej jakości, czyli ze skóry naturalnej! Tylko ona zapewni nam trwałość i bezpieczeństwo – im lepsza skóra, z której zrobiony jest pasek, tym mniejsze zagrożenie, że kiedyś nas zawiedzie. Dobry pasek skórzany powinien być odporny na rozciąganie czy przetarcia.


skórzany pasek
fot. aeterie.com

Za długi, za krótki…

Warto zwrócić uwagę na liczbę dziurek – w standardowych paski jest ich zazwyczaj nieparzyście: 5, 7 lub 9. Oczywiście pasek w sukience będzie noszony w talii, czyli tam, gdzie obwód u kobiet jest mniejszy niż na biodrach. Na szczęście większość dostępnych na rynku pasków zakłada duża tolerancję zarówno na plus, jak i na minus. Oznacza to, że spokojnie możemy używać tego samego paska do sukienki, jak i do spodni.Co jednak zrobić, gdy zabranie nam dziurki? Jeśli nie chcemy zniszczyć sobie paska, nie powinniśmy zabierać się do tego bez odpowiednich narzędzi! Możemy zakupić specjalny dziurkacz, który ma podobny mechanizm, jak klasyczny dziurkacz do papieru, jednak ma znacznie ostrzejszy nożyk. Dzięki temu możemy zrobić sobie dodatkową dziurkę w pasku, jednocześnie go nie niszcząc. Zdecydowanie odradzamy kombinowanie z nożem czy gorącym gwoździem – oprócz nieestetycznej, poszarpanej dziurki, grozi to uszkodzeniem struktury całego paska, a tym samym wystawieniem go na dalsze zniszczenia.


skórzany pasek
fot. aeterie.com

Jeśli jednak nie chcemy zajmować się tym samodzielnie, wystarczy udać się do kaletnika. Ekspert od wyrobów skórzanych z pewnością zrobi nam dodatkowe dziurki w pasku z dużą wprawą, dzięki czemu nikt nie zorientuje się, że pierwotnie pasek miał ich mniej.


Skórzany pasek to obowiązkowy element klasycznej, kobiecej garderoby. Może pełnić zarówno funkcję praktyczną i trzymać nam to, co chcemy utrzymać, ale również być piękną ozdobą całej sylwetki. Gorąco zachęcamy do łączenia go z sukienkami – kto raz spróbuje tego połączenia, od razu się w nim zakocha!

Czytaj więcej: Skórzana torebka – jak o nią dbać, by służyła latami

2 komentarze

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top