Now Reading
Broszka – elegancki dodatek tylko dla babci?

Broszka – elegancki dodatek tylko dla babci?

Broszka, mimo iż przez lata niezwykle popularna i chętnie noszona zarówno w wyższych, jak i w niższych warstwach społecznych, dzisiaj znacznie rzadziej widywana jest w damskich stylizacjach. Warto jednak sprawdzić, czym jest broszka, jaka jest jej historia i z czym powinnyśmy ją nosić. O tym wszystkim piszemy w dzisiejszym artykule – zapraszamy do lektury!


broszka

Brosza czy broszka?

Tak naprawdę obie nazwy są poprawne i można ich używać. Dawniej, gdy ten element biżuterii był większy, częściej nazywano go broszą. Wraz z upływem czasu i zmniejszeniem rozmiaru, zaczęto używać nazwy broszka. Obie nazwy wywodzą się jednak z francuskiego słowa broche.


broszka
Broszka noszona po środku kołnierza

Broszka – początki

Jak to bywa z wieloma elementami ubioru, początkowo pełniły one funkcję wyłącznie praktyczną (pisaliśmy o tym tutaj: Skórzany pasek w sukience – dodatek, którego potrzebujesz!). Broszka w swym pierwotnym założeniu miała za zadanie spinać ubrania, zaś jej początki sięgają epoki brązu. Wówczas to tak mężczyźni, jak i kobiety nosili szaty z obszernych materiałów, które wymagały podtrzymywania lub właśnie finezyjnego spinania. Pierwsze brosze były wykonywane oczywiście z materiałów naturalnych: z muszli, kości, kamienia oraz drewna.Około 1500 r. p.n.e. na terenie dzisiejszych Włoch pojawiły się jednoczęściowe broszki wykonywane z brązu. Cechowały się tym, że zarówno szpila, jak i główna część broszki, czyli kabłąk, stanowiły jeden element. Jednocześnie w północnej części Europy rozpowszechniły się broszki złożone z dwóch elementów. Około 400 lat później broszka stała się popularna w Europie środkowej jeszcze w swojej praktycznej, surowej formie.Metamorfoza broszki

Jednak zmiana musiała kiedyś nastąpić – ludzie zaczęli większą wagę przywiązywać do wyglądu swojego ubioru i wszystkich jego elementów. Tak właśnie na broszkach zaczęły pojawiać się ozdoby. Były to głównie kamienie i metale szlachetne umieszczane w głównej części broszki wykonanej z brązu, muszli czy drewna. Jednak zmieniło się nie tylko – zaczęto również modyfikować kształt broszek. Jak najbardziej praktyczna przy podtrzymywaniu odzieży broszka zaczęła przybierać bardzo wyszukane kształty – zwierząt, łuków czy łodzi.


broszka

Jak to często bywało z różnymi elementami ubioru i dodatkami do niego, broszka również stała się wyznacznikiem pozycji i statusu społecznego. Przestała również pełnić funkcję praktyczną, stając się jedynie ozdobą. Na te najdroższe, wysadzane szafirami, rubinami czy diamentami mogli pozwolić sobie oczywiście tylko najzamożniejsi obywatele. Arystokracja wydawała na broszki niemałe fortuny, mogąc się później nimi chwalić na salonach.Broszka w epoce wiktoriańskiej

Okres w dziejach Wielkiej Brytanii pod panowaniem królowej Wiktorii Hanowerskiej to czas ogromnego wzrostu popularności broszek jako ozdób. Po raz pierwszy zaczęto produkować broszki ze zdejmowanymi elementami. Były bogato zdobione, a jednocześnie subtelne i delikatne, najczęściej w kształcie kropelki lub do niej zbliżonym. Gdy klienci zaczęli skarżyć się na to, żeby zbyt grube szpikulce broszek zostawiają ślady na odzieży niszcząc ją, rzemieślnicy i ówcześni jubilerzy musieli zacząć wykonywać coraz cieńsze i bardziej subtelne igły. Sama królowa Wiktoria uchodziła za ogromną wielbicielkę broszek, które same w sobie były małymi dziełami sztuki.


broszka

Wychodząc naprzeciw potrzebom również mniej zamożnej częściej brytyjskiego społeczeństwa wytwórcy rozpoczęli produkcję tańszych broszek. Do ich wykonania nie używano szlachetnych metali, tylko te znacznie tańsze, które były złocone i srebrzone. Dzięki temu również niższe warstwy społeczne mogły pozwolić sobie na szalenie wówczas popularną ozdobę.


Broszka a styl secesyjny

Kolejnym etapem ewolucji broszki był XIX wiek, a wraz z nim – styl secesyjny. Delikatne broszki wiktoriańskie ustąpiły wówczas pierwszeństwa ciężkim broszkom secesyjnym. Produkowane wówczas broszki ze sztucznymi kamieniami, które miały być tańszym zamiennikiem diamentów, rubinów i szafirów.


broszka
Broszki jako ozdoba sukienek

Jak nosić broszkę?

Sposobów noszenia broszki z pewnością jest wiele, w zależności od jej stylu, rozmiaru i kształtu. Mimo, iż głównie służy jako elegancka ozdoba, nadal można spinać nią na przykład szal czy chustę. Broszkę można nosić przypiętą do sukienki, bluzki, czy klapy żakietu. Idealnie również sprawdzi się jako ozdoba kołnierza koszuli dopełniając klasyczną stylizację.

Broszki mają często również znaczenie symbolicznie. Bywają przechowywane w rodzinach od kilku pokoleń, przechodząc z matki na córkę. Warto wówczas pamiętać o szczególnej pielęgnacji biżuterii. Nie zaleca się stosowania silnych środków czyszczących, jednak szczegółowe zasady pielęgnacji zależą od materiału, z którego wykonana jest broszka.Idealna broszka – jak ją wybrać?

Przy wyborze broszki należy przede wszystkim przeanalizować posiadaną przez nas garderobę tak, by broszka była jak najbardziej uniwersalna. Jeśli mamy dużo gładkich ubrań, z powodzeniem możemy pozwolić sobie na broszkę o wzorzystym czy zwierzęcym motywie. Trzeba również zwrócić uwagę na to, jakiej grubości jest szpilka – zbyt gruba będzie zostawiała ślady na ubraniach. Warto też pamiętać o wadze broszki. Te cięższe mogą obciążać sweterek czy bawełnianą bluzkę, do której są przypięte, nieelegancko zwisając.Dlaczego warto nosić broszki?

Przede wszystkim broszka to niecodzienny i niepospolity dodatek, który może całkowicie odmienić stylizację. Mimo jej rosnącej ostatnio popularności, nadal wiele kobiet kojarzy broszkę z czymś, co nosiły nasze babcie i mamy. Dla wielbicielek klasycznej elegancji to wprost idealne skojarzenie! Chcemy wszakże pokazać, że klasyka jest ponadczasowa i uniwersalna.

Broszka może nam również posłużyć do wyrażenia siebie. Możemy sprawić sobie ten element biżuterii w kształcie, który będzie symbolizował lub przedstawiał coś dla nas ważnego – ukochany kwiat, podobiznę pięknej kobiety lub cokolwiek innego, co będzie nasze, wyjątkowe.


Broszka to unikalny element biżuterii, który, odpowiednio dobrany, pozwoli Ci wyróżniać się w bardzo pozytywny sposób. Broszki mogą być również integralną, sprzedawaną w komplecie częścią wybranego elementu garderoby. Jeśli chcesz przywołać piękno i charakter minionych epok, koniecznie wybierz broszkę dla siebie i noś ją z dumą!

View Comments (0)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top