Now Reading
Meal prep, czyli jak na gotowaniu oszczędzić czas i pieniądze

Meal prep, czyli jak na gotowaniu oszczędzić czas i pieniądze

Długie godziny spędzone na gotowaniu to zmora wielu gospodyń domowych. A gdyby tak… oszczędzić ten czas i przeznaczyć go na coś innego, przyjemniejszego? A przy tym jeść codziennie zdrowe, pełnowartościowe posiłki? Meal prep to trend, który odmienia życie! I wcale nie jest czymś nowym ani odkrywczym. Przeczytaj ten tekst, jeśli chcesz oszczędzić czas, energię i pieniądze!


meal prep

Meal prep – co to właściwie jest?

Krótko i na temat: jest to system planowania posiłków i przygotowywania ich z wyprzedzeniem. Ważne, by posiłki były przygotowane tak, by przed spożyciem nie trzeba było ich już dokańczać – jedynie podgrzać czy ewentualnie dodać sos i pomieszać.


meal prep

Nazwa tego trendu pochodzi oczywiście od angielskiego określenia meal preparation, czyli przygotowywanie posiłków. Niezwykle ważny jest proces kreatywnego planowania, który pozwoli nam wymyślić posiłki na dłuższy okres, na przykład na cały tydzień. Nie oznacza to, że gotujemy wielki gar gęstej zupy i jemy ją codziennie w tej samej postaci. Wręcz przeciwnie – możemy codziennie jeść różnorodne posiłki, które na przykład będą tylko opierać się na wspólnej bazie.Jak się za to zabrać?

Na początku może być nieco ciężko wymyślać posiłki z wyprzedzeniem i szacować ilości tak, by nie zabrakło i nie zostawało na więcej dni, niż planujemy. Jednak trening czyni mistrza! Zacznij od korzystania ze stron, które podają, na ile porcji przewidziane jest danie. Czytaj komentarze – inne gospodynie chętnie dzielą się wrażeniami z gotowania: czy czas przygotowania zgadzał się z opisem, czy wyszło tyle porcji ile miało być, czy proporcje były odpowiednie.

Następny krok to zakupy. Stosując system meal prep będziesz z pewnością robiła większe zakupy, ale znacznie rzadziej. W ostatnim czasie powszechne stały się promocje „kup dwa, trzeci dostaniesz za darmo”, co przy większych zakupach jest świetną oszczędnością.


meal prep

Meal prep – gotowanie

Wiesz już, co chcesz przygotować i masz wszystkie składniki, zabierz się za gotowanie. Czy przygotowanie posiłków na kilka dni zajmie więcej czasu niż przygotowanie pojedynczego obiadu? Tak, ale naprawdę nieznacznie! Więcej czasu poświęcisz jedynie na czynności takie jak obieranie ziemniaków czy krojenie warzyw. Ale kurczak będzie smażył się tyle samo i naczyń do umycia również będzie tyle samo. Jeśli przygotowywanie posiłków w systemie meal prep porównasz do codziennego gotowania pełnego obiadu, od razu zauważysz, ile czasu można zyskać.

Czytaj więcej: Smaki jesieni: 3 proste dania z dyni


Meal prep – 6 niezaprzeczalnych zalet

1. Oszczędzasz czas.

Kiedy w lodówce czekają przygotowane w pudełkach posiłki, musisz tylko wyjąć je i poddać ostatecznej obróbce – czyli najczęściej podgrzać. Czasem konkretne danie wymaga przechowywania jego elementów w oddzielnych pojemnikach, więc przed podaniem trzeba je tylko zmieszać. Koniec z wielogodzinnym staniem „przy garach”!

2. Oszczędzasz pieniądze.

Oprócz oczywistej korzyści, kilka wynika z kupowania większych ilości naraz, unikasz również sytuacji, gdy nagły głód zmusza Cię do kupienia gotowego dania poza domem. Gdy masz swoje własne pudełka z posiłkami, nie musisz kupować drogich przekąsek, by zaspokoić głód w ciągu dnia.

3. Wiesz, co jesz.

To ogromna zaleta szczególnie dla tych, którzy korzystają na przykład z biurowego cateringu czy innego rodzaju gotowego jedzenia. Niekiedy mimo dobrego smaku nie ma pewności, jakie składniki zostały użyte do przygotowywania tego typu dań. Przygotowując je samodzielnie mamy pełną kontrolę nad jakością.

4. Nie musisz myśleć, co zrobić na obiad.

Czasem sam proces wymyślania jest bardzo trudny, bo trzeba sprostać wygórowanym wymaganiom domowników. Jeśli więc chcesz uniknąć porannego stresu, że nie masz obiadu na dany dzień, zacznij korzystać z systemu meal prep.

5. Chronisz środowisko.

Dobrze przemyślane żywienie to niemalże stuprocentowa pewność, że zakupione jedzenie się nie zmarnuje. W lodówce nie zalegają składniki, które mogłyby zostać pominięte, a później się zepsuć. Rzadsze zakupy to też większa motywacja, by unikać plastikowych opakowań; wiele produktów można kupić w szkle lub do władnego pojemnika.

6. Kontrolujesz makro składniki.

Jeśli chcesz schudnąć, przybrać na wadze lub po prostu kontrolować liczę spożywanych kalorii, musisz precyzyjnie planować posiłki. Meal prep sprawdzi się doskonale – z łatwością dobierzesz idealną dla Ciebie liczbę kalorii oraz zawartość tłuszczu, białka czy innych makro składników.

Czytaj więcej: Domowe przetwory – dlaczego warto je robić?


meal prep

Meal prep – pojemniki

Bardzo charakterystycznie w meal prep są pojemniki. Jest to najłatwiejszy sposób, aby przygotować gotowe porcje, które można łatwo zabrać ze sobą do pracy, szkoły czy na uczelnię. Każda pani domu szybko decyduje, jakie pojemniki najlepiej sprawdzają się w jej rodzinie. Mogą to być:

– pojemniki szklane,

– pojemniki plastikowe,

– termosy utrzymujące temperaturę,

– pojemniki z miękkiego tworzywa sztucznego, które po opróżnieniu można złożyć, by zajmowały mniej miejsca,

– słoiki,

– pojemniki metalowe, typu menażka.

Są to kategorie, w ramach których można kupić pojemniki dopasowane do bardzo indywidualnych preferencji. Na przykład: szklane pojemniki są dość ciężkie, ale świetnie sprawdzą się u osób, które pracują w domu i nie muszą zabierać ze sobą jedzenia na wiele godzin. Z kolei dla dzieci warto kupić pudełka typu lunchbox z kilkoma przegródkami oraz z uszczelką zapewniającą szczelność.A kiedy nie masz pomysłu na obiad…

…staraj się rozwijać swoją kreatywność sprawdzonymi sposobami! Spróbuj tych:

Pytaj domowników, na jaki produkt lub składnik mają ochotę w danym tygodniu. Następnie szukaj przepisów, które będą go zawierały, odrzucając te, które się u Was nie sprawdzą.

– Śledź produkty sezonowe. Latem mamy oczywiście większy dostęp do świeżych owoców i warzyw, ale również jesień i zima mają swoje flagowe produkty, które możesz wykorzystać. Jest to strategia, która pozwala żyć i żywić się zgodnie z naturalnym rytmem przyrody.

– Przeglądaj gazetki promocyjne sklepów spożywczych. Wówczas nie tylko możesz wpaść na dobry pomysł na obiad, ale również oszczędzić na składnikach.

– Korzystaj z inspiracji w Internecie. Przeglądaj zdjęcia, przepisy, dawne książki kucharskie, cookbooki, a potem staraj się je odwzorowywać. Szukaj pod hasłem meal prep, wówczas znajdziesz przepisy przemyślane pod kątem kilkudniowego przechowywania w lodówce.

– Wspominaj smaki dzieciństwa. Chyba każdy z nas ma w pamięci kultowe potrawy, które kojarzą się z błogim czasem dzieciństwa. Czasem niewiele trzeba, by odtworzyć dawny przepis, tym samym gwarantując sobie sentymentalny powrót do przeszłości.


meal prep

Meal prep może być pozytywną rewolucją w żywieniu Twojej rodziny. Mamy nadzieję, że podstawy, które zyskałaś dzięki lekturze tego artykułu, pomogą Ci wcielić w życie ten trend i planować oraz przygotowywać posiłki z wyprzedzeniem!

View Comment (1)

Leave a Reply

© 2019 Enfemine. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Regulamin i polityka prywatności Kontakt

Scroll To Top