Now Reading
Kapelusz fedora – dlaczego jest tak wyjątkowy?

Kapelusz fedora – dlaczego jest tak wyjątkowy?

W trakcie poszukiwań idealnego nakrycia głowy stanowiącego dopełnienie eleganckiej stylizacji, z pewnością trafimy na szeroki wybór kapeluszy. Nic dziwnego – wszakże odpowiednio dobrane kapelusze mogą całkowicie odmienić zwyczajny, codzienny strój i dodać prawdziwego szyku. Na szczególną uwagę zasługuje jednak specjalny rodzaj kapelusza – kapelusz fedora. Czy wiesz, co to za nakrycie głowy i czemu zawdzięcza swoją nazwę?Kapelusz fedora – co to znaczy?

Jest to rodzaj kapelusza z rondem, który łatwo rozpoznamy na ulicy ze względu na charakterystyczną wklęsłą fałdę wzdłuż główki. Jego nazwa pochodzi od imienia głównej bohaterki sztuki francuskiego dramaturga Victoriena Sardou z 1882 roku. Henriette-Rosine Bernard, która zagrała tytułową księżniczkę Fedorę Romazową, zaprezentowała właśnie takie nakrycie głowy, zbierając wiele pochlebnych opinii dla całej swej kreacji. Był to moment przełomowy w historii fedory. Widzowie, którzy mieli okazję oglądać kapelusz na żywo, czym prędzej gnali do modystów i prosili o wykonanie nakrycia głowy właśnie na wzór Fedory Romazowej.


Fedora – kapelusz gangsterów?

Nie da się ukryć, że popularność tego modelu kapelusza wzrastała za każdym razem, gdy zaczynała go nosić jakaś znana osobistość. Al Capone, Michael Jackson czy Johnny Depp to tylko niektóre sławne postacie, które upodobały sobie ten konkretny model kapelusza. Lecz to Indiana Jones, czyli znany filmowy poszukiwacz skarbów sprawił, że w latach 70. ubiegłego wieku kapelusz fedora przestał był kojarzony z gangsterami i stał się nakryciem głowy dla wszystkich. Dzisiaj fedora to przede wszystkim symbol klasycznej elegancji. Czy noszą go jedynie mężczyźni? Zdecydowanie nie! Dużym zainteresowaniem cieszy się również kapelusz fedora damski, który nadaje kobiecym stylizacjom wyjątkowego charakteru.Kapelusz fedora – jak nosić?

Oprócz charakterystycznego wklęśnięcia, fedora ma także zazwyczaj dwie symetryczne fałdy w przedniej części kapelusza. Rondo z przodu lekko opada, zaś z tyłu – podnosi się. Często tylna część ronda jest nawet lekko zagięta do góry. Jednak ile osób, tyle sposobów noszenia fedory! Ogromną zaletą fedory jest jej uniwersalność. Śmiało można rzec, że w tym modelu kapelusza do twarzy jest praktycznie wszystkim. Można go dowolnie stylizować – wybierać egzemplarze z mniejszą lub większą tasiemką, nosić bardziej nasunięty na czoło lub przechylony na jeden bok. Odważni decydują się również na kwiaty czy pióra umieszczone przy rondzie kapelusza. Możliwości jest naprawdę wiele!Obserwując osoby, dla których fedora jest niemalże nieodzownym elementem kreacji, od razu zauważamy specjalny sposób trzymania fedory. Kapelusz łapie się od góry, korzystając z charakterystycznego zagłębienia. Nie należy trzymać fedory za rondo, jak wiele innych znanych nam modeli kapeluszy.Zalety fedory

Poza wspomnianą już uniwersalnością, kapelusz fedora ma również szereg innych zalet. Indiana Jones pokazał nam, że jest to kapelusz, który sprawdzi się w każdych okolicznościach – i to dosłownie. Możemy nosić go zarówno na co dzień, jak na bardziej wyjątkowe okazje. Jego wyjątkowy krój podkreśla również rysy twarzy i nadaje całej stylizacji wyjątkowego charakteru.


Nie ulega wątpliwości, że odpowiednia fedora może skraść serca zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Niegdyś panie nosiły ją jako przejaw emancypacji, zaś mężczyźni – jako bardzo wygodny i praktyczny dodatek do eleganckiej sytuacji. Dziś jest to przede wszystkim oryginalny dodatek do klasycznej stylizacji.Jak wykonywany jest kapelusz fedora?

Pierwsze kapelusze tego modelu były wykonywane przeważnie ze sztywnego filcu. Ostateczna decyzja należała jednak do modysty – musiał on dobrać odpowiedni materiał do potrzeb i upodobań klienta. Z innego materiału wykonywano kapelusz fedora letni, z innego zaś ten przeznaczony na chłodniejsze miesiące. Kiedy materiał był już wybrany, modysta korzystał zazwyczaj z formowania na gorąco – na drewnianą formę nakładano materiał, który następnie był prasowany tak, by pod wpływem wysokiej temperatury dopasować się do formy. Dzięki tej metodzie można było wstępnie ukształtować kapelusz, pamiętając o charakterystycznych fałdach. Następnie dodawano tasiemkę, której szerokość również można było wybrać indywidualnie. Niektóre klientki prosiły także o obszycie ronda.Dzisiaj na rynku dostępne są fedory zarówno damskie, jak i męskie wykonane z wełny, bawełny, kaszmiru lub sztucznych materiałów. My oczywiście zalecamy wybieranie tych jak najbardziej naturalnych! Ich wyrobem nie zajmują się już też tradycyjni modyści, a więc i sposób wytwarzania jest nieco inny. Warto jednak sięgać po kapelusze wykonywane przez polskich rzemieślników, nawet jeśli sposób ich pracy jest nieco bardziej zautomatyzowany niż kiedyś.Jak dbać o fedorę?

Jak w każdym elemencie ubioru – jeśli chcemy, by służył nam długo, musimy o niego dbać w odpowiedni sposób. W przypadku kapelusza wiele zależy od materiału, z którego jest wykonany. Przede wszystkim należy skrupulatnie stosować się do zaleceń producenta. Dobrej jakości kapelusza z pewnością nie można prasować ani suszyć w suszarce bębnowej – mogłoby to spowodować nieodwracalne uszkodzenia kształtu kapelusza i całkowicie pozbawić go fasonu. Wielu producentów będzie zalecało więc pranie ręczne w najniższej temperaturze, przy zachowaniu szczególnej ostrożności. Warto jednak pamiętać, że częsty i długi kontakt kapelusza z wodą może spowodować niepożądane zmiękczenie materiału, a tym samym – utratę wyjątkowego fasonu.

Czytaj więcej: Jak czytać metki na ubraniach?Wybierając idealną fedorę dla siebie, należy zwrócić uwagę nie tylko na kolor (trzeba zastanowić się, do czego chcemy ją nosić), lecz także na kształt. W ramach głównych wytycznych dla tego modelu poszczególne egzemplarze mogą różnić się wysokością główki, szerokością ronda czy stopniem jego wywinięcia.


Kapelusz fedora a panama

Amatorzy noszenia kapeluszy z pewnością znają również inny, podobny model kapelusza – panamę. Ów kapelusz, pomimo swojej nazwy, nie wywodzi się z Panamy, tylko z Ekwadoru. Jego nazwa przyjęła się w trakcie budowy kanału panamskiego. Czym różni się od fedory? Cóż, kształt faktycznie jest bardzo podobny, jednak główną i najważniejszą różnicą pomiędzy tymi modelami kapeluszy jest materiał, z którego są wykonywane. Podczas gdy fedora wykonywana jest z filcu, wełny lub bawełny, panama powstaje wskutek obróbki liści łyczkowca dłoniastego – rośliny z rodziny okolnicowatych.


kapelusz fedora

Kapelusz fedora to doskonałe nakrycie głowy, które jednocześnie ochroni nas przed chłodem i wiatrem oraz będzie eleganckim dodatkiem klasycznej stylizacji. Nie zwlekaj, wybierz swoją wymarzoną fedorę już dzisiaj!

View Comments (0)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top